İtalya önlemini alıyor, ya biz?..

'Kaç şampiyonluk bir Cihat eder?' 23 Kasım 2004'te 16 yaşındaki Cihat Aktaş'ın cenazesinde bir dövizin üzerinde böyle yazıyordu. Cihat iki gün önce Beşiktaş'la Rizespor'un karşılaştığı bir lig maçında bıçaklanarak öldürülmüş, başta futbol camiası olmak üzere tüm ülkeyi acıya boğmuştu.

İSTANBUL - 'Kaç şampiyonluk bir Cihat eder?' 23 Kasım 2004'te 16 yaşındaki Cihat Aktaş'ın cenazesinde bir dövizin üzerinde böyle yazıyordu. Cihat iki gün önce Beşiktaş'la Rizespor'un karşılaştığı bir lig maçında bıçaklanarak öldürülmüş, başta futbol camiası olmak üzere tüm ülkeyi acıya boğmuştu.
Cihat'ın bıçaklanışı tribünlerde şiddetin kendisini ilk gösterişi değildi. Belki Cihat'a savrulan bıçak kişisel bir hesaplaşmanın ürünüydü ama bir tribüne bıçak girmesi bile insanın kanını dondurmak için yeterliydi. Tribündeki şiddet kâh kişisel kavgalarla, kâh taraftar gruplarının organize bir biçimde birbirine saldırmasıyla devam etti, ediyor. Derbi maçlar öncesinde karşılaşmanın yapılacağı semtte arabaların camları kırılıyor, vapur seferleri aksıyor, sokaktaki insanın hayatı zehir oluyor.
Tribündeki şiddet durdurulamamasına karşın alınan önlemler maçlarda daha fazla polis görevlendirmek, misafir takım taraftarının sayısını düşürmekten öteye gidemiyor.
Tribündeki şiddet şimdi Avrupa'nın gündeminde. Son olarak İtalya'da Catania-Palermo maçında yaşananlar yaşlı kıtayı oyunun acı yüzüyle baş başa bıraktı. Futbol ortaya 100 yaralı taraftar ve öldürülen bir polis gibi çok ciddi bir fatura çıkarınca İtalya şimdiye dek yapılmayanı yaptı ve ilk iş olarak futbolu durdurdu. Ülkede bütün maçlar iptal
edildi. İtalyan milli takımının oynayacağı hazırlık maçı da dahil...
Türkiye liglerinde sonu ölümle biten pek çok olaya karşın fatura asla
oyunun kendisine kesilmemişti. Oysa İtalya'da bu konuda çok hızlı bir karar alınarak masaya futbolun kendisi yatırıldı. Üstelik görünen o ki henüz yolun başındayız. Çizme'deki futbol otoriteleri ile siyasiler bir araya gelerek çok ciddi önlemler alma yolunda ilk adımları attı bile. Somut adımlar hayatını kaybeden İtalyan polis Filippo Raciti'nın dün kalkan cenazesinin ardından atılacak. Kısacası İtalya siyasete bulaşan kirliliği temizlemek için başlattığı 'Temiz Eller' operasyonunun ardından futboluna bulaşan şiddet pisliğini temizlemek için bir başka
operasyonun, 'Temiz Kramponlar' operasyonu diyebileceğimiz bir müdahalenin eşiğinde. Kuşkusuz bu müdahaleİtalya ile kısıtlı kalmayacak, Avrupa'nın diğer ülkelerine de sıçrayacak.
Şiddet sadece fiziksel değil
Yakın tarihte yaşananlar Avrupa'nın geri kalanının da futbolda şiddeti engellemek adına radikal adımlar atmasını gerekli kılıyor. İşte UEFA Kupası'ndaki Nancy-Feyenoord karşılaşması. Polis tribünlerdeki kavgayı durdurabilmek adına saha içinde göz yaşartıcı bomba kullanmak zorunda kaldı. Bombaların futbolcuları etkilemesiyle birlikte maç tamamlanamadı ve yaşananların ardından UEFA, Feyenoord'u kupadan ihraç etti.
Tribündeki şiddeti sadece fiziksel şiddetle kısıtlamak doğru değil. Küfür tribün şiddetinin bir başka türü. Hrant Dink cinayetinin ardından futbola damgasını vuran bir başka şiddet biçimi ise slogan ve pankartlarla dile getirilen özünde ırkçı söylemler. 'Ayağa Kalkmayan Ermeni Olsun'dan, 'Ne Ermeniyiz, Ne Malatyalı'ya kadar giden bir şiddet bu. Daha önceki gün Afyonkarahisar-Bozüyükspor maçında tribünlerde 'Hepimiz Ogün'üz' tezahüratları yapıldı. Oysa bu tezahüratın yapıldığı saatlerde Türkiye Cumhuriyeti'nin Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, İtalya'dakine benzer bir uygulamaya gidilebileceğinden bahsediyor ve "Gerekirse maçları askıya alırız" diyordu.
İlk adım Elazığ'dan
Bizzat bakanın bu açıklamalarına karşı şu ana kadar atılmış tek bir somut adım var: Elazığ Valisi Muammer Muşmal, geçtiğimiz hafta oynanan Malatyaspor-Elazığspor maçında 'Ermeni Malatya' yazılı pankart açan üç Elazığlı taraftara, bugün yapılacak İl Güvenlik Toplantısı sonucunda bir yıl süreyle statlara girmeme cezası verileceğini açıkladı. Futbol Federasyonu ise henüz bir ceza uygulamasına gitmiş değil. Acaba Türkiye'de gerekli önlemlerin alınabilmesi için 'Hayır, hepimiz Ogün değiliz' diyecek birisinin tribünlerde hayatını kaybetmesi mi bekleniyor? (Spor Servisi)