İtalya'nın gündemi güvenli futbol

Sicilya derbisinde yaşanan olayların ardından İtalya, futbola yönelik şiddeti engellemek için caydırıcı önlemler almaya hazırlanıyor. Dün alınabilecek önlemleri konuşmak üzere...

ROMA - Sicilya derbisinde yaşanan olayların ardından İtalya, futbola yönelik şiddeti engellemek için caydırıcı önlemler almaya hazırlanıyor. Dün alınabilecek önlemleri konuşmak üzere, İtalya Gençlik ve Spor Bakanı Giovanna Melandri, İçişleri Bakanı Giuliano Amato, İtalya Emniyet Genel Müdürü Gianni De Gennaro, İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) ve Futbol Federasyonu (FIGC) yetkilileriyle bir araya geldi. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Giuliano Amato, stadyumlarda güvenlik kriterleri yerine getirilmediği takdirde maçların seyircisiz oynanacağını söyledi. Amato, ayrıca stadyumlara giren taraftarları kontrol edebilmek için kulüplere blok şeklinde bilet satma izni vermeyeceklerini açıkladı. Bütün bu önlemlerin, yarın yapılacak kabine toplantısından sonra netlik kazanması bekleniyor.
Maçların ne zaman başlayacağı konusunda ise federasyonun hükümet toplantısından sonra bir karar verebileceği ifade ediliyor. İtalya Futbol Oyuncuları Derneği Başkanı Sergio Campana liglerin bir yıl tatil edilmesini istemişti. Kulüplerin tepkisi ise farklı. Profesyonel Lig Kulüpleri Derneği Başkanı Antonio Mataresse "Faturayı futbola kesmeyelim. Ölümler bu sporun maalesef bir parçası ama oyun asla durmamalı. Futbol bir endüstridir, bu nedenle fabrikaları açık tutmalıyız" diyor. (Spor Servisi)