İşte o imzanın sırrı

İşte o imzanın sırrı
İşte o imzanın sırrı
Fenerbahçe'nin zehir zemberek açıklamasındaki ilginç bir ayrıntı dikkati çekti.

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun "Şike yok diyen namussuzdur" sözlerine Fenerbahçe Hukuk Kurulundan yanıt geldi. Buna gerekçe olarak, hukuki bir durumun söz konusu olması ve Hacıosmanoğlu’nun muhatap alınmaması gösterildi.

Volkan Demirel'den Galatasaray'a...


Fenerbahçe, dün bir açıklama yaparak, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun “Şike yok diyen namussuzdur” sözlerine yanıt verdi. Sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Hacıosmanoğlu’nun sözlerinin yargıyı etkilemek amacı güttüğünün altı çizildi. İnternet sitesindeki yazıda ilginç bir ayrıntı ise göze çarpıyordu.

Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Ercanlar'ın haberine göre; açıklamanın altında, 'Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu' imzasının yerine, 'Fenerbahçe Hukuk Kurulu' imzası yer almıştı. İsmini açıklamak istemeyen bir sarı-lacivertli yönetici, bu durumu şu sözlerle açıkladı:
"Hukuki bir durum olduğu için bu açıklamayı Hukuk Kurulu’nun yapmasını istedik. Bundan böyle Trabzonspor Başkanı’nı muhatap almayacağımızı açıklamıştık. Siz bunu böyle de yorumlayabilirsiniz.^

O imzanın sırrı ortaya çıkmıştı. Aynı yönetici şu sözlerle devam etti:
"Bu açıklama tamamen yargıyı etkileme amacı güdüyor. Yarın Yargıtay mahkemenin kararını onaylamazsa o zaman ne olacak? Biz Pazartesi günü bu açıklama ile ilgili hukuki işlemleri başlatacağız."

Evet, önceki gün İbrahim Hacıosmanoğlu’nun açıklamalarıyla ateşlenen “Şike tartışması” Fenerbahçe’nin açıklamasıyla iyice alevlendi. Şimdi gelin sarı-lacivertlilerin o açıklamasının ana hatlarına bir göz atalım:

F.Bahçeli oyunculara teklif yağıyor


SORUN BİR SPOR SORUNU DEĞİLDİR

Biz kulüp ve camia olarak bu tip provakatif ve belirli bir üslup seviyesinde olmayan açıklamaları muhatap almayacağımızı kamuoyuna açıklamıştık. Bu açıklamalar, “Sportif ve yönetsel başarısızlıkların örtbas edilmesine yöneliktir” şeklinde geçiştirilebilecek amaç ve nitelikte olmayan açıklamalardır.
- Bu açıklamalar; 6222 sayılı yasa hükümleri bir yana, Türk Ceza Kanunu uyarınca da açıkça, “Yargıyı etkileme suçudur.”

- Henüz kesin hüküm aşamasına ulaşmamış, yargılamada, hakim, savcı ve mahkemeyi etkilemek adına bilerek ve sonuçları hesaplanarak yapılmış açıklamalardır. Ve doğal olarak tartışılıp değerlendirileceği yer spor medyası ya da kulüplerin yönetim odaları değil; mahkeme salonlarıdır. Ve öyle de olacaktır...

- Tarafımızdan bu konu ile ilgili yasal takibat derhal yapılacak ve aynı şahıs ile ilgili diğer takibatlarımız gibi hassasiyetle ve dikkatle takip edilecektir.

- Zira bu sorun artık bir spor sorunu değil, toplumsal ahlak ve yargıya müdahale alışkanlıklarının şiddetle cezalandırılması gerekliliğine yönelik bir sorundur.

- Bağımsız yargıya müdahale, bağımsızlığa müdahaledir... Ve buna kimsenin haddi de gücü de yetmez...
Fenerbahçe Spor Kulübü Hukuk Kurulu

F.Bahçe'den G.Saray'a 'kar' mesajı!


HACIOSMANOĞLU NE DEMİŞTİ?

TFF yetkililerini ahlak sınavına soktuk. Bakalım ahlak sınavını geçebilecekler mi? Ben yetkililerin hepsine ‘2010-2011 yılında şike yoktur diyen namussuzdur’ diyorum. Kafaları önüne eğiyorlar. Kendi kafalarını kendileri düzeltsin istiyoruz. Federasyona daha müracaat sürelerimiz bitmedi. Müracaat edeceğimiz merciler var.

"FIFA'YA GİDECEĞİZ"

UEFA ve FIFA ile de görüşüyoruz. Sonuçta Türkiye ’deki serüvenin hepsi bittiğinde o dosyalarla birlikte FIFA’ya gideceğiz. Biz ‘Türk futbolu yanmasın’ diyoruz. İlk seçildiğimde federasyon başkanına UEFA’dan yaptırım geleceğini söyledim ama inanmadılar. Biz Avrupa’nın süper devleti değiliz. Avrupa’nın büyük ülkelerinin takımlarına şikeden dolayı ceza veriyorlar.

"PİSLİĞE BULANDILAR"

Türkiye sanki Avrupa’nın üzerinde bir devlet de, ‘şike yapabilirsiniz’ diyecekler bize. FIFA’dan yaptırım geldiğinde ne yapacaklar? Bu takımları belki PTT 1. Lig’e değil başka bir yere düşürecekler. O zaman kararı uygulayacaklar mecburen. Ahlak sınavını geçmek insanlara aittir. Zamanında bir pisliğe bulandılar. Pisliği temizlemek için pislikten arınmanız lazım.

KADIN VE ÇOCUKLARA YÜREKTEN TEŞEKKÜR
Fenerbahçe, kadın ve çocuk taraftarlarına teşekkür etti. Yapılan açıklamada, “Tribünleri boş bırakmaksızın nöbeti devralan, soğuk havaya bakmaksızın kundaktaki bebeğini, 70’ini çoktan aşmış ninesini alıp gelen binlerce kadın ve çocuk taraftarımıza yürekten teşekkürlerimizle” denildi.

Baroni'ye sürpriz talip


"ALVES BU MAÇI ASLA UNUTAMAYACAKSIN"

Akhisar Belediyespor maçı öncesi ilk kez kadın ve çocuk taraftarlar önünde oynayacak olan Bruno Alves şaşkındı. Daha önce görmediği, yaşamadığı bir atmosferle karşı karşıya kalacaktı. Soyunma odasında bu konuda bir hayli tecrübeli olan Volkan, Gökhan ve Selçuk, Alves’e şunları söyledi...
"Muhteşem bir deneyimle karşılaşacaksın. Eleştirisiz, çığlıklar içinde büyük keyif yaşayacaksın. Bu maçı unutmayacaksın."

O GOL KUYT'A YAZILDI

Fenerbahçe'nin, Akhisar Belediyespo maçında attığı son gol Kuyt’a yazıldı. Alves’in kafasında Kuyt’ın topa dokunup dokunmadığına karar vermek için pozisyonu tekrar izleyen hakemler golü maç sonu Hollandalı futbolcuya yazdı.

Fenerbahçe: 4 - Akhisar Belediyespor: 0