İşte o maçların hakem ve gözlemci raporları

İşte o maçların hakem ve gözlemci raporları
İşte o maçların hakem ve gözlemci raporları
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeniden görülen şike davasında, davaya konu olan karşılaşmaların hakem ve gözlemci raporlarını mahkemeye gönderdi.

İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı dava dosyalarının birleştirilmesiyle "Futbolda şike" davası tek dosya üzerinden 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yeniden görülüyor.

Taraflar, TFF'nin mahkemeye gönderdiği gözlemci ve hakem raporlarıyla ilk kez karşılaşacak. Gözlemcile maçlarla ilgili ne dedi, hangi olaylara dikkat çekti? Hangi kararlar yanlış, hangileri doğru bulundu. Hakemler kaç puan aldı? İşte bu soruların yanıtı:

FENERBAHÇE'NİN SİVASSPOR'U DEPLASMANDA 4-3 YENDİĞİ MAÇ

22 Mayıs 2011 tarihinde oynanan ve Fenerbahçe'nin 4-3 yendiği maçın gözlemci raporu, hava durumu, seyirci sayısı, misafir seyirci sayısı gibi genel tespitlerle başlıyor. Gözlemci, maçı ev sahibi Sivas'ın prestij, Fenerbahçe'nin ise şampiyonluk mücadelesi olarak tanımladıktan sonra, yazılmasına gerek duyduğu diğer ayrıntılara giriyor. Her iki takım oyuncularının centilmenliğine dikkat çeken gözlemci, maçın kritik pozisyonlarının ofsayt pozisyonları olduğu bildiriyor ve bunlarının sayıca fazlalığının hakemleri zorlayıcı nedenler olduğunu bildiriyor.

"SAKATLIĞA ZAMANINDA MÜDAHALE ETMEDİ"

Gözlemci raporuna göre söz konusu maçın orta hakemi Fırat Aydınus, tek olumsuz yorumunu 34. dakikada yaptı. Bu dakikada Aydınus'un, Sivasspor'un 67 numaralı oyuncusunun sakatlanmasında oyunu zamanında durdurmaması hatalı bulundu. Bunun dışında pozisyonları kesmemesi, maçın önemini kavraması, beden dili, kontrolü, uzatma süresindeki isabet maçın gözlemcisinden olumlu not aldı ve rapora geçti.   

"SİVASSPOR'UN POZİSYONU OFSAYT DEĞİLDİ"

Maçın diğer hakemleriyle ilgili değerlendirmelere de yer verilen rapora göre, maçta ofsayt olmayan bir pozisyonunun ofsayt olarak değerlendirilmesi eleştirildi. 27. dakikada ev sahibi Sivasspor'un 11 numaralı oyuncusunun girdiği pozisyonda, yer hatası yapan yan hakemin pozisyonu ofsayt olarak değerlendirmesi hatalı bulundu.

"ŞAMPİYONLUĞU HEDEFLEYENLE, ÜST SIRAYA ÇIKMAYA ÇALIŞIN TAKIM"

Dava dosyasına giren bir başka rapor da 15 mayıs 2011 tarihinde oynanan ve Trabzonspor'un 3-1 üstünlüğüyle biten maça dair. Gözlemci Trabzonspor ile Büyükşehir Belediyespor arasındaki maçın oyanmasından bir gün sonra imza altına aldığı raporda maçı şöyle anlattı:

Şampiyonluğu hedefleyen ev sahibi takım ile puan cetvelinde üst sıraya çıkmayı hedefleyen misafir takımın maçı, futbol oynamaya elverişli, uygun saha ve hava koşullarında oynandı."

"EV SAHİBİ TAKIM SEYİRCİSİ KÜFÜRLÜ TEZAHÜRAT YAPTI"

Gözlemci sözkonusu raporun devamında sayısını 17 bin 440 olarak belirttiği ev sahibi takım seyircisinin küfürlü tezahuratına yer verdi. Karşılaşmanın 49, 51, 53'üncü dakikalarında Aziz Yıldırım, Federasyon ve hakemleri hedef alan küfür edildiği belirtildi ve bu küfürler açıkça yazıldı.

"FUTBOLCULAR SPORTMEN. MÜFTÜOĞLU'NUN KARARLARI İSABETLİYDİ"

Rapora göre tribünlerdeki durum böyle iken sahada futbolcular sportmen, birbirlerine yaptıkları faul sayısı az oldu. Maçın hakemlerini zorlayıcı pozisyon sayısı da oldukça azdı. TFF raporuna göre sözkonusu maçın hakemi Kuddusi Müftüoğlu tüm yorum ve kararlarında isabetliydi. Mustafa ERDOĞAN-Serpil KIRKESER (DHA)