İşte Mancini'nin hedefi

İşte Mancini'nin hedefi
İşte Mancini'nin hedefi
İtalyan teknik adam, hedefleri arasında Galatasaray'ı Şampiyonlar Ligi Şampiyonu yapmak olduğunu söyledi.

Faruk ZABCI / LONDRA (DHA) - Şampiyonlar Ligi Dergisi'nde, "Mancini'nin Misyonu" başlığıyla Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini ile yapılan özel röportaj yayımlandı. İtalyan hocanın, "Bu yıl erken olabilir. Ancak önümüzdeki yıl Galatasaray Şampiyonlar Ligi kupasını alabilir" sözlerine vurgu yapıldı.

Mancini: Mümkünse kazanmaya çalışacağız


Mancini'nin Galatasaray'ı Şampiyonlar Ligi'nde finale kalacak 16 takımdan biri yapma şansının devam ettiğine değinen dergi, 1-0'lık Kopenhag mağlubiyetinin takımı geriye götürse de Galatasaray'ın misyonunun değişmediği ve bundan sonra yapılacak tek şeyin Juventus'u yenmek olduğu belirtildi.

Neden Galatasaray'ı çalıştırmaya karar verdiniz?
Çünkü Galatasaray Avrupa 'nın önde takımlarından biri. Türkiye 'nin de en iyi takımlarından biri. Manchester'den sonra çok çabuk çalışmak için iyi şanstı.

Görevi Fatih Terim'den devralmak zor mu oldu?
Evet. O burada bir efsane. O'na büyük saygım var. Avrupa'daki en büyük teknik direktörlerden biri. İşinin nasıl olduğunu biliyoruz ve biz bu işe başladığımızda her an bitebileceğini de biliyoruz"

Kendinizi hoca olarak nasıl tarif edersiniz?
Herşeyden önce insanım. Bu çok önemli. Futbolu iyi bilirim ve çok şanslıyım çünkü bana bu işi yapma şansı verildi.

Riera'dan transfer açıklaması


Galatasaray'ın ne türlün futbol oynamasını istiyorsunuz?
Her teknik direktörün bir stili var. İyi futbol oynamamızı umuyorum ve Süper Lig Kupasını kazanmayı sürdürmek isteriz çünkü bu çok önemli.

Şu ana kadarki durum nasıl?
Real Madrid'e kendi sahamızda 6-1 yenildikten sonra çok zor oldu fakat hala hayattayız. Bu önemli.

Hala son 16'ya kalabilir misiniz?
Evet. Takım olarak daha iyi oynamamız gerekiyor. Bundan sonraki maçta ve Juventus'a karşı son maçta iyi sonuç alacağımıza inanıyorum ama futbol bu. Futbolda hiçbir zaman hiçbir zaman diyemezsiniz.

Ünlü Galatasaray seyircisi hakkında izlenimleriniz ne?
Taraftarlar mükemmel ve geniş bir kitle. Kendi sahamızda çok güçlüyüz.

Taraftarların ateşi takıma baskı yapıyor mu?
Hayır. Normaldir. Genç futbolcuların bunu anlamaları için zamana ihtiyacı var. Böyle taraftarlara sahip olmak önemli.

'Florya baskını' iddiasına sert yanıt


Didier Drogba ve Wesley Sneijder'in varlığı takımın gelişmesine yardımcı oluyor mu?
İki futbolcu da tecrübeli. Çok kupa kazandılar. Bu yüzden çok önemliler çünkü tüm takım arkadaşlarına ve bana antrenmanlarda yardımcı olabiliyorlar. Ben maçta sahaya giremiyorum. Benim onlar gibi iki üç futbolcuya maç sırasında sahada ihtiyacım var.

Kariyerinizde hangi hocadan en çok şeyi öğrendiniz?
Futbol oynarken çok hocam olmadı. Sampdoria ve Lazio'da Sven Göran Eriksson ve Sampdoria'da Vujadin Boskov. 15 yılda sadece bu ikisi fakat çok farklı hocalardı. Kültürleri değişikti. İkisi bana çok şey öğretti. Boskov eski kültürdendi. Eriksson gençti ve futbolculara çok nazikti.

Galatasaray'ı çalıştırdığınız diğer kulüplerle kıyaslar mısınız?
İyi bir takımı çalıştırırken hep iyi futbolcuları yönetirsiniz. Her takımda bu aynı. Ülke değiştirirsiniz, kültür değiştirirsiniz değişik halkla çalışırsınız beraber çalıştığınız kişileri tanımak için belki bir ay, iki aya ihtiyacınız olur ama ondan sonra iş aynıdır.

Şimdi esas hedefiniz ne?
Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak fakat başka sekiz dokuz takım daha var. Bu çok zor ama önümüzdeki yıl olabilir. Bu yılki hedefimiz tur atlamak Finallere kalabilirsek çok iyi iş yapmış olacağız.

Galatasaray ilk peşinde