Jupp Derwall'e son elveda

Avrupa'da başarılar elde eden modern Türk futbolunun mimarı olarak kabul edilen, Türkiye'ye teknik adamlığın profesyonel standartlara ulaşmasında büyük pay sahibi olan dünyaca ünlü teknik adam Jupp Derwall dün son yolculuğuna uğurlandı.

SAINT INGBERT - Avrupa'da başarılar elde eden modern Türk futbolunun mimarı olarak kabul edilen, Türkiye'ye teknik adamlığın profesyonel standartlara ulaşmasında büyük pay sahibi olan dünyaca ünlü teknik adam Jupp Derwall dün son yolculuğuna uğurlandı. 26 Haziran'da, 80 yaşında hayata gözlerini yuman Alman çalıştırıcı için St. İngberg kasabasındaki St. Konrad Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi.
Cenaze törenine başta Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Theo Zwanziger, efsane futbolcular Franz Beckenbauer, Uwe Seeler, Toni Schumacher, bir dönem Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi çalıştıran Köln Teknik Direktörü Christoph Daum ve Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw'ün içinde bulunduğu geniş bir topluluk katıldı.
Cim Bom'dan vefa örneği
Galatasaray yönetimi de, efsane teknik direktörlerini unutmazken, cenaze için uçak kaldırıldı. Cenazeye gelen kafilede başkan Özhan Canaydın'ın yanı sıra, eski başkanlardan Alp Yalman, bir dönem Derwall'in yardımcılığını yapan Mustafa Denizli, dönemin sarı-kırmızılı oyuncularından Erhan Önal, Yusuf Altıntaş, Ahmet Ceyhan, Bülent Alkılıç, Bülent Korkmaz ile Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray Yardımcı Antrenörü Ahmet Akcan, eski kulüp yöneticisi Turgay Kıran'ın yanı sıra Futbol Federasyonu yetkilileri de yer aldı. Kafileyi havalimanında Jupp Derwall'in oğlu Patrick karşıladı.
Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Derwall'in Türkiye'de futbolun modern anlamda oynanmaya başlamasına önayak olan kişi olduğunu vurgulayarak, "İlerleyen yıllarda Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı kazanmasında, Türk Milli Takımı'nın dünya üçüncülüğünü elde etmesinde onun da katkısı vardır. Ayrıca, Galatasaray'a 14 yıllık bir aradan sonra ilk şampiyonluğunu kazandırarak Sarı-Kırmızılı taraftarların gönlünde de taht kurmuştur" diye konuştu. Galatasaray'da Derwall'in yardımcılığını yapan Mustafa Denizli ise Derwall ile çalışma imkânı bulmasını mesleki kariyeri açısından çok büyük bir şans olarak değerlendirdiğini söyledi.
Bu arada, geçen sezon La Liga'da Celta Vigo kulübünün formasıyla 15 gol atan, ancak Brezilyalı Fernando Baiano'nun Galatasaray'dan gelen teklifleri reddettiği açıklandı. Baiano'nun menajeri, oyuncunun La Liga'da kalmak istediğini söyledi. (Spor Servisi, aa)