Juve tarafsız saha istiyor

İstanbul'da yaşanan terör saldırıları üzerine Galatasaray-Juventus arasındaki Şampiyonlar Ligi maçının 2 Aralık'a ertelenmesinin ardından, İtalyanlar şimdi de karşılaşmanın Türkiye dışında, tarafsız bir sahada oynanmasını istiyorlar.

ROMA - İstanbul'da yaşanan terör saldırıları üzerine Galatasaray-Juventus arasındaki Şampiyonlar Ligi maçının 2 Aralık'a ertelenmesinin ardından, İtalyanlar şimdi de karşılaşmanın Türkiye dışında, tarafsız bir sahada oynanmasını istiyorlar. Tuttosport gaze-tesi, dünkü manşetinde,
"Juve, İstanbul'a hayır!" diye manşet attı. İç sayfada da Juventus Genel Direktörü Luciano Moggi'nin görüşü, "Juve: Türkiye'de asla!" başlığıyla özetlendi. Moggi, "Salı günü veya 2 Aralık'ta oynanması bir şey değiştirmiyor. Tarafsız bir saha lazım" dedi. Tuttosport'ta ayrıca, sekiz sütuna "İstanbul'da terör" başlığı atıldı.
La Gazzetta dello Sport ise UEFA'nın kararını, ilk sayfadan, "İstanbul'da korku. Galatasaray-Juve maçı Aralık'a ertelendi" başlığıyla duyurdu. İç sayfada da "İstanbul'da kıyım, Juventus gitmiyor" başlığı kullanıldı. Haberin spotunda ise Del Piero'nun, "Sadece tarih değil, yerin de değişmesi lazım. Rahat değiliz" dediği belirtildi. Corriere dello Sport da UEFA kararını manşetten vererek, "Türkiye'deki maç ertelendi" dedi. İç sayfadaki haberlerde de "Türkiye'de oynamak imkânsız", "Moggi'nin tercihi tarafsız saha" başlıkları kullanıldı.
Giunti: Korkuyorum
Galatasaray ile Juventus arasında Şampiyonlar Ligi'nde 24 Kasım 1998'de yapılması gereken maç da bir hafta ertelenmişti. UEFA, iki ülke arasında Abdullah Öcalan yüzünden yaşanan kriz nedeniyle maçın 2 Aralık'ta oynanmasını kararlaştırmıştı. Juventus, o dönemde de karşılaşmanın Türkiye dışında tarafsız bir sahada yapılmasını istemiş, ancak UEFA söz konusu talebi reddetmiş ve maç İstanbul'da oynanmıştı.
Öte yandan Beşiktaş'ta top koşturan İtalyan oyuncu Federico Giunti, İstanbul'daki saldırılar sonrasında Türkiye'de kalmaktan korktuğunu, ailesini İtalya'ya göndereceğini belirtti. İtalyan oyuncunun RadioCapital'e yaptığı açıklamalar, "Giunti: Patlamalar korkunç, ailemi İtalya'ya göndereceğim" başlığıyla Corrire dello Sport'un sayfalarına da yansıdı. Haberde, Giunti'nin, "Eşim ve kızımı muhtemelen İtalya'da bırakacağım. Ben ise sezon sonunda karar vereceğim" dediği aktarıldı. (Spor Servisi)