@gokhan_karatas

İşte Galatasaray'ı çıldırtan o olay!

İşte Galatasaray'ı çıldırtan o olay!
İşte Galatasaray'ı çıldırtan o olay!
Tahkim, Arena'daki seyircisiz maç kararını onadı, ortalık fena karıştı. Galatasaray, ağır ithamlarla istifaya davet ettiği Demirören başkanlığındaki TFF'ye bu kez belgelerle savaş açtı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Yeni sezonun startıyla birlikte Galatasaray ile Yıldırım Demirören yönetimi arasında yaşanan gerginliğin, sarı-kırmızılı yöneticilerin dün TFF'ye yaptığı ziyaret sonrası bir nebze da olsa azalacağı düşünülüyordu. Ancak beklenen olmadı. Tahkim Kurulu kararlarının ardından tansiyon yine tavan yaptı. Galatasaray resmi internet sitesinden federasyonu hedef alan 'hukuk katliamı ve çifte standart' başlıklı bir bildiri daha yayımlarken, sert açıklamada yer alan bir detay dikkati çekti.

Geçtiğimiz sezon Yeni Rize Şehir Stadı'nda 1-1 sonuçlanan Çaykur Rizespor maçı, Ünal Aysal yönetiminin isyanındaki ana etkeni oluşturdu. Bu karşılaşma ile Süper Kupa'nın cezaları karşılaştırıldı ve federasyon birbirinden farklı kararlar almakla suçlandı.

Galatasaray'dan Melo'ya verilen ceza sonrası çok sert açıklama

'SIFIR TOLERANS' DENDİ AMA...

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Manisa'da oynanan olaylı Süper Kupa sonrası, sarı-kırmızılı kulübe verilen 150 bin TL para cezası TFF Hukuk Müşavirliği'nin Tahkim Kurulu nezdinde itirazı üzerine 1 maç seyircisiz oynama cezasına çevrilmişti. Ünal Aysal yönetimi, resmi internet sitesinden yayımladığı bildiri ile söz konusu kararın 'yok hükmünde' olduğunu belirtip, TFF'yi çifte standart uygulamakla suçlamıştı. Federasyon, bu suçlama üzerine maç sırasında Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel'e atılan yabancı maddeleri örnek göstermişti. Geçtiğimiz sezonun devre arasından itibaren 'sıfır tolerans' uygulamasının benimsendiği vurgulanmış ve 'Bugüne kadar yüze gelen cisimlerde ve yaralama olaylarında istikrarlı olarak seyircisiz oynama cezası verilmiştir' ifadeleri kullanılmıştı.

TFF'nin bu savunması, Galatasaray Kulübü'nü adeta çılgına çevirdi. Tahkim tarafından seyircisiz oynama cezası onanan sarı-kırmızılılar, geçtiğimiz sezonki Çaykur Rizespor maçında oyuncuları Burak Yılmaz'a tribünden atılan çakıya rağmen Karadeniz kulübünün 40 bin TL para cezası aldığını hatırlattı.

Nitekim söz konusu maç 2 Mart 2014 tarihinde, yani federasyonun vurgu yaptığı 'sıfır tolerans' uygulamasından sonra oynanmıştı. Ayrıca TFF'nin 'istikrarlı olarak' seyircisiz cezası ile sonuçlandığını duyurduğu 'yüze gelen cisim' olayı da kameralara yansımıştı.

PFDK'NIN 6 MART 2014 TARİHLİ KARARI

"3- ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş.'nin, 02.03.2014 tarihinde oynanan ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. - GALATASARAY A.Ş. Spor Toto Süper Lig müsabakasında, ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş.'nin, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle takdiren 40.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına karar verilmiştir."

Ünal Aysal için sert sözler

TALİMAT NE DİYORDU?

2013-2014 sezonunda yürürlükte olan Futbol Disiplin Talimatı'nın 'saha olayları' başlıklı 51. maddesi:
(1) Stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal eden kişiler, bir aydan iki yıla kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

(2) Seyircisi, mensupları, futbolcuları nedeni ile olaylardan sorumlu kulüplere, saha kapatma cezası ile müsabakayı seyircisiz oynama cezaları verilebilir. Saha kapatma cezası ile müsabakayı seyircisiz oynama cezası ayrı ayrı veya birlikte verilebilir.

Galatasaray da talimat değişikliği olmamasına karşın Rizespor için para cezası ile yetinilirken, kendilerine seyircisiz oynama cezası verilmesine isyan etti.

BURAK YILMAZ'IN MAÇ SONU GÖRÜNTÜSÜ

GALATASARAY'DAN DEMİRÖREN'E TEPKİ

Talimatın uygulanmadığı iddia eden Cimbom'un tepkisi:
"Futbolcumuz Burak Yılmaz'ın, geçen sezon oynanan maçta yüzüne gelen çakı nedeniyle kapatma yerine para cezası verilmekle yetinilmesi de bir başka çifte standart örneğidir.

YANLIŞ BEYAN: Bugün yapılan görüşmede, bu çelişkiyi dile getiren Galatasaray yöneticilerine, Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören, o zaman ki talimatın farklı olduğunu ve asgari cezanın uygulanmasını öngördüğünü söyledi.

DOĞRUSU: Atılan maddenin isabet etmesi halinde talimatlarda geçen yıl da aynı madde söz konusuydu, değişiklik yapılmadı."

Galatasaray taraftarından Felipe Melo'ya büyük destek