İstanbul'da son yarış Stoner'ın

MotoGP'nin Türkiye'deki geleceği belirsiz... Türkiye Grand Prix'sinin her yılı zararla kapatmasının ardından Türkiye Motosiklet Federasyonu, Uluslararası Motosiklet Federasyonu'na, yapılan altı yıllık sözleşmenin iptalini isteyecek.

İSTANBUL - MotoGP'nin Türkiye'deki geleceği belirsiz... Türkiye Grand Prix'sinin her yılı zararla kapatmasının ardından Türkiye Motosiklet Federasyonu, Uluslararası Motosiklet Federasyonu'na, yapılan altı yıllık sözleşmenin iptalini isteyecek. Türkiye de Le Mans ve Türkiye Rallisi'nden sonra dünyaca ünlü bir spor organizasyonunun ev sahipliğini daha kaybedecek...
Tüm bu olumsuzluklara karşın, belki de dün son kez yapılan MotoGP Türkiye Grand Prix'si büyük heyecana sahne oldu. Herkes yarışa birinci sırada başlayan dünya şampiyonu Valentino Rossi'den zafer bekliyordu ancak bitiş çizgisini ilk geçen isim Ducati'den Casey Stoner oldu. Yarışa dördüncü sırada başlayan Avustralyalı pilot, ilk turda Valentino Rossi'den liderliği alıp, 42.02.850'lik derecesiyle damalı bayrağı ilk olarak geçti. Stoner kariyerindeki dokuzuncuncu, MotoGP'deki ikinci birinciliğini aldı.
İkincilik Elias'ın
Honda Gresini takımından İspanyol Toni Elias, 42.09.057 ile
ikinci olurken, Stoner'ın takım arkadaşı İtalyan Loris Capirossi, 42.10.952 ile üçüncü sırayı elde etti. Bu iki isim de İstanbul Park'ta ilk kez podyuma çıktı.
Daha önce başarılı olamadığı için İstanbul Park'ı sevmediğini söyleyen Rossi yarışa pol pozisyonunda başlamasına karşın ancak 10. olabilirken, 2005 ve 2006'daki Türkiye Grand Prix'lerinin galibi Marco Melandri, Alex Barros'un ardından beşinci geldi. Yarışta birinci olan Casey Stoner'a ödülünü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin verdi. İkinci Toni Elias'ın kupasını ise Gençlik Spor Genel Mü-dürvekili Mehmet Atalay takdim etti.
Casey Stoner, yarış boyunca yanlış bir hamle yapmadığını ve birinci olduğunu söyledi.
11. virajdaki kaza sonrası Honda'dan Dani Pedrosa, Yamaha'dan Colin Edwards ve Kawasaki'den Olivier Jacque yarışa devam edemedi. Sakatlık geçiren Jacque daha sonra görevliler tarafından ambulansa bindirildi.
Türkiye Grand Prix'sini üç günde toplam 45 bin 485 kişinin izlediği açıklandı. İstanbul Park'a dün 40 bin 52 kişi gelirken, cuma günkü antrenman turlarını 932, cumartesi günkü sıralama turlarını ise 4 bin 501 kişi izledi. Türkiye Grand Prix'sini geçen yıl 43 bin 976, 2005'te ise 21 bin 420 kişi izlemişti. (Spor Servisi)