'İyi ki G.Saray seni kovdu'

'İyi ki G.Saray seni kovdu'
'İyi ki G.Saray seni kovdu'
Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Abdullah Kığılı, Galatasaray'ın görevine son verdiği Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e bu sözlerle takıldı.

Hürriyet Gazetesi'nden Vahap Munyar'ın 'Seyircisiz maç' olmaz başlıklı yazısı şöyle:
Onur Soysal’ın başkanlığını yürüttüğü Kandilli Kulübü’nde kürsüye çıkan Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, sık sık şu vurguyu yaptı:
- Ben hep fark yaratmaya, hatta “devrim” yapmaya çalıştım. Türkiye’de ilklere imza atmamın arkasında bu çabam vardır. Bu mesajını biraz daha açtı:
- Ben hiç “pansuman” yapmam. Hep “kökten çözüm”, “köklü değişim” ararım. Bunu yaparken risk alırım, hata yapmaktan da korkmam. Eşim Fulya bana arada, “Ya bi rahat dur” der. Duramam. Çünkü, bulunulan noktanın her zaman daha ötesi vardır. “Ulaştığın noktaya şükret ama daha ötesi için çabadan vazgeçme” diye düşünürüm.
Terim, konuşma sonrasında aralarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, Fenerbahçe Başkanvekili Abdullah Kiğılı, EYG Emlak Yatırım ve Gayrimenkul’ün sahibi Ömer Faruk Çelik, Saat & Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, Gürbaşlar Grubu’nun patronu Adnan Başdemir, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak’ın da bulunduğu ekiple sohbet etti. Sohbette konu stadyum yatırımlarına geldi.

Fatih Terim'i yıkan haber

Terim de verileri ortaya koydu:
- Türkiye, stadyumlardaki ortalama 12 bin kişinin altında kalan dolulukla Avrupa’da 14’üncü sırada bulunuyor. Yani, mevcut stadyumları doldurma konusunda sorunumuz var. Bu noktada Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) “seyircisiz maç” cezaları üzerinde durdu:
- Sayın Başkan ve yönetim kurulu üyelerimize, “seyircisiz maç” cezasını doğru bulmadığımı söylüyorum. Bu cezalar, doluluğu aşağı çekiyor. Başka ceza yöntemleri bulmamız gerekiyor.
Son günlerde tartışılan ‘tribün kapatma’nın da doğru bir yöntem olmadığını savundu:
- Stadyumda huzuru bozan 15-20 kişi yüzünden tribünün onların bulunduğu bölümünü kapatmak da doğru yöntem değil. O tribünde bulunanların tümünü cezalandırmış oluyorsunuz. Abdullah Kiğılı araya girdi:
- Bu tür cezalar, kulüplerin kombine bilet satışlarını zorlaştırıyor. Sezonda 2-3 maçı bu tür cezalarla izleyemeyen taraftar, kombine bilet almaktan vazgeçiyor. Terim, Borusia Dortmund’u örnek gösterdi:
- Borusia Dorthmund’u 14 yıl önce yendiğimizde kulüp neredeyse batık durumdaydı. Toparlanıp ekonomisi en güçlü kulüpler arasına girdiler. 70-80 bin kişik stadyumlar, kombine satılmış biletle her maçta doluyor. Huzuru bozanı tamamı kombine satılmış biletle tek te ayıklamak daha kolay.
“Seyircisiz maç” cezası, stadyumlarda olayları frenlemeye yetmiyor.Taksim’i 1 Mayıs’a kapatmak, gerginliği tırmandırmaktan, olayları ateşlemekten başka işe yaramıyor.Bunları neden göremiyoruz?

Milli Takım'ın rakibi Brezilya


İyi ki Galatasaray seni kovdu

Fatih Terim, Fenerbahçe Başkanvekili Abdullah Kiğılı ile dostluğunun altını çizdi:
- Milli Takım’a çalıştırıcı olarak ilk adımımı attığım günlerde Abdullah Bey TFF’deydi. Birlikte uyumlu çalışmalarımız oldu. Terim, Kandilli Kulübü’nün gençleriyle sohbet ederken Kiğılı yan masadan şaka yollu seslendi:
- İyi ki Galatasaray seni kovdu. Biz de (Fenerbahçe) şampiyonluğu yakalamış olduk. Masadakilere döndü:
- Fatih Terim’in müthiş bir çalışma temposu vardır. 7 gün 24 saat hep işiyle ilgilidir.

130 kulubün 12’si kriterlere uygun

Fatih Terim, profesyonel liglerdeki 127 futbol kulübüne ekibinden uzmanlar göndererek mevcut durumun fotoğrafını çekti. Anadolu’daki bazı kulüpler bu çalışmayı denetim gibi algıladı:
- Hocam, bize denetim ekibinizi gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. O çalışmadan ilk veriler önüne konuldu:
- 127 kulüpten 12’si “kural ve kriterlere uygun” çıktı.

Fatih Terim ve Alex'ten Dani Alves'e destek