Juventus 2006 şampiyonluğunu geri istiyor

Juventus 2006 şampiyonluğunu geri istiyor
Juventus 2006 şampiyonluğunu geri istiyor
İtalya Birinci Futbol Ligi'nin (Serie A) 2005-2006 sezonu sonunda patlak veren "Calciopoli" skandalı ardından verilen kararlar, yeniden tartışılmaya başladı.

FLORANSA - İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) için konuyu soruşturan federasyon savcısı Stefano Palazzi'nin, FC Inter'in o dönemki başkanı Giacinto Facchetti'nin birtakım hakem ayarlama faaliyetlerinde yer aldığını iddia etmesi, İtalyan spor gündeminin zirvesine oturdu.

Savcı Palazzi'nin FC Inter hakkındaki iddiaları, 2005-2006 sezonunun sonunda patlak veren “Calciopoli” skandalı sonrasında alınan kararların da yeniden tartışılmasına neden oldu. O dönem alınan karar gereği Juventus'un 2004-2005 şampiyonluğu iptal edilirken, 2005-2006 sezonu şampiyonluğu ise ligi ikinci bitiren FC Inter'e verilmişti.

İtalyan basınında, FC Inter hakkındaki iddiaların, federasyon tarafından nasıl değerlendirileceği merak konusu iken, Juventus'tan alınıp mavi-siyahlı kulübe verilen 2005-2006 sezonu şampiyonluğunun geri alınma ihtimalinden söz ediliyor.

“Calciopoli” skandalından en ağır cezaları alarak çıkan Juventus'un, 2005-2006 sezonu şampiyonluğunu geri istemesi, FC Inter'in ise bu unvanı bırakmamak istememesi tarafları karşı karşıya getirdi.

AGNELLİ: O SEZON REKOR KIRDIK
Juventus Başkanı Andrea Agnelli, yeni sezon formalarının tanıtıldığı gecede yaptığı konuşmada, takımlarının bahsi geçen sezonda 91 puan toplayarak, rekor kırdığını anımsatarak, her maçı sahada kazandıklarını belirtti. Kulübü için saygı istediğini ifade eden Agnelli, “Calciopoli” skandalı nedeniyle kendilerinden alınarak, FC Inter'e verilen 2005-2006 sezonu şampiyonluğunu Juventus'a geri verilmesi gerektiğini savundu.

PALAZZİ: JUVENTUS’UN İDDİALARI KABULU EDİLEMEZ
Savcı Palazzi'nin “Calciopoli”nin mavi-siyahlı kulübe uzandığı iddialarını hoş karşılamadığını kaydeden FC Inter Başkanı Massimo Moratti ise kulübünün ve merhum eski başkanları Giacinto Facchetti'nin ciddi bir saldırıyla karşı karşıya kaldığını ve sözü edilen iddiaların 'kabul edilemez' olduğunu FC Inter'in resmi televizyon kanalına açıkladı. Moratti, 2006 yılına ait şampiyonluğu tutmak için ellerinden geleni yapacaklarını da aktardı.

İtalya Serie A'da 5 yıl önce patlak veren “Calciopoli” skandalında, başını Juventus'un çektiği AC Milan, Lazio, Fiorentina, Reggina gibi kulüplerin menajerler ve hakemler aracılığıyla 'şike' organizasyonuna giriştikleri İtalyan polisince ortaya çıkarılmıştı. Skandal sonrası Juventus'un iki şampiyonluğu silinmiş, siyah-beyazlı ekip bir alt lig olan Serie B'ye düşürülmüştü.(aa)