İsveç yaylasında '12 Dev Adam'

Avrupa Basketbol Şampiyonası finalleri için dün İsveç'e uçan Dev Adamlar için en büyük rakip termometre oldu. Zira, 32'nci turnuvaya ev sahipliği yapan İskandinav ülkesinde hava sıcaklığı ortalama 7 derece dolayında.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa Basketbol Şampiyonası finalleri için dün İsveç'e uçan Dev Adamlar için en büyük rakip termometre oldu. Zira, 32'nci turnuvaya ev sahipliği yapan İskandinav ülkesinde hava sıcaklığı ortalama 7 derece dolayında. İstanbul'dan tayyareye 30 derecede binen milliler, Stockholm'e 23 derece farkla iniş yaptı. Dev Adamlar'ın yer aldığı D grubu maçları güneyde bulunan Boras'ta yapılacağından havanın daha mutedil olması, salonun dışındaki yaşam açısından önemli bir meteorolojik etmen.
İki sene önce başlayan 'u-a, dev adam...' türküsü hala kulaklarımızı çınlatıyor, lakin çıktığındaki orijinal etkisi artık takımda da fazla motivasyon sağlamıyor. Türk Devler'i, bu türkünün eşliğinde iki yıl önce İstanbul'da düzenlenen 31. Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerinde şiir gibi basket döktürürken, iki mısrada sakata gelmişti. 85-82'lik Letonya galibiyetinin yarattığı rehavet 51-71'lik beklenmedik Slovenya bozgunuyla ortamı matem evine çeviriverdi bir anda. Ay Yıldızlılar, iddialı İspanya'yı 84-79'la devirerek şoku çabuk atlattı. 5 Eylül Cuma günü İsveç'te Ukrayna ile oynayacağımız açılış maçından tastamamına iki sene önce çeyrek finalde 87-85'le, bu kez grubumuza düşen, Hırvatlar'ı hakladık. İki sayıyla gelen bu zorlu zafer, yarı finalde 79-78 yenebildiğimiz Almanlar karşısında ne denli ter dökeceğimizin de uyarısıydı. Finalde, o zamanki adıyla Yugoslavya düştü kısmetimize. Başedemedik Avrupa basketinin egemen markasıyla. 69-78 boyun eğdiğimiz Yugolar, yeni başlayacak turnuvaya 'son şampiyon Sırbistan Karadağ' adıyla yer ayırtıverdi. Zaten Tito gitti, bu Yugolar bitti...
Grubumuz zorlu
Biz 'Kiev'den Gelen Adam'larla didiştikten sonra, grupdaşlarımız Yunanistan-Hırvatistan maçı oynanacak. 6 Eylül Cumartesi rakibimiz İbo'nun eski memleketi Yunanistan olacak. Gruptaki son karşılaşmada da 7 Eylül Pazar günü Hırvatlar'la düelloya çıkacağız. Geriye kalan 13 rakibimizin nasipleri şöyle belirlendi:
A Grubu: Slovenya, İtalya, Fransa, Bosna Hersek, B Grubu: Almanya, İsrail, Litvanya, Letonya, C Grubu: Sırbistan Karadağ, Rusya, İspanya, İsveç.
İstanbul'daki turnuvayı kazanan Sırp-Montenegro ortaklığı yine bezdirici üstünlüğüyle şampiyonluk adayları listesinin ilk sırasında. Ev sahibinin içine düştüğü talihsiz gruptaki bir diğer dominant forma İspanya olacak.
Basketçilerimiz de, milli futbolcularımız kadar özel karşılaşmalarda istenilen performansı yeterince ortaya koymaktan sakınıyor gibi. Dev Adamlar, İsveç sınavı öncesinde 24 temmuzda başlayan ve 43 gün süren hazırlık döneminde oynadıkları 11 maçtan sadece üçünde galibiyet yüzü görebildiler. Bu özel karşılaşmalarda ortalama 75 sayı atarken, 80 de yediler. Şimdi sıra bu ortalamaları tersine çevirmeye geldi.
Ukrayna, Yunan ve Hırvatlar arasından sıyrılırız nasıl olsa. Her ne kadar oyun kurmada sıkıntımız, topu hızla hücuma sokamamak, boyalı alana veba varmışcasına yaklaşmamak, savunmada adam paylaşmakta rötar yapmak gibisinden ufak tefek sorunlarımız olsa da önemli değil. O kadarı kadı kızında da olur...
En iyisi o bildik türküyü bir kez daha söylemek... ' U-a, dev adam...'