'İstifa yok, bu bir iş kazasıydı'

Liverpool karşısında alınan tarihi yenilginin ardından dün Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam bir basın toplantısı düzenledi. Sağlam'ın görüşleri şöyle:

İSTANBUL - Liverpool karşısında alınan tarihi yenilginin ardından dün Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam bir basın toplantısı düzenledi. Sağlam'ın görüşleri şöyle:

  • Tekrar taraftarlarımızdan ve camiamızdan özür diliyoruz. Yaptığımız iş çok zor ve bu tür sonuçların da zaman zaman yaşandığını görmekteyiz. Daha 15 gün önce Slavia Prag, Arsenal'a 7-0 yenildi. Roma, Manchester'a 7-1 yenildi. Bu üzücü olayı bir iş kazası olarak değerlendirmek istiyoruz.
  • 15 gün önceki maç ülkemizin içinde bulunduğu durum sebebiyle
    önemliydi ve bu çocukların hepsi gazetelerde, televizyonlarda bir kahramandı. Maalesef aynı çocuklar 15 gün sonra fark yediler. Döndükten sonra da futbolcu kardeşlerimiz kendileri bir toplantı yaparak, oluşan bu mevcut durumun sorumlusu olarak kendilerine çok büyük pay çıkardılar. Sivasspor karşılaşmasına bu futbolcularla çıkacağız. Onlar da üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirip, bu üzüntülü ortamda taraftarımızın, camiamızın acısını bir nebze olsun dindireceklerdir diye düşünüyorum.
  • Bu ortamda maalesef şöyle bir benzetme yapmak istiyorum. Cenaze evinde düğün yapanları, oluşan bu durumdan faydalanmak isteyip, bizi bölmek, bizi parçalamak isteyenleri gördükten sonra, özellikle taraftarımız ile camiamızdaki sağduyulu insanlardan destek istiyorum. Beşiktaş'ı seven insanların bu çağrımıza kayıtsız kalmayacaklarını düşünüyorum.
  • Ligde her takımın başına sezon boyunca bir defa gelebilecek, geldiği zaman da kıyametin koparılacağı hatalardan bu sezon bizim başımıza en az 4-5 tane geldi. Bu hakem hatalarının tekrarlanmamış olduğunu düşünürsek, bugün takımımızın ligin tepesinde olduğunu hep beraber düşünebiliriz. Ayrıca, Şampiyonlar Ligi'ne baktığımız zaman, senelerce bu organizasyona katılıp da grup maçlarını sıfır puanla bitiren takımları da göz önünde bulundurduğumuzda, Liverpool'u yenen bu çocukların, bundan sonra kendi sahamızda oynayacağımız Marsilya maçını alıp, Porto ile gruptan çıkma yolunda bir final oynama şansının olduğunu çok açık ve net bir şekilde görmekteyiz.
  • Maç sonrası başkanla yaptığımız görüşmede, 'Camiayı çok seviyorum. Takımın menfaati adına herhangi bir şey yapmamız gerekiyorsa ben hazırım' dedim. Kendisi de kesinlikle böyle şey olmayacağını, başkan olduğu sürece hep beraber olduğumuzu, bize olan inancını ve güvenini tekrar ifade etti. Ben istifa etmek gibi bir şey düşünseydim, kesinlikle giderdim Öyle bir şey kesinlikle olmadı.
  • 8-0'ı Fenerbahçe maçına bağlamak yanlış olur. Dört saatlik uçak yolculuğu sonrası Liverpool gibi bir devin karşısına çıktık. Liverpool'un 33 oyuncusu var. Bizim maçımıza 5 diri oyuncu çıktı. Fiziksel sıkıntı yaşamamız kaçınılmaz oldu. Bizim Liverpool gibi bir oluşum yaratma şansımız yok. Kadrolarındaki Fernando Torres'in maliyeti sizin bir takımınız ediyor.
  • Nasıl başarıdan herkes pay alıyorsa, başarısızlıkta da herkes üstüne düşen sorumluluğu almalı. Ağır bir mağlubiyet aldık ama karamsarlığa düşecek bir durum yok.
  • Başkanımız çok değerli bir insan. Emeğini, parasını Beşiktaş'ın başarısı için harcıyor. Karşılığında da beklentileri olması doğal. Gerçekleşmemesi durumunda kendisine yakışan olgunlukta tepki vermesi doğal. Bizim için mücadele veren başkana başarı yaşatmanın futbolcuların borcu olduğunu düşünüyorum. (Spor Servisi)