İstatistik Kartal diyor

Birinci Lig'de çoğunlukla, ilk yarıyı ilk sırada tamamlayan takım, sezon sonunda da mutlu sona ulaşıyor. 1959 yılında başlayan ve o günkü adı Türkiye 1. Ligi olan profesyonel futbolda, başlangıcından bu yana ilk yarıyı lider tamamlayan 26 ekip, sezon sonunda da kupayı havaya kaldırma başarısı gösterdi.

ANKARA - Birinci Lig'de çoğunlukla, ilk yarıyı ilk sırada tamamlayan takım, sezon sonunda da mutlu sona ulaşıyor. 1959 yılında başlayan ve o günkü adı Türkiye 1. Ligi olan profesyonel futbolda, başlangıcından bu yana ilk yarıyı lider tamamlayan 26 ekip, sezon sonunda da kupayı havaya kaldırma başarısı gösterdi. Ligde devreyi 2. sırada tamamlayan 13 ekip sezon sonunda şampiyonluk sevincini yaşarken, ilk yarıda 3. olup sezon sonunda ipi göğüsleme başarısı gösteren takım sayısı da 3 oldu. 1981-82 sezonunda ise ilk yarı sonunda ilk 3'e giremeyen Beşiktaş, sezon sonunda ise taraftarına şampiyonluk sevinci yaşattı.
En başarılı Mircea Lucescu
Öte yandan Süper Lig'in ilk bölümünü yenilgisiz lider olarak tamamlayan Beşiktaş'ın teknik direktörü Mircea Lucescu, ilk dönemin en başarılı teknik direktörü olarak gösteriliyor. 'www.sporunsesi.com' adresli internet sitesinin düzenlediği ve halen sürmekte olan ankete katılan yaklaşık 5 bin kişinin bin 500'ü Mircea Lucescu'ya oy vererek, Rumen teknik adamı ilk bölümün en başarılı teknik adamı olarak birinci sıraya çıkardı. Ankette Lucescu, yüzde 27 oy toplayarak birinciliğini sürdürürken, ilk yarının en golcü takımlarından Gençlerbirliği'nin teknik direktörü Ersun Yanal da yüzde 24 oy alarak, ilk bölümünün ikinci başarılı teknik adamı olarak gösterildi. UEFA Kupası'na tarihinde ilk kez katılan Denizlispor'u 4. tura çıkarma başarısı gösteren Rıza Çalımbay ise ankete katılanlar tarafından üçüncü başarılı çalıştırıcı olarak değerlendirildi. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, aldığı yüzde 15'le dördüncü sırada yer aldı. (Spor Servisi)