İşte Demba Ba gerçekleri

İşte Demba Ba gerçekleri
İşte Demba Ba gerçekleri
Sezon başı hazırlık kampına zamanında katılmadı. Patellar tendondaki sakatlığının kronik olması için sık sık tekrar etmesi gerek. İki haftalık arada hem tedavi hem de hazırlık boşluklarını doldurur.

Demba Ba’nın transferi ve daha ilk maçlardaki performansı tüm Beşiktaşlı taraftarları havalara uçururken, rakip takımların gözünü korkuttu. Arsenal ile Londra’daki maçtan sonra dizlerinde oluşan problemden dolayı Mersin kadrosuna alınmayınca birçok şey yazıldı çizildi, daha fazlası kulaklara fısıldandı. Peki, işin aslı ne?

Beşiktaş'ın 10 numarası İstanbul'a geldi


Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; Demba Ba, transferi geç yapıldığı için 25 Haziran’daki takımın sezon başı hazırlıklarına katılamadı, acelesi olmayan Chelsea’nin antrenmanlarına 2-3 hafta daha geç başladı. Bundan dolayı bir kere Demba’nın Beşiktaş takımının hedeflerine ve rakiplerine göre, antrenman eksiği vardı. Kısacası golcü forvet Feyenord değil de Arsenal gibi kritik, bıçak sırtında maça fiziksel olarak tam hazır değildi. Futbolda darbe dışı sakatlıkların nedenlerine bakarsak, “kas- sinir yorgunluğu” ve “yetersiz hazırlık” maddelerinin ön sıralarda olduklarını rahatça görebiliriz.

Gelelim Demba’nın sakatlığına! Kulüp Doktoru Ertuğrul Karanlık teşhis olarak “Yan bağlarda gevşeme” diyor. Ayrıca Mersin maçından bir gün önce düz koşuda herhangi bir problem olmadığını vurguluyor. Tedbir amaçlı, kötü zemini de düşünerek kadroya alınmamasını rapor ettiğini söylüyor.

Eğer teşhis doğru ise, iki haftalık milli arayı düşünürsek, özellikle diz üstü kaslarını güçlendirerek, genel durumunu da ilerleterek, ligin 2. maçında Ba’yı çok rahat şekilde Beşiktaş’ın forvet bölgesinde görebiliriz. Ayrıca anlatılan durumda takımın teknik ve sağlık kadrosunun bu kararından dolayı tebriklerimizi sunmaktayız.

Demba Ba’nın sakatlık profilini incelerken, göze çarpan şey; 2009-20010 sezonunda ‘’Patellar tendon’’ problemi ve oynayamadığı o kocaman 3 ay! O yıl Hoffenheim takımında mart ayı sakatlanmış, hazirana kadar tedavi görmüştü… İşte bu sakatlığı bilen bilmeyenleri “kronik” dedirtmeye sevk etmiş olabilir, diye düşünmekteyiz. Bir kere kronik olması için sık sık tekrar etmesi gerekir. Araştırmalarımıza rağmen sporcuda tekrarını bulamadık! Demek ki, iddialar boş, sadece Süper Ligimiz’in marka değerini yükselten futbolcunun moralini bozmaya yöneliktir.

Patellar tendon uyluk önü kasları ile birlikte çalışır ve bacağı düzleştirme görevi vardır. Patella (diz kapağı) uyluk ile kaval kemiğine tendonlar ile tutulur ve kirişler oluşur. Patela ile kaval kemiği arasındaki tendona Patellar tendon denilir. O yerde kısmi veya tam yırtıklar olabilir. Kısmi ise fonksiyon kaybı yoktur ama ağrı hissedilir. Cerrahiye gerek yoktur, 3 haftada geçer.
Toparlamamız gerekiyorsa, Beşiktaş teknik ve sağlık ekibi çok akıllıca yıldız futbolcuyu Mersin’in kötü zemininde oynatmadı, korudu ve iki haftalık arada hem tedavi hem de hazırlık boşluklarını doldurma fırsatı bulacaklardır.

Kimsenin kuşkusu olmasın ki, Bilic ve teknik ekibi, Demba Ba gibi dünya yıldızını daha da ileriye götürecekler. Zaman gerekli…

Beşiktaş'ta üç ayrılık!