'İz bırakan bir maç olmalı'

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, İngiltere maçının her açıdan çok zorlu geçeceğini ve sahada ellerinden geleni yapıp, Türk halkının beklentilerini karşılıksız bırakmayacaklarını söyledi. Güneş'in, tarihi maçla ilgili demecinden satır başları şöyle:
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

İSTANBUL - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, İngiltere maçının her açıdan çok zorlu geçeceğini ve sahada ellerinden geleni yapıp, Türk halkının beklentilerini karşılıksız bırakmayacaklarını söyledi. Güneş'in, tarihi maçla ilgili demecinden satır başları şöyle:

  • Tüm dünya savaşa kilitlenmişken, insanları savaş ortamından çıkarmak istiyoruz. Biz de, İngiltere'ye savaşın gölgesinde gideceğiz. Savaşın çirkin görüntüsü herkesi üzüyor. Ada'da ortaya koyacağımız futbol ve alacağımız iyi bir skorla, biraz olsun bu savaştan insanlarımızı uzaklaştırmak istiyoruz
  • Dünya Kupası'nda, 'Tarihi değil, geleceği yazıyoruz' demiştim. Şimdi ise bu maçla birlikte artık geleceğe ait olmak istiyoruz. Birbirimize sevgimiz, saygımız ve cesaretimiz var. Bu da bizim en büyük silahımız olacaktır. Ayrıca oyuncularımız dünya piyasalarında kendilerini bir kez daha gösterme şansını bulacaktır.
  • Sahaya çıktığımızda en güzelini, en iyisi yapacağız ve bütün performansımızı ortaya koyarak, Türk halkının beklentilerine karşılık vereceğiz. Bu maçın iz bırakmasını istiyoruz. Oyuncularımızdan, futbolun dışındaki sertliklere karışmamalarını, hakem ve seyirciyle olumsuz diyaloglara girmemelerini isteyeceğiz. Seyirci olarak da fair-play'i ön planda tutmalıyız. Maç bittiğinde biz kazanalım; ancak İngiltere'yi de kaybetmeyelim. Dostluğumuz devam etsin. İki ülke bu maçtan dost olarak, sevgiyle çıksın. İki takımın da alkışlanmasını istiyoruz.
  • Dünya Kupası'nda elde ettiğimiz sonuç, işimizi daha fazla zorlaştırdı. İngiltere'nin bizden çekinmesi, bizi daha dikkatli olmaya zorluyor. Sizi küçümseyen ile sizden çekinen takımların hazırlıkları farklı olacaktır. Tüm gücümüzü, İngiltere karşısında deneyeceğiz ve göreceğiz. Kazanıp dönmek istiyoruz. Beraberlik de olumsuz sonuç değil. Kaybetsek de yarış devam eder. Ancak kazanan avantaj yakalar. Bizim onlardan geri kalır bir yanımız yok.
  • Hakan Şükür'ü, sakatlığı geçtiği ve performansının iyi olması nedeniyle kadroya çağırdım. Henüz istenilen seviyede olmamasına rağmen, takıma katkı sağlayacağına inanıyorum. Takıma çağırdığımız bazı futbolcular zaman zaman formsuz olabiliyor. Ancak kadromuz geniş. Ayrıca hepsi uluslararası düzeyde profesyonel futbolcular. Hem fizik, hem de mental açıdan onları hazırlamayı düşünüyoruz. Hiçbir futbolcumuzu korkutmuyoruz, kandırmıyoruz. Oyuncuların takımlarındaki durumları çok önemli değil. Milli takımdaki performansları önemli.
    İngiltere yolculuğu yarın
    Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki dördüncü maçında 2 nisan çarşamba günü deplasmanda İngiltere ile karşılaşacak Ay-Yıldızlılar, ilk çalışmasını Florya Metin Oktay Tesisleri'nde yaptı. Milliler çalışmalarına bugün çift idmanla devam edecek. Yarın saat 11.00'de özel bir uçakla İngiltere'nin Newcastle kentine gidecek kafile, hazırlıklarını burada sürdürecek. Sunderland kentinde oynanacak tarihi maçta İsviçreli hakem Urs Meier düdük çalacak. Meier'in yardımcılıklarını Rudolf Kappeli ve Martin Iseli yapacak. Bu arada 1 nisanda İngiltere ile karşılaşacak Ümit Milli Takımı da çalışmalarına başladı.