İstanbul'un kralı Massa


Massa İstanbul Park'ta ikinci zaferini kazandı.


Bu yıl da birinci oldu

Kariyerinin ilk zaferini geçen sezon Türkiye Grand Prix'sinde elde eden Felipe Massa, dün yine kazandı. Takım arkadaşı Raikkonen ikinci sıraya yerleşirken şampiyona lideri Hamilton beşinci olabildi.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Sıcak iklimler Felipe Massa'ya yarıyor. Bu sezon daha önce Bahreyn ve İspanya'da birincilik kürsüsüne çıkan Brezilyalı sürücü, dün İstanbul Park'taki Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinde ilk sırada başladığı mücadelede finişi de herkesin önünde geçti. Kariyerinin ilk birinciliğini yine İstanbul'da yaşayan Massa, burada üst üste ikinci kez mutlu sona ulaşmanın sevincini yaşadı.
Yarış öncesi favori gösterilen Ferrari takımı dün tahminleri boşa çıkarmadı. Hava sıcaklığının 35, pist sıcaklığının ise 50 derece olduğu Türkiye GP'ye Massa çok iyi bir başlangıç yaparken, takım arkadaşı Kimi Raikkonen de önündeki Lewis Hamilton'u geride bırakıp ikinciliğe yükseldi. McLaren'ler içinse gün hiç iyi değildi. Hamilton'ın yanı sıra Alonso da çok kötü bir başlangıç yaptı. Startın kârlı isimleri, Kubica, Liuzzi, Coulthard ve Barrichello, şanssız ismiyse Trulli'ydi. Yarışa dokuzuncu cepte başlayan Toyota pilotu, ufak bir temas sonucu kendini birden son sırada buldu.


Büyütmek için tıklayınız

Yarışı bırakan ilk pilot Red Bull Racing'den Mark Webber'di. Red Bull, İstanbul'da yine istediğini elde edemedi. Diğer pilotları Coulthard da dün puan alamadı (O kadar 'motorhome'larında yedik-içtik, üzülüyor insan tabii).
İlk pitler sonunda Massa-Raikkonen-Hamilton sıralaması değişmedi. Pite çok erken giren dördüncülükteki Kubica yerini Alonso'ya kaybetti. Ancak son dünya şampiyonu meşhur sekizinci virajda pistten çıkınca ilk üçten oldukça koptu.
İkinci pit stoplara yaklaşıldığında Raikkonen, iyice Massa'nın dibine girmişti. İki Ferrari'den ilk önce Raikkonen pite girdi. Finli pilot pit alanından çıktıktan sonra trafiğe yakalanınca, daha sonra pite giren Massa yine en önde çıkmasını bildi.
Kısa bir süre sonra beklenmeyen bir şey oldu ve şampiyona lideri Hamilton'un sağ ön lastiği patladı (O ana kadar sakin sakin yarışı izleyen basın merkezinde bir alkış koptu görmeyin gitsin). Üçüncü olan Hamilton beşinciliğe gerilerken, takım arkadaşı Alonso'ya gün doğdu ve dördüncülüğe mahkûm görünen İspanyol pilot üçüncülüğe çıktı.
Massa-Raikkonen-Alaonso sıralaması yarış sonuna kadar devam etti ve Ferrari İstanbul'u 'duble'yle kapattı. 2005 ve 2006'daki 'Pol pozisyonu'nu elde eden yarışı kazanır' kuralı da değişmemiş oldu. Lewis Hamilton, İstanbul'da aldığı beşincilik ve dört puanla şampiyona liderliğini sürdürdü. BMW Sauber yine boş geçmedi: Heidfeld dördüncü, Kubica da sekizinci oldu, ki çok daha iyisini yapabilirlerdi. Altıncı Kovalainen Renault'ya üç, yedinci Rosberg de Williams'a iki puan kazandırdı.
Ödül başka Mehmet Ali'den
Ödül töreninde ise sürpriz yoktu. Gerçi birincilik ödülünü veren yine bir Mehmet Ali'ydi ancak bu kez Devlet Bakanı sayın Mehmet Ali Şahin'di. Son hatırlatma: Formula 1'de gelecek yarış 9 Eylül'de İtalya'nın Monza Pisti'nde yapılacak.