İşte 11 maddelik çözüm

İşte 11 maddelik çözüm
İşte 11 maddelik çözüm
Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 38. UEFA Olağan Kongresi'ne katılan UEFA üyesi 54 federasyon, şike, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele amacıyla önerilen 11 maddeyi kabul etti.

ASTANA - UEFA Başkanı Michel Platini,Astan'da yaptığı konuşmada, "Üyelerimize, sporun ruhunu tehdit eden bu belayla başa çıkmaları için tam destek vereceğiz" dedi. UEFA Hukuk Komitesi İkinci Asbaşkanı Aleksander Ceferin de yeni çözüm projesinin eğitim , düzenleme, rapor etme, kanunların uygulanması ve ağır cezalar olmak üzere 5 ayağın üstüne oturduğunu anlattı.

Ceferin'in vurguladığı ana başlıkları şöyle:
- Rapor verme sistemini yürürlüğe koymak
- Üye ülkelerdeki kanun uygulayıcı kurumlarla işbirliği yapmak
- Federasyonların, ülkelerindeki futbol ailesinin korunması için uyumlu bir plan dahilinde eğitimler vermesi
- Düzenlemeleri uygun hale getirmek (asgari standartlar belirlemek ve zaman aşımını kaldırmak)
- Şikeye bulaşmış şahıslara ağır cezalar vermek
Yeni uygulamaya göre, UEFA, ülke federasyonlarının her birine "bütünlüğü sağlamakla sorumlu yetkililer" gönderecek. Federasyonlara ayrıca UEFA'nın organize ettiği organizasyonlarda mücadele edecek kulüp ve takımlara dağıtmaları için "Fark et, reddet, rapor et" ismindeki kampanyayla ilgili gereçler de sağlanacak.
Bütünlüğü sağlamakla sorumlu yetkililer, şike şüphesi olan maçlarla ilgili futbol mercileri ve kanun uygulayıcılarla sürekli irtibat halinde olacak.
Bu yetkililer UEFA yönetimiyle bilgi alışverişinde bulunacak. Bahis Sahtekarlığını Tespit Sistemi (BFDS) ve bütünlük yetkilileri ağına ek olarak 4 dilde hizmet veren bir telefon hattının yanı sıra 1 Temmuz'dan itibaren rapor etme sistemini desteklemek için uefa.org altında 7 dilde yayın yapan bir internet sitesi açılacak.
- Federasyonlar 600 milyon avroyu paylaşacak

Öte yandan toplantıda kabul edilen "HatTrick 4" adındaki finansal bölüştürme şemasına göre; UEFA, üye federasyonların faaliyetleri ve uzun vadeli yatırımlarını desteklemek için 600 euro tahsis etti. UEFA İcra Kurulu, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılacak 24 takıma 301 milyon euro dağıtılmasına da karar verdi. Bu çerçevede, finallere gitme hakkı kazanan takımlara 8'er, şampiyon olan takıma ise 27 milyon euro ödenecek. (DHA)