İşte şike davasındaki 3 eksik

İşte şike davasındaki 3 eksik
İşte şike davasındaki 3 eksik
Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin şike dosyasını 'usul eksikliği var' diyerek geri göndermesinin nedenleri belli oldu.

Serpil KIRKESER / İSTANBUL (DHA) - Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 93 sanık hakkında İstanbul 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı inceleyen Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dava dosyasında usul yönünden bazı eksikler tespit etti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, usulü eksikliklerin giderilmesi için dosyayı 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmek üzere Yargıtay Başsavcılığı'na iletti.

UEFA: Fenerbahçe'yi cezalandırın!


Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyada 3 adet usul eksikliği olduğunu belirtirken, ‘tamamlansın’ denilen eksiklikler şöyle:

AVUKATINA TEBLİĞ EDİLMEDİ

Yargıtay, sanıklardan Aykut Aydın’ın avukatı Hatice Odabaşı’nın avukatlık görevinden istifa ettiğine veya bu görevinin herhangi bir nedenle son bulduğuna dair dosya kapsamında bir belge olmadığını belirtti. 7201 sayılı Tebligat Yasası’nın 11. maddesi uyarınca avukat ile takip edilen işlerde tebligatın avukata yapılması gerektiğini ifade eden Yargıtay 5. Ceza Dairesi, gerekçeli kararın sanık Aykut Aydın’a tebliği ile yetinildiğini, hükmün sanık avukatına tebliğ edilmediğini belirtti.

"TALEPLERİ REDDEDİLENLERE HÜKÜM GÖNDERİLMEDİ"

Daire, davanın 4 Mayıs 2012 günlü duruşmasında, davaya katılma taleplerinin reddine karar verilen Kerim Turan Kerimoğlu ve Öztekin Bayrak adlı şahısların CMK’nın 260/1 maddesi uyarınca kanun yoluna başvurma hakları olduğunu hatırlatarak buna rağmen hükmün bu isimlere tebliğ edilmediğini ifade etti.

Vural'dan 3 Temmuz ve şike isyanı


"ASLI DEĞİL, ONAYSIZ FOTOKOPİSİ VAR"

Daire ayrıca, Hazine Vekili Avukat Erdenur Baykal’ın 5 Kasım 2012 tarihli temyiz talebinden vazgeçilmesine ilişkin dilekçesinin ekinde bulunan Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği Muhakemet Genel Müdürlüğü’nün 1 Kasım 2012 tarihli olur yazısının aslı ya da onaylı sureti yerine onaysız fotokopiden ibaret suretinin dosya arasında bulunduğunu kaydetti.

"EKSİKLERİ TAMAMLAYIN" DEDİ

Oy birliği ile 4 Eylül’de karar alan Yargıtay Ceza Dairesi, Hazine’nin olur yazısının aslı ya da onaylı bir suretinin dosya arasına getirtilmesini, sanık Aykut Aydın’ın avukatı Hatice Odabaşı’na ve katılma talepleri reddedilen Kerim Turan Kerimoğlu ve Öztekin Bayrak’a gerekçeli kararın yöntemince gönderildiğini gösteren bilgi ve belgeler var ise dosyaya eklenilmesini belirtti. .

DOSYA MAHKEMEYE ULAŞTI

Şike Davası’nın dosyası bugün İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Mahkemenin önümüzdeki günlerde, Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin bildirdiği eksiklikleri tamamlayıp yeniden Yargıtay’a göndermesi bekleniyor.

Savcı Öz ve Yıldırım 'kâğıt arkadaşı'