İşte MHK'nın sabıkalıları

Kuşadası'nda üç gündür devam eden 43. Uluslararası Hakem Semineri'nin sabahki bölümünde Merkez Hakem Kurulu Başkanı Bülent Yavuz, problemli futbolculara dikkat etmeleri konusunda hakemleri uyarırken, kulüp yöneticileri ve teknik adamlara da sert mesajlar verdi.
Haber: ÖZGÜR ÖZGÜRENGİN / Arşivi

İZMİR - Kuşadası'nda üç gündür devam eden 43. Uluslararası Hakem Semineri'nin sabahki bölümünde Merkez Hakem Kurulu Başkanı Bülent Yavuz, problemli futbolculara dikkat etmeleri konusunda hakemleri uyarırken, kulüp yöneticileri ve teknik adamlara da sert mesajlar verdi.
Katılımcılara Eğitim, Planlama ve Araştırma Kurulu (EPAK) tarafından hazırlanan bir kaseti izleten Merkez Hakem Komitesi Başkanı Bülent Yavuz; hakemi aldatmaya yönelik harekette bulunan, rakibine kasıtlı sertlik yapan, hakeme itiraz eden, jest ve mimiklerle taraftarı provoke eden futbolculara dikkat çekti. Kasette Beşiktaş'tan Zago'nun 19, İlhan'ın 9, Ahmet Dursun'un 6, Galatasaray'dan Arif Erdem ve Bülent Korkmaz'ın 7, Hakan Ünsal'ın 5, Hasan Şaş'ın 9, Fenerbahçe'den Fatih Akyel'in 10, Johnson'un 7, Diyarbakırspor'dan kaleci Şenol'un 3, Adanaspor'dan Cafer'in ise 2 pozisyonu yer aldı.
Yıldız futbolcu kimdir?
Bülent Yavuz, "Yıldız oyuncu en fazla parayı alan, medyada en çok yer bulan oyuncu değildir" diyerek, "Bazı pozisyonları tolere edebiliriz. Ancak bunu her zaman ve her yerde yapamayız. Bu 84 pozisyon içinde hakemlerimizin hatasından kaynaklanan durumlar da var. Ancak bu, sadece yüzde 10'unu teşkil ediyor. Biz bu yüzde 10'dan bile ders çıkarıyoruz.
Acaba yönetici, teknik adam ve futbolcular da kalan yüzde 90'dan ders çıkaracak mı merak ediyorum" diye konuştu.
Hiç ahkam kesmediklerini ve sessizliklerini koruduklarını vurgulayan Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hakemin sahada küfür ettiğini iddia eden futbolcular var. Benim hakemim küfür etmez. Buna kefilim. 4-5 yıl önce futbolcuya küfreden bir hakemi tespit ettik ve lisansını elinden aldık. Acaba bugüne kadar hangi yönetici ve teknik direktör hakeme küfür eden bir futbolcunun lisansını yırttı? Artık futbolcuların hakemi itip-kakması, formasından çekmesi legal hale gelmeye başladı. Buna 'dur' diyoruz. Yeni sezonda ne demek istediğimizi herkes çok iyi anlayacak. Biz futbolcuları pozitife yönlendirmeye çalışıyoruz. Daha özverili davranıp yardımcı oluyoruz. Türkiye'deki futbolun değerini yükseltmeye hazırız. Kulüpler ve oyuncuların hazır olup olmadığını göreceğiz."