İstifa kime hizmet olur?

İstifa kime hizmet olur?
İstifa kime hizmet olur?

Aykut Kocaman yönetimindeki Sarı-Lacivertlilerde işler yolunda gitmiyor.

Fenerbahçe'nin Kasımpaşa'ya 2-0 yenilmesi sonucu deyim yerindeyse kazan 'tekrardan' kaynamaya başladı. Peki teknik direktör Aykut Kocaman istifa ederse bu kime yarar?
Haber: BURAK KURU / Arşivi

3 Temmuz 2011’de başlayan şike soruşturmasının ardından hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı Fenerbahçe ’de futbol takımı o günlerden daha çalkantılı bir dönem yaşıyor.
Sezon başında önce Süper Kupa’nın Galatasaray ’a 3-2 kaybedilmesi, ardından Şampiyonlar Ligi önelemesinde Spartak Moskova karşısında havlu atılması kötü başlangıcın temellerini oluşturdu. Önceki gece Kasımpaşa maçındaki 2-0’lık yenilgi ise Fenerbahçe’nin ‘Dede’ lakaplı Luis Aragones döneminden beri yaptığı en kötü lig başlangıcını tamamlamış oldu. Aragones yönetiminde ilk altı haftayı 6 puanla geçen Sarı-Lacivertliler bu kez 9 puan elde etti. Aradaki dönemde ise Daum yönetiminde 2009-2010’da 18 puan alan Fenerbahçe, ‘Şike soruşturması’na konu olan şampiyonluk sezonu 2010-2011’de Aykut Kocaman yönetiminde 10 puan toplamış, geçen sezonun 6. haftasını ise 16 puanla tamamlamıştı.
Halihazırda 13 puanlı lider Galatasaray’ın 4 puan gerisinde olan Fenerbahçe için işler zorda değil ancak Avrupa Ligi’nde 2-0 galibiyet durumundan beraberlikle biten Marsilya maçı nedeniyle bu kulvarda da ‘homurdanmalar’ yükseliyor klişe deyişle. Tüm bu sancılı süreçte ise Sarı-Lacivertli camianın bir bölümü artık sesini gürleştirerek ‘sorumlu’ aramaya başlıyor. ‘Aykut Kocaman istifa’ cümlesi dillendirilirken olası ayrılık sonucunda Fenerbahçe’yi nelerin bekleyeceği düşünülüyor.


Giderse ne olur?

Bu düşüncelerin temelini ise Fenerbahçe’nin 2-0 kaybettiği Kasımpaşa maçı sonrası yaşandığı iddia edilen ‘karar anı’ oluşturdu. İddiaya göre Aykut Kocaman maç sonu istifa etmiş, Aziz Yıldırım buna engel olmuş, istifa sinyali vermesin diye basın toplantısı yapmamasını sağlamıştı.
Fenerbahçe’nin 4 Ekim’de Avrupa Ligi’nde Borussia Mönchengladbach, 7 Ekim’de de Ligde Beşiktaş ile oynayacağı maçlarda Kocaman’dan yoksun kalmasının ne kadar yararlı yahut zararlı olacağı konusunda bir netlik yok elbette. Her ne kadar Türk futbol tarihi teknik direktör değişimi ve ‘teknik direktör gönderilmesi’ sonrası oynanan maçlarda değişim yaşayan takımın muzaffer olduğunu yazsa da bu kez durum farklı olabilir. Zira Fenerbahçe’nin sıradaki rakibi hem Alman ekolünden hem de benzer bir buhran yaşayıp haftayı 5-0’lık Borussia Dortmund yenilgisiyle kapamış, haliyle bu maçı çıkış olarak gören Mönchengladbach.
Kocaman takımı bırakırsa ‘takım içi’ sorunları düzelir mi? Emin olarak konuşamıyoruz. Çünkü Sarı-Lacivertlilerin kaptanı Alex De Souza ve Aykut Kocaman arasındaki tatlıya bağlandığı söylenen sorun sadece bu ikiliyi bağlamıyor. Kulüp yönetiminin de Sambacı’yla sorunu olduğu Aziz Yıldırım’ın söylemleriyle ayyuka çıkmıştı.
Yönetim rahatlar mı? Özellikle şike soruşturması döneminde adeta Sarı-Lacivertli camiayı bir arada tutan Aykut Kocaman varlığıyla Fenerbahçe yönetimini en çok rahatlatan isimlerden biriydi. Onun olası gidişi Aziz Yıldırım’ın ’Teknik direktör öğütücüsü’ lakabına bir isim daha eklerken gelecek eleştiriler de Yıldırım’ı da hedef haline getirecek. İddiaya göre Kasımpaşa maçı sonrası Kocaman’ı engelleyen Yıldırım, bu ayki Fenerbahçe dergisindeki yazısında da zaten yol haritasını belirlemiş durumda. Kısaca özetlersek Yıldırım başarısızlıklarda artık ayrılık istemiyor. Yıldırım’ın düşüncesi şöyle: “Aykut Kocaman yönetimindeki takım Süper Final Grubu’nda ezeli rakiplerini 4 puan geride bırakmış, ancak yarım puanla şampiyonluğu elinden kaçırmıştır. Bunları hatırlatmak istiyorum çünkü bu başarıların altında imzası olan teknik heyetimiz ve takımımız içeriden dışarıdan acımasızca, iz ve izan tanımaksızın yerilmektedir. Fenerbahçe’nin sağduyulu kesimleri ve Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi olan bitenin farkındadır. Fenerbahçe’de artık başarısızlık üzerinden yapılan iktidar savaşları dönemleri geride kalmıştır. Fenerbahçe artık istikrar ve devamlılık kulübüdür. Futbol şubemizde kısa dönemli başarılardan ziyade -ki o başarıları da kazanmış olmamıza rağmen- orta ve uzun dönemli planlamaları esas alan bir zihniyet hâkimdir. Bu kararlılığımız, bu politikamız sportif direktörümüz ve teknik sorumlumuz Sayın Aykut Kocaman önderliğinde hayata geçmeye devam edecektir.”


Sadece Kocaman'a yarar

Son olarak Aykut Kocaman özeline gelecek olursak, olası ayrılık ona bir fayda sağlar mı? Ülkemiz futbol ortamından şikâyetini her fırsatta söyleyen Kocaman’ın saygınlığına da günden güne artan bir tepki geliyor. Televizyon yorumcularının beyanlarına bakılırsa ‘küfür içeren’ tepkiler ise artık kapıda... Aykut Hoca’nın futbol dünyamızda yer alması gerektiğini ısrarla savunsak da bu şartlara rağmen gelebilecek bir ayrılık sadece Kocaman’ı rahatlatacak gibi görünüyor. Zira deneyimli teknik adam bir mağlubiyet yaşamış olsa bile daha fazla yıpranmadan görevini bırakmış ve eleştirilerden uzaklaşmış olacak.