Jurgen Klopp Liverpool'da

Jurgen Klopp Liverpool'da
Jurgen Klopp Liverpool'da
Liverpool, Alman teknik adam Jurgen Klopp ile üç yıllığına anlaştı.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre, sezona kötü sonuçlarla başlayan ve İrlandalı teknik direktör Brendan Rodgers ile yollarını ayıran İngiliz ekibi, 48 yaşındaki Klopp ile sözleşme imzaladı. 

Liverpool, Alman teknik adam için yarın sabah bir basın toplantısı düzenleyecek. Transferin detayları toplantıda açıklanacak.

Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund'u 7 yıl çalıştıran ve mayıs ayında görevinden ayrılan Klopp, Alman temsilcisiyle 2010-11 ve 2011-12 sezonlarında lig şampiyonluğu yaşarken, 2013 yılında da UEFA şampiyonlar ligi'nde finale çıkma başarısını göstermişti.

Ligde 12 puanla 10. sırada yer alan Liverpool, UEFA avrupa ligi'ndeki ilk iki maçında ise Bordeaux ve Sion takımlarıyla berabere kalmıştı.

JÜRGEN KLOPP KİMDİR?

Jürgen Klopp, 6 Haziran 1967 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde doğmuştur. Alman teknik direktör ve eski futbolcudur. Futbolculuk döneminde Mainz forması giymiş olan Klopp, toplamda 337 lig maçında görev almış ve 52 kez gol sevinci yaşamıştır. 2001’de ayrıldığı Mainz’ı aynı yıl teknik adam olarak çalıştırmaya başlayan Jürgen Klopp, Mainz ile beraber ciddi başarılar elde etmiştir.
Kariyerinde birçok başarısı bulunan Jürgen Klopp, 2001 yılında başladığı teknik adamlık kariyerinde toplam iki kulüpte görev yapmıştır. Görev yaptığı kulüplerde uzun soluklu olarak çalışan Jürgen Kloop, kulüpleri altyapıdan çıkan oyuncularla oldukça iyi işler yapmaktadır. Futbolculuk kariyerinde sıradan bir futbolcu olan Jürgen Klopp, teknik adamlık kariyerinde ise, oldukça iyi bir kariyere sahip olmuştur.

Mainz ile başlayan teknik adamlık kariyerinde, 7 yıllık bir sürede Mainz’ı Bundesliga’da tutmayı başaran ve takımı 2005 yılında Avrupa kupalarında mücadele eden bir kulüp haline getiren Jürgen Klopp, 2005/06 sezonunda UEFA Kupası’nda mücadele etmiştir.2007/08 sezonunda kulüpten ayrılacağını açıklayan Jürgen Klopp, aynı sene Almanya’nın önemli kulüplerinden biri olan Borussia Dortmund’un başına geçmiştir. Borussia Dortmund ile sıra dışı bir performans yakalayan Klopp, takımı finansal olarak ayakta tutacak önlemlerin alınmasına katkıda bulunmuş ve kulüp 2011 ve 2012 yıllarında Bayern Münih’e rağmen Bundesliga’da şampiyonluk sevinci yaşamıştır. Bayern Münih’e nazaran oldukça sınırlı bir bütçesi olan Dortmund, Klopp ile beraber Almanya’nın en iyi iki takımından birisi haline gelmiştir. 

2012 yılında Bundesliga şampiyonluğu sebebiyle, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmeye başlamıştır. İlk yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gurup sonuncusu olan Jürgen Klopp’lu Borussia Dortmund, 2012 yılını Bundesliga’da şampiyon tamamlamış ve bir sonraki yıl da UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme şansı yakalamıştır. 2013 yılında, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde final oynamayı başaran Jürgen Klopp’lu Dortmund, finalde Bayern Münih’e boyun eğmiştir. Jürgen Klopp, çıtayı oldukça yükseltmiş ve bu sayede ilk kez UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Alman finali izlenebilmiştir. Ancak sonraki iki yılda Lewandowski ve Götze gibi dünyaca  ünlü yıldız futbolcularını Bayern Münih’e kaptıran Jürgen Klopp, şampiyonluk mücadelesi verse de şampiyonluk Bayern’in olmuştur. Ancak Avrupa kupalarında yükselen performansını devam ettiren Jürgen Klopp, Real Madrid, Arsenal, Galatasaray gibi takımlara karşı üstünlük kurarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.