İstanbul'un artık Aslantepe'si de var

Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın'ın 'Aslantepe rüyası' dün gerçekleşti ve Aslantepe Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nin temel atma töreni, büyük bir katılımla yapıldı.

İSTANBUL - Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın'ın 'Aslantepe rüyası' dün gerçekleşti ve Aslantepe Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nin temel atma töreni, büyük bir katılımla yapıldı. Toplam 52 bin seyirci kapasiteli bir stada sahip olacak kompleksin temel atımı öncesi havai fişekler atıldı, sarı-kırmızı renkli balonlar gökyüzüne bırakıldı. Mimar Sinan'dan bu yana bir inşaat geleneği olarak kabul edilen içinde devlet yöneticilerinin adlarının bulunduğu liste, Galatasaray flamasına sarılı olarak, 'Tarih tüpü' adı verilen tüpün içine konuldu ve inşaatın temeline atılacak ilk harca konulmak üzere Erentalu Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Eren Talu'ya teslim edildi.
Bir konuşma yapan Canaydın, açılışı teşekkürlerle yaptı: "Bu projenin gerçekleşmesinde başta sayın başbakanım Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımız Mehmet Ali Şahin, Murat Başesgioğlu, Kemal Unakıtan, Faruk Nafiz Özak, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve ismi şu an aklıma gelmeyen herkese yürekten teşekkür ediyorum."
Türk spor dünyasının bir büyük tesis kazanacağını ifade eden Canaydın şöyle devam etti: "Burası Galatasaray'ın yeni başarılarına ev sahipliği yapacaktır. Büyük başarıların müjdesini şimdiden veriyorum. Çektiğimiz sıkıntıların burada bilinmesi ve dile getirilmesi beni çok mutlu etti, ama ben her zaman güçlüyüm, çünkü Galatasaraylıyım." Canaydın gerçekleşmesi geciken stat projesinin son dört yıldır her yerde aleyhlerine kullanılmak üzere önlerine getirildiğini belirtip, "Artık bu silahı ellerinden aldık" dedi..
Eren Talu'nun sesi titredi
Projenin bir diğer liselisi Erentalu Mimarlık'ın yönetim kurulu başkanı Eren Talu, konuşmasında büyük heyecan yaşadı. Dört nesilden Galatasaraylı bir ailenin çocuğu olduğunu anlatan Talu'nun konuşması esnasında sesinin titremesi dikkat çekerken, "Çok heyecanlıyım. İyi bir Galatasaraylı olarak bu projeyi üstlenmeyi çok istedim ve elimden geleni yaptım. Bunu başaracağım. Bana güvendiğiniz için çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.
Projeyi ortaya atan ilk kişi bir anlamda tesis isim babası Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise Avrupa'da görüp gıpta ile baktıkları statlardan birine İstanbul'da sahip olacaklarından dolayı büyük mutluluk yaşadığını ifade etti. (Spor Servisi)Alkışlar başkan Özhan Canaydın'a
Temel atma töreninde konuşan devlet erkânı başkan Özhan Canaydın'a övgüler yağdırdı. Devlet adamlarının konuşmalarından önemli noktalar şöyle:
Köksal Toptan (TBMM Başkanı): "Hakem hatası oldu herkes ona kızdı. Yan hakem yanlış ofsayt bayrağı kaldırdı yine sayın Canaydın'a kızdı. Takım yenildi yine ona kızdılar. Kötüye gidişle ilgili aklınıza ne geliyorsa herkes sayın Canaydın'da sebep bulmaya çalıştı. O ise hiçbir gün bunlara kırılmadı gücenmedi ama doğru bildiği bu büyük proje yolunda da Galatasaray'ın başını hep dik tutma yolunda, azminden, kararlılığından hiçbir şey kaybetmedi.
Belki sağlığını kaybetti ama inancını hiçbir gün yitirmedi. Ona tüm Galatasaraylılar, örnek kişiliği nedeniyle de zannediyorum bütün spor camiası şükran borçludur. Bunu ifade etmeyi bir borç sayıyorum."
Mehmet Ali Şahin (Adalet Bakanı): "Hangi zorluklardan geçerek bu noktaya geldiğinizi gördüğüm için, özellikle bir konuya ve hedefe kilitlenmiş, buna inanmış olan bir kişinin mücadelesine tanık olduğum için buradayım. Başkanımız sayın Canaydın'ın bu konuda yapmış olduğu çalışmaları, yaşamış olduğu sıkıntıları bizzat yanında zaman zaman bulunarak gördüm. Bir insan bir işe inanırsa, onunla yatıp kalkarsa sonucunda hedefine ulaşır. sayın başkanı tebrik ediyorum" dedi.
Murat Başesgioğlu (Spordan Sorumlu Devlet Bakanı): "Bu güzel stat, 52 bin kişilik kapasitesiyle İstanbulumuza büyük güzellikler katacaktır. Bu projeye en başından itibaren katkı veren bütün belediye başkanlarımızı, sayın valimizi, Galatasaray Kulübü Başkanı ve yönetimini, ilgili bakan arkadaşlarımı, GSGM'yi kutluyorum."
Fatih Terim de geldi
Bu arada törene katılanlar arasında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Futbol Federasyonu Başkanvekili Affan Keçeci, genel sekreter Lütfi Arıboğan, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ile camiadan çok sayıda kişi ve davetliler yer aldı.
Yağmur nedeniyle tören alanına çadır kuruldu.