İşte Ersun Yanal gerçeği

İşte Ersun Yanal gerçeği
İşte Ersun Yanal gerçeği
Fenerbahçe'nin tecrübeli hocası Ersun Yanal, Galatasaray derbisi öncesinde 40 gün istiharat gerektirecek operasyona yanaşmadı.

1-Anjiyo sonrası doktorlar iki damarda problem tespit etti ve by-pass yapılmasını önerdiler ama Yanal “Derbiye çıkacağım” diyerek buna sıcak bakmadı.
2-Bunun üzerine ünlü kardiyolog Prof. Dr. Bingür Sönmez’in de onayıyla başka bir yöntem denendi.
3-Genelde uygun bulunmayan ve açıklanmayan bu uygulamayı Prof. Dr. Servet Öztürk gerçekleştirdi ve iki damara tek seferde 6 stent takıldı.

Fenerbahçe'den taraftarına uyarı


Vatan Gazetesi'nin haberine göre; 4-6 stent sayesinde sezon sonuna kadar hayati bir riski bulunmayan Yanal, Mayıs ayından büyük ihtimalle by-pass ameliyatı geçirecek

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, geçtiğimiz hafta sonu oynanan Galatasaray derbisi öncesi yaşadığı rahatsızlık sonrası herkesin yüreğini ağzına getirmişti. 52 yaşındaki teknik adam, yaşadığı sağlık sorunları sonrası Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın aldığı randevuyla maçtan 2 gün önce sabah saatlerinde Memorial Hastanesi’ne kontrole gitmişti. Bunun 1 hafta öncesinde sanal anjiyo yapılan Yanal’ın hastanede görülmesi sonrası ortaya atılan ‘Kalp krizi geçirdi’ dedikodusu infial yaratırken, daha sonra bu söylentinin gerçek olmadığı, Yanal’a anjiyo yapıldıktan sonra problemli görülen iki damara 2 stent takıldığı hem kulüp hem de operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Servet Öztürk tarafından açıklanmıştı.

ÇOK DİKKAT ETMELİ

Ancak hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre gelişmeler farklı şekilde seyretti. Yanal’a anjiyo yapan doktorlar 2 damarda problem tespit etti ve by-pass yapılmasını tavsiye etti. Ancak “Ne olursa olsun G.Saray derbisinde sahaya çıkacağım” diyen deneyimli hoca, 40 günlük yatak istirahati gerektiren bu operasyona sıcak bakmadı.

Ersun Yanal'ı çıldırttı!


Bunu üzerine ünlü kardiyolog Prof. Dr. Bingür Sönmez’in de verdiği onayla başka bir yöntem denendi. Ameliyatı yapan Prof. Dr. Servet Öztürk, problemli 2 damara tek seferde 6 stent taktı. Ki genelde bir seferde bu kadar çok stent takılması uygun bulunmuyor.

Aynı hastane kaynakları, takılan bu 6 stent sayesinde Ersun Yanal’ın sezon sonuna kadar hayati bir riski bulunmadığını ama bu süre zarfında sağlığına çok dikkat etmesi gerektiğini de vurguluyor.

Fakat sezon biter bitmez, mayısta Yanal’a yinne anjiyo yapılacak ve büyük ihtimalle by-pass operasyonu o tarihlerde gerçekleştirilecek.

"SAHAYA ÇIKMAMASI TAVSİYE EDİLMİŞTİ"

“Rutin uyguladığımız bir şey değil. Doktoru öyle uygun görmüş olabilir ama 2 damara 6 stent takılması fazla. Genel olarak hekimler tarafından bu yöntem çok fazla uygulanmaz. Ancak doktorunun sahaya çıkmama tavsiyesi yaptığını biliyorum. Stent ne kadar çoksa sorun da o kadar çok olabilir. Sağlık sorunu tekrar olmaz diye bir şey yok."

F.Bahçe'den Fernandes açıklaması