İtinayla 'Cris' çözülür

İtinayla 'Cris' çözülür
İtinayla 'Cris' çözülür
Galatasaray, Kayserispor'u evinde 3-0 ile geçerek, üç haftalık galibiyet krizine son verdi. Aslan'a üç puanı getiren golleri Umut, Cris ve Burak kaydetti...

Hiç gol atamadan ve hiç puan alamadan döndüğümüz bir Avrupa Futbol Şampiyonası vardı ya 1996 yılına tekabül eden. Dün akşamki Galatasaray -Kayserispor maçının bireysel tarihi köklerini o yıla kadar uzatırsak karşımıza ilginç bir tablo çıkar. Hani Alpay’ın (Özalan) hepimiz şaşırtan fair-play ödülüne, gole giden Vlaoviç’i düşürmediği için ulaştığı Hırvatistan maçı var ya işte o karşılaşmada 8 numaralı formasıyla Robert Prosinecki, Milli Takım’ın başındaki Fatih Terim’i üzmüştü. Belki de bu karşılaşma (onlar unutmuş olsa bile biz hatırlatmış olalım) o mücadelenin rövanşı olarak görülebilirdi. (Eğer böyleyse Terim rövanşı aldı) Takımsal tarih açısından ise renktaşı Galatasaray’a karşı 1974’ten beri bir türlü beyaz sayfa açamayan Kayserispor’un yeni bir denemesi olarak adlandırılmalıydı belki de dün akşamki 90 dakika. 

Tabii bir de yakın tarih var. Hem de ne yakın. Bu kısım ev sahibi için. İstanbul ’un Sarı-Kırmızılıları hem son beş resmi maçta sevindiremediği taraftarından af dilemek hem de Cluj karşılaşmasının önüne geçen zemin rezilliğini gündemden düşürmek için sahadaydı. Neticede her iki amacına da ulaştı daha Sarı-Kırmızı olan Galatasaray. 

Bunu için ne kadar istekli olduklarını henüz 1. dakika dolmadan gösterdi ev sahibi. Yekta-Umut işbirliği gol çıkarmasa da 3’teki ‘yanlış anons’un hazırlayıcısı oldu. Yekta, vurmak yerine bir dakikada iki defa ofsaytta kalan Burak’ı buldu, o da ağları ama dedik ya yardımcı çoktan bayrağı çekmişti. 7’de ise artık sevinç için herhangi bir engel yoktu. Kayserispor defansı seyrederken, Hamit’in ortasını kafayla 1-0’a evirdi Umut. Üç dakika sonra Bobo, belki de maçtaki tek hatasını yapan Riera’nın pasında Cris’e takılınca maç, konuk için bitti. Kontrolü tamamen eline geçiren Aslan, 14’te Karadeniz’den gelen Umut-Selçuk-Burak rüzgarını tabelaya yansıtamadı. Ama Selçuk and içmişti bir kere. Burak’a gol attıracaktı. Lakin önce Cris’in kafasını buldu 32’de. Brezilyalı da skoru 2-0’a taşıyarak necip spor basınımıza malzemeyi verdi: Bu Cris nasıl oynatılmaz! Beş dakika sonra ‘maestro’ asli hedefine ulaştı. Kayseri’nin çıkarken kaptırdığı topta Burak’a “Al da at” dedi, son gol kralımız da onu kırmayıp devreyi bağladı: 3-0. 

Aslan sürekli koştu
İstanbul’da bugün finali oynanacak teniste kadınlar sezon sonu turnuvasında dün yarı finalde yenildiği Maria Şarapova’yı sezon içinde yendiğinde “Onun topu beklerken kaybettiği süreyi kullandım” demişti Viktoria Azarenka. TT Arena’da da Galatasaray, Kayserispor karşısında böyle yaptı. Konuk ekip topu beklerken başta Umut olmak üzere ev sahibi hep koştu. Semeresini de ilk yarıdaki üç gol ve rahat bir ikinci devre ile gördü. 54’te Yekta, 60’da da harika slalomu sonrasında Eboue, 65’te Umut golü bulsa şenlik harlanırdı. Ama tabela değişmedi diye bayram sevinci yarım kalmadı haliyle. Ve Galatasaray, bir futbol mucizesi olmazsa haftayı lider kapatmayı da garantiledi.