İsviçre basını: Ali Sami Yen'in dalgalarında boğuldular

İsviçre medyası, Sion'un Ali Sami Yen'de hezimete uğrayarak UEFA Kupası'nın dışında kalmasını beklenilen bir sonuç şeklinde nitelendirdi.

CENEVRE - İsviçre medyası, Sion'un Ali Sami Yen'de hezimete uğrayarak UEFA Kupası'nın dışında kalmasını beklenilen bir sonuç şeklinde nitelendirdi. Basın, iki takım arasındaki düzey farkı dikkate alındığında ortaya çıkan 5-1'lik skorun hiç de şaşırtıcı olmadığını vurgularken İsviçre liginde son yedi maçından beşini kaybetmelerinden sonra kapıya konması an meselesi haline gelen teknik direktör Alberto Bigon'un görevi bırakmasının bu hezimetten sonra artık an meselesi haline geldiği ifade edildi. Karşılaşmayla ilgili en dikkat çekici yorumu 'Sion, coşup taşan dalgaların içinde bir o yana bir bu yana savrulup duran bir denizkabuğu gibiydi. Ancak 20 dakika dayanabildi-ler ve sonra boğuldular' ifadesini kullanan 20 Minutes yaptı. Gazetelerin maç hakkındaki değerlendirmeleri şöyle:

Le Matin
Sion cehennemi yaşadı. Gece, tamamıyla bir 'Gala'tasaray gecesiydi. Bigon, Galatasaray'ın gollerini saymaktan başka bir şey yapmadı. Zaten takımın sacayaklarından Chedli'nin takımdan ayrılması ve maçtan birkaç saat önce kaptan Raphael Wicky'nin baldırından sakatlanıp kadrodan çıkarılmasıyla maçı daha başlamadan kaybetmişlerdi. Rakiplerini şaşkın gözlerle seyrettiler ve 10 yıl önceki 4-1'lik yenilgilerinden bile kötü bir sonuç aldılar.

Le Nouvelliste
Şimdi ne olacak? Sion ligdeki kötü performansını devam ettirince Ali Sami Yen'de başına gelenleri anlayamadı bile. Türkler başlama düdüğünden 90. dakikaya kadar teknik, fizik ve taktik düzeylerinde mutlak bir biçimde üstündü. Alman hakem Michael Weiner'in, Lincoln'ün kaydettiği üçüncü golden önceki pozisyonda Uğur'un Adeshina'ya yaptığı müdaheleye penaltı çalmaması Sion'luları kızdırdı.

20 Minutes
İstanbul'da mucize gerçekleşmedi. 22 bin fanatik taraftarın baskısı altında Sion'un beti benzi attı. Coşup taşan dalgaların içinde kalmış bir denizkabuğu gibiydiler ve boğulmamak için ancak 20 dakika direnebildiler.

Le Matin Bleu
Sion'un bu haliyle bundan başka bir sonuç almasını beklemek iyimserlik olurdu. Galatasaray'ın ağırlığını kaldıramadılar ve boylarının ölçüsünü aldılar.

Le Temps
Sion'un tur atlayıp gruplara kalma rüyası yarım saat bile sürmedi. Galatasaray, Sion'u sürklase etti. (Spor Servisi)