İtalya'da 2. Lig kaosla başlıyor

İtalya İkinci Futbol Ligi'nde (Serie B) bu sezon 24 takımın mücadele etmesi kararına tepki gösteren 10 kulübün 'Maça çıkmayacağız' açıklamalarına karşın, birinci ve ikinci lig kulüplerinin bağlı olduğu Kulüpler Birliği (Lega), ikinci lig maçlarının 7 Eylül Pazar günü başlaması kararını aldı.

ROMA - İtalya İkinci Futbol Ligi'nde (Serie B) bu sezon 24 takımın mücadele etmesi kararına tepki gösteren 10 kulübün 'Maça çıkmayacağız' açıklamalarına karşın, birinci ve ikinci lig kulüplerinin bağlı olduğu Kulüpler Birliği (Lega), ikinci lig maçlarının 7 Eylül Pazar günü başlaması kararını aldı. İtalya Futbol Federasyonu'nun geçen ay aldığı kararla, normalde 20 olan ikinci lig takımlarının sayısı 24'e çıkarılırken, bu karara 19 kulüp karşı çıkmıştı. Federasyon, 1 maçta, oynatılmaması gereken oyuncularını oynattığı gerekçesiyle verilen teknik cezayla üçüncü lige düşen Catania'dan kaynaklanan krizin altından çıkamayınca, süpriz bir kararla ikinci ligi 24 takıma çıkartıp, Catania dışında üçüncü lige düşen Cenova ve Salernitana ile üçüncü lige yeni çıkan Fiorentina'yı da ikinci lige almıştı.
İkinci ligdeki birçok kulüp de çıkar çatışmasından dolayı bu karara karşı çıkınca, geçen hafta başlaması gereken 2003-2004 sezonu başlayamamıştı. 'Asiler' olarak adlandırılan ve maçlara çıkmayı kabul etmeyen 10 kulübü ikna etmek için Lega içinde yapılan toplantılarda, hiçbir anlaşma sağlanamadı. Şimdi İtalya'da herkes pazar günü hangi kulüplerin sahaya çıkıp çıkmayacağını merak ederken, alınan karar gereği maça çıkmayan kulüplerin 3-0 hükmen yenik sayılacakları bildirildi. (Spor Servisi)