İşte TFF'nin 'YÜCE ATATÜRK' gerekçesi

İşte TFF'nin 'YÜCE ATATÜRK' gerekçesi
İşte TFF'nin 'YÜCE ATATÜRK' gerekçesi
Fethiyespor Kulübü'nün "YÜCE ATATÜRK" tişörtleri sebebiyle PFDK'ya sevkedilmesindeki gerekçe ortaya çıktı.

Fenerbahçe ile Fethiyespor arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçında, konuk ekip oyuncuların mesajı gündeme bomba gibi oturdu. "YÜCE ATATÜRK " yazılı tişörtler sebebiyle Fethiyespor Kulübü Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevkedildi. Sporx.com, Fethiyespor'un sevkinin sebebini araştırdı.

'Yüce Atatürk'e ceza istemi Bakan Kılıç'ı da kızdırdı


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından kamuoyuna sunulan Futbol Oyun Kuralları Talimatnamesi'nin 4. maddesi gereğince, oyuncular kurula gönderildi. O maddede şu ifadeler yer alıyor:
"Oyuncuların giysi ve gereçleri: Uluslararası Futbol Birliği Kurulu Kararları, 'Oyuncular, slogan veya reklam içeriyorsa formalarının altındaki iç çamaşırları gösteremezler. Giymek zorunda olduğu temel giysiler, herhangi bir politik, dini veya kişisel ifadeler içermemelidir. Formasını çıkarak slogan veya reklam gösteren oyuncular, müsabakayı organize eden kuruluş tarafından cezalandırılacaktır. Giymek zorunda olduğu temel giysilerde, politik, dini veya kişisel slogan, ifadeler taşıyan oyuncunun takımı müsabakayı organize eden kuruluş ve FIFA tarafından cezalandırılır."

Türkiye Futbol Federasyonu ise oyun kurallarına aykırılığı gerekçe göstererek çeşitli açıklamalarda bulundu. Madde 45 şu ifadeleri içeriyor:
"(1) Futbol ile ilgili mevzuat hükümlerini, TFF düzenlemelerini, futbol oyun kurallarını ihlal eden kişi veya külüpler, bu hususta ayrı ceza hükmü bulunmadığı takdirde bu talimatla belirlenen disiplin cezaları ile cezalandırılır. "

Federasyon konu ile ilgili son düzenlemesi Spor Ekipmanları Talimatnamesi'nde gerçekleştirmişti. Madde 1 şöyle:
"Bu talimatın amacı müsabakalara katılacak futbolcuların ve müsabaka görevlilerinin, diğer kişilerin forma setleri ve benzeri sportif giysileri ile bunların üzerindeki reklam sayılabilecek her türlü resim, yazı ve benzeri şeklilerin kullanımı ile ilgili usul ve esasların düzenlenmesidir."

İpekoğlu: Müsaade edin de arada bir Atatürk'ü saygıyla analım