@gokhan_karatas

İşte Alp Yalman'ın sırrı! 5 başkan...

İşte Alp Yalman'ın sırrı! 5 başkan...
İşte Alp Yalman'ın sırrı! 5 başkan...
Sarı-kırmızılılarda merak edilen soru yanıt buldu. Başkan Ünal Aysal, 25 Ekim'de yapılacak olağanüstü kongrede aday olmayacağını açıkladı. Sürpriz karar sonrası gözler; yönetim kurulundan 4 başkan çıkaran ve 18 yıl sonra yeniden göreve talip olan Alp Yalman'a çevrildi.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Bir tarafta yönetim kurulu içinde yaşanan sorunlarla gündeme gelen, seçildikten 15 ay sonra yeniden 'seçim' kararı alan Ünal Aysal. Diğer yanda başarının sadece güçlü başkandan değil, güçlü yönetimden geçtiğini ilginç bir istatistikle ortaya koyan Alp Yalman. İki isim karşılaştırıldığında, yönetsel güç açısından çarpıcı bir tablo beliriyor.


GALATASARAY EFSANELERİ BİR ARADA
Tarih 19 Mart 1994... Sarı-kırmızılı camia, Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen Seçimli Olağan Genel Kurul'da, 30. kulüp başkanını seçti. Geçerli 2339 oydan 1405'ini alan Alp Yalman, güçlü rakibi Semih Haznedaroğlu'nu (930 oy) geride bıraktı ve üst üste üçüncü kez başkan oldu. Yalman'ın göreve devam etmesinde, oluşturduğu güçlü yönetim kurulu önemli rol oynadı. Zira Galatasaray Kulübü'nde 1996 yılından 2011'e kadar Alp Yalman'ın listesindeki isimler başkanlık görevini yürüttü.

Yalman'ın yönetim Kurulu listesi: Prof. Dr. Oğuz İmregün, Ateş Ünal Erzen, Varol Dereli, Özhan Canaydın, Mehmet Cansun, Faruk Süren, Anhony Robert Caouki, Doğan Hasol, Adnan Polat, Bülent Tulun.
Yedek üyeler: Çağatay Altınlı, Cihangir Onger, Remzi Tan, Nejat Bingöl, Ahmet Yolalan.

Zaferle sonuçlanan kongreden 3 gün sonra yapılan görev bölümünde; başkan yardımcıları Faruk Süren ve Adnan Polat oldu. Genel sekreterlik görevi Mehmet Cansun'a verilirken, Özhan Canaydın da Galatasaray Lisesi ile ilişkileri yürütmesi için seçildi. Şubelerdeki görev bölümü ise şöyle oluştu:

Adnan Polat: Futbol Şubesi Sorumlusu
Faruk Süren: Basketbol Şubesi Sorumlusu
Mehmet Cansun: Atletizm, Yüzme, Yelken, Masa Tenisi, Sutopu Şubesi Sorumlusu


SIRAYLA BAŞKAN OLDULAR
- 1996 yılında Alp Yalman'dan bayrağı devralan Faruk Süren, 5.5 yıl boyunca sarı-kırmızılı kulübün bir numarası oldu. Süren, 2001 yazında görev süresi dolmadan başkanlığı bıraktı.
- 15 Temmuz 2001'de yapılan seçimli olağanüstü kongrede, Ateş Ünal Erzen ile yarışa giren Mehmet Cansun, başkanlık koltuğuna oturdu.
- Mart 2002 seçimlerinde, "İki yıldır bugün için kendimi hazırlıyorum” diyen Özhan Canaydın, rakibi Cansun'a 751 oy fark attı. Canaydın, 2008 yılına kadar yapılan 3 kongreyi de kazandı.
- Sağlık sorunları sebebiyle Canaydın, sahneyi birlikte çalıştığı Adnan Polat'a bıraktı. Uzun süre futbol şubesini yöneten Polat, 2008-2011 yılları arasında başkanlık yaptı.   


15 YIL SONRA BİR İLK: ÜNAL AYSAL
Bu ilginç tabloyu bozan tek isim Ünal Aysal oldu. Futbol takımını ligde aldığı kötü sonuçlar ve yaşanan mali kriz sonrası camianın önde gelenleri, alternatif isim arayışlarına girdi. Polat yönetiminin ibra edilmemesiyle birlikte başlayan krizde, İnan Kıraç'ın telefonla bağlandığı tv'de işaret ettiği Ünal Aysal ön plana çıktı. Daha önce hiç bir yönetimde yer almaması dikkati çeken Ünal Aysal, Mayıs 2011'de rekor oyla Galatasaray'ın 34. başkanı seçildi.

Ünal Aysal başkanlığa yeniden aday olmayacağını açıkladı


YÖNETİMDE KRİZ
Başkan Aysal'ın, futbol takımının üst üste iki kez şampiyon olmasına ve taraftarın büyük desteğine karşın Haziran 2012'de seçim kararı alması şaşkınlık yarattı. Ali Dürüst, Abdurrahim Albayrak, Adnan Öztürk ve Refik Arkan gibi önemli isimleri listesine almayan sarı-kırmızılı kulübün bir numarası, yine büyük bir destekle başkan seçildi. Yönetim kurulu içinde yaşanan kriz haberleriyle gündeme gelen Galatasaray'da, son olarak genç yönetici Sedat Doğan istifa etti. Üç yıllık görev süresi olmasına rağmen Aysal, 15 ay sonra kongre üyelerini bir kez daha sandığı çağırdı.


‘YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI’
Galatasaray müzesine 6 kupa kazandıran Alp Yalman, futboldaki başarının da etkisiyle Semih Haznedaroğlu'na karşı elde ettiği zafer sonrası yaptığı teşekkür konuşmasında, “Camiamıza yakışır bir şekilde kongre bitmiştir. Herkesi tebrik ediyorum. Galatasaray'da yeni bir devir başlamıştır” ifadelerini kullanmıştı. 

Faruk Süren'den adaylık sinyali