Juventus başvurusunu geri çekti

Başbakan Erdoğan, Juventus'un UEFA'ya yaptığı tarafsız saha başvurusunu geri çektiğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Juventus'un UEFA'ya yaptığı tarafsız saha başvurusunu geri çektiğini açıkladı.
Erdoğan, Üsküdar'daki evinden çıkışı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, UEFA'nın, 'Galatasaray'ın Juventus, Beşiktaş'ın da Chelsea ile yapacağı Şampiyonlar Ligi karşılaşmalarının terörist saldırılar gerekçesiyle İstanbul yerine tarafsız sahada oynanması' yolundaki kararına ilişkin sorular üzerine, konuyla ilgili GS ve BJK başkanları ile görüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:
"Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile de konuyu görüştüm. Bildiğiniz gibi, özellikle Juventus yönetiminin iddiasıyla alakalı olarak... Ve bakanıma söyledim. İtalya ve Britanya büyükelçilerini Dışişleri'ne çağırmak suretiyle, her iki ülkenin de UEFA'ya olan itirazlarını geri almalarını, bu itirazlarını geri aldıklarına dair yazılarını da bize göndermek suretiyle ekli bir itiraz ile bizim federasyonumuzun UEFA'ya itirazını planladık. Bu, işin şu andaki prosedürü.
Ancak, olaya yaklaşım tarzına gelince, bir defa ben bu olayı uluslararası teröre karşı bir dayanışma değil, tam aksine uluslararası bir prim olarak görüyorum. Ve bu ne yazık ki bir dayanışma anlayışı değildir."
Erdoğan, geçmişte bunun çok değişik örneklerinin yaşandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İrlanda'da da terör olayları olduğu zaman, İngiltere'nin hemen yanı başında, hiçbir maç orada iptal edilmemiştir. Aynı şekilde İtalya ve İspanya'da da bunların örnekleri olmuştur, hiçbir maç iptal edilmemiştir. Bugün İsrail'de her gün terör oluyor. İsrail ile Türkiye'yi kalkıp böyle yan yana koymak, çok çirkin bir yaklaşımdır.
Efendim 'işte biz Türkiye'den böyle bir istihbaratı aldık'... Kesinlikle ona da inanmıyorum. Eğer varsa böyle bir şey, bu belgeyi bize vermesi lazım. Varsa istihbarat bilgileri, kamuoyuna açıklanmaz. İstihbarat bilgisi ilgili ülkenin istihbaratına verilir. İstihbaratın etiği bunun gerektirir."
"Böyle bir istihbarat gelmedi mi" sorusuna ise Erdoğan, şu karşılığı verdi:
"Hayır, bunların hiçbiri olmadı. İstihbarat etiği bunu gerektirir. İlla bununla ilgili de bir uluslararası anlaşma gerekmez. Kaldı ki bizim İngiltere ile 2000 yılında uluslararası ülkelerle güven, işbirliği anlaşmalarımız var. İstihbarat ile ilgili bir işbirliği anlaşmasını onlara önerdik, onlardan henüz bize dönülmedi. Bu süreç de var...
Dünyanın gündeminde 'teröre karşı ortak mücadele' diyeceğiz ve ortak mücadele dedikten sonra da kalkıp uluslararası teröre bu tür primleri vermek, yanlış anlaşılmalara ve bizim bu dost bildiğimiz ülkeleri de yanlış bir kategoriye sokmamıza neden olur. Ben burada bir iletişim sıkıntısının olduğunu düşünüyorum. Onun için, yarın İngiltere Başbakanı ile görüşeceğiz. Konuyu kendisiyle de en geniş boyutuyla görüşeceğim.
İtalya Başbakanı ile zaten dün akşam görüşmeler yaptık. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden aldığım bilgiye göre, 'İtalya itirazını geri almış' diye söylediler. Bugün de yine arkadaşlarıma 'bunun yazılı belgesini isteyin' dedim. Ondan sonra neticelerden sizi bilgilendireceğiz."

"TERÖR, ÖZGÜR YAŞAMAMIZI ENGELLEYEMEZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu gelişmelerle ilgili İstanbullu vatandaşlardan beklentileriniz nelerdir?" sorusu üzerine de şunları kaydetti:
"Benim milletimden beklediğim, ülkemizdeki bu olay terör olayıdır. Bu terör olayını basite indirgemek mümkün değil. Ama biz hayatın devam ettiğini bilerek, inanarak yaşamımıza devam edeceğiz. Her zaman ülke yönetimi, güvenlik güçleri en büyük ölçüde bir tehdit unsuru oluşacakmış gibi zaten tedbirini alır, alacaktır.
Şu anda da bizim güvenlik güçlerimiz bütün bunların hazırlığı içindedir. Ama biliyorsunuz ki, tarih boyunca bunun bedelleri olmuştur, ödenmiştir. Maalesef bunlar insanlığın tarihi boyunca var. Temennimiz odur ki, bu tedbirlerimizi daha da artırarak eksiklerimizi gidermek suretiyle yaşamımızı en güzel şekilde devam ettirmeliyiz. Adeta hiçbir şey olmamış gibi devam ettirmeliyiz. Birlik, beraberlik içinde devam ettirmeliyiz. Ve bu dayanışmamızı da bu tür ihbarlar hiçbir zaman engellememeli.
İhbarın olmadığı gün yoktur. Herkese, işadamlarına, siyasilere bu tür ihbarlar gelir, bundan sonra da gelecektir. Ama bu tür ihbarların gelmesiyle de hayat durmayacaktır. Dünya dönüyor, ama özgür yaşamamızı terör hiçbir zaman engelleyemez."