İzmir'in kupa beyi Beşiktaş

Kupayı kazanmak için kıyasıya mücadele eden Erciyesli oyuncuları Beşiktaş seyircisi alkışladı.Fortis Türkiye Kupası Kayseri Erciyes'i yenen Beşiktaş'ın oldu. Normal süresi 0-0 biten karşılaşmanın 102. dakikasında Bobo, Erciyes filelerini havalandırdı. Siyah Beyazlılar geçen yıl yine İzmir'de oynanan finalde, Fenerbahçe'yi devirmişti. Beşiktaş, yedinci kez kupayı müzesine götürdü.
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

İzmir sıcak... Çok sıcak... "İzmir zaten sıcak" demeyin. Mayısın başındayız, yağmur yok ve sıcaklık 30 derecenin üstünde. Küresel ısınıyoruz, bu konuda bireysel ve kitlesel olarak bir şey yapmadığımız gibi gereğinden fazla su tüketerek olmayan kaynakları da bitiriyoruz. Pek yakında, maçtan sonra duş alacak su bulunamadığı için lig tatil edilirse şaşırmayın. (Bu son cümleyi alakasız başlayan yazıyı futbola bağlamak için yazdım, itiraf ediyorum.)
Finalde ligde kümede kalma mücadelesi yapan küçük ama gururlu Erciyes var. Komik değil mi? Federasyon finale küçük takım çıkmasın, eldeki malın değeri düşmesin diye elinden geleni yaptı, manasız bir grup aşaması uygulaması getirdi ama uygulamanın ikinci senesinde işte Erciyes finalde. Futbol tuhaf oyun. Uzatmayalım, ekonomist abimiz Ernst Friedrich Shumacher'in de dediği gibi 'Küçük güzeldir' (Small is beautiful). Ah bir de stat önünde Erciyes'in bayrağı da satılsa...
Hafiften 'topal' bir diziliş
Maçın kendisinden epey geç bahsetmeye başladığımın farkındayım ama dün sahada öyle bir mücadele vardı ki, (ya da 'yoktu ki' de denebilir) geç değil, hiç başlamasam da olur. Beşiktaş'ta sakat Delgado ve Mustafa yok, yerlerini Koray ve Bobo ikilisi doldurmuş. Baki stopere çekilmiş, İ. Üzülmez sol geride. Bobo ileride sola yakın, ortada Nobre, sağda Burak'la bir üçlü oluşturuyorlar ve hemen arkalarında Ricardinho var. Bu benim hafiften 'topal' dediğim, sağa yatan bir diziliş. Ligin ilk yarısında benzer bir kadroyla, sağa yatmış, Lazarov'un sonradan girip attığı golle Kayseri'de iki puan bırakmıştı Beşiktaş. Sadece sağ tarafla, hele orada Burak varsa olmuyor. Bu kesin. Dün de olmadı zaten.
O maçın futbolu kötüydü, dün ilk yarı daha da beterdi. Erciyesli İlhan'ın arka direkte dokunamadığı pozisyonu saymazsak tek bir net gol pozisyonu yaşanmadı. Her iki takım da hafta sonunda yaşadıkları büyük travmaları atlatamamış gibiydi. (Malum Beşiktaş Fenerbahçe'ye yenildi, Erciyes uzatmalarda gelen golle 9 kişilik Rize'ye. İki travmatik erken final.)
İkinci yarıya Beşiktaş biraz daha baskılı başlar gibi oldu. Başladı diyemiyorum ama... 47. dakikada Burak'ın ortasına Bobo'nun yaptığı şık vuruş üst direkten geri geldi ki, maçı izleyenlerin vücudu ilk kez burada adrenalin salgıladı.
"Beşiktaş kötüydü" diyemiyorum, çünkü bu takım yaklaşık sekiz haftadır böyle. Ortada futbol yok. İlginç olan kendilerine kupa getirecek iki maçta da (Fenerbahçe ve dünkü maç) sanki zorla oynuyormuş gibi sahada gezinmeleri.
78'de Lazarov, bir dakika sonra ise Burak net fırsatı harcamasa hem kupa sahibini bulacaktı, hem de biz şu maçın bir de uzatmalarını izlemek zorunda kalmayacaktık. Uzatmaların 12. dakikasında Serdar'ın ortasına Bobo'nun vurduğu kafa Tigana'ya, "Gitmeden önce alacağım" dediği kupayı getirdi de şükür maç da bitti. Erciyes'i kısıtlı kadroyla bu nokta kadar geldiği için kutlamak lazım. Buna karşın milyon dolarlık ayaklarla bize dün geceki işkenceyi çektiren, İzmir'i futboldan soğutan Beşiktaş'ı ise 'netice' gereği idareten tebrik etmeli. Lakin şunu söylemeden edemeyeceğim: İzmir İzmir olalı böyle zulüm görmedi!

ERCİYESSPOR: 0
Orkun 7
Kürşat 5
Emre 5
(Timuçin 108) -
Mustafa 6
Jabi 7
Ali 6
Ergün 5
İlhan 5
(İlkem 105) -
M. Eren 5
Cenk 5
(Daloviç 24) 5
Lazarov 5

BEŞİKTAŞ: 1
Runje 6
Baki 6
Koray 5
(M. Sedef 53) 6
G. Zan 6
A. Tandoğan 5
(İ. Kaş 62) 5
İ. Üzülmez 5
Serdar 6
Ricardinho 5
Burak 6
Nobre 5
(İ. Akın 91) -
Bobo 7

GOL: Bobo (102)
SARI KARTLAR: Emre, Jabi, Ergün, Ali Turan / İ, Üzülmez, İ. Kaş, İ. Akın
Stat: İzmir Atatürk - Hakemler: İ. Arzuman, B. Duran, S. Akarca