Kadıköy'de Fener klasiği

Deivid'in atılmasıyla Fenerbah-çe, maçın son 13 dakikasını 10 kişi tamamladı.


Zirvede puan farkı 1

Fenerbahçe, lider Galatasaray'a ligde bu sezonki ilk yenilgisini tattırdı ve rakibiyle arasındaki puan farkını bire indirdi. 1999 yılından beri Kadıköy'de gülemeyen Aslan'ı yıkan goller Semih ve Deivid'den.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Dünyanın en iyisi olmadığı kesin ama hiç değilse yeryüzünün eşsiz futbol atmosferlerinden biri bu. Bu yüzden lafı uzatmayıp direkt maça girmekte fayda var. Aslında kötü bir ilk yarı izledik. Pozisyon, hamle, kurgu kıtlığı vardı ama enerji fazlası oyuna heyecan veriyordu. Devre bitiminde kaygılıydı ev sahibi. Çünkü skorbord dışında hiçbir veri Fenerbahçe'yi üstün göstermiyordu. Ama ikinci yarıyı görünce derin bir oh çektiler. Belli ki maçın kaderi istatistikleri yalancı çıkarmayacaktı.
İlk dakikalardaki oyun aslında hiç de erken golün habercisi değildi.
Ama Galatasaray defansının gafleti oyunu olmadık yere golle açtı. Alex Semih'i kaçırdı ve ilk kez 11'de başladığı bir Galatasaray maçında rakip ağlara tarihteki ilk golünü atan Semih de Kezman'ın neden kulübede oturduğunu iyi bir vuruşla anlattı:
1-0. Fol ve yumurta ufukta gözükmezken gol gelmişti bile. Sarı-Kırmızılıların iyi de kötü de oynasalar Kadıköy'de neden bir türlü galip gelemediklerini anlatmak istercesine...
Fener baskıyı takmadı
15'te Galatasaray'ın ilk şutu Serkan'la geldi, ardından da Nonda ve Volkan denedi. Cılız ve isabetsizdiler. İyi basıyor, hata kolluyor, rakip alanda boğmaya çabalıyordu Cim Bom. Ama henüz emeğine bir karşılık yoktu. Tersine bunaltıcı baskının arasından bile Fener pozisyonu çıkıyordu. 21'de Gökhan'ın yakaladığı ya da 26'da Roberto Carlos'un füze ateşleme sistemini devreye sokması gibi. Oysa hemen ardından gelen ve sonlanamayan Cim Bom kontrası çok daha tehlikeliydi. 41'de dakikalarca süren konuk ekip baskısından çıkardığı bir uyduruk kornerden bile Alex'le ikinci golü buluyordu ev sahibi. 43'te Uğur Boral'ın kaptırdığı topla çizgiden vuran Nonda şutu ilk yarının Galatasaray adına en tehlikelisiydi, ama o da zor gol olurdu.
Ligde ilk golü yediği sadece bir maçta oyunu çevirebilen Galatasaray, daha çok gol bulduğu ikinci devreden bir çıkış umuyordu. Ama hamleler hep ev sahibinden geldi. Gerginlikten telef olan Uğur yerine Vederson girmişti ve Fenerbahçe gürül gürül akıyordu. 47'de ve 48'de karşılıklı iki şutla açıldı oyun. Ama asıl fırsatı Semih harcadı. Alex'in pasıyla kaleciyi karşısında gördüğünde servis yapsa boş kaleye topla girerdi Deivid. Ardından bu sefer Aurelio golü bulamadı. Onu da bir önceki gibi Orkun savuşturmuştu. Böyle bir maç için bol keseden harcıyordu Sarı-Lacivertliler. Ama devamı da gelince rahatladılar. 55'te Deivid'in enfes 50 metrelik pasıyla kaçan Semih'in düşürülmesinden doğan frikikte, Roberto Carlos belki ilk Galatasaray golünü atamadı ama o pasın hayrına top Deivid'in önüne düştü ve o da kolaylıkla skoru ikiledi:
2-0. Bu andan sonra feci afalladı konuk ekip. Art arda pozisyon vermeye başladılar. Deivid, Semih, Aurelio, Roberto Carlos keyfe keder vurup duruyordu. Süngüsü düşen rakip bir türlü toparlanamıyordu. Bu sayede Zico moral tamirat amacıyla ve gol atar umuduyla Semih'le Kezman'ı değiştirdi. Feldkamp ise toparlamak için elde ne kadar forvet varsa soktu oyuna. Fakat düzeneği oturtamayınca Deivid'in atılması bile işe yaramadı.
Yedi düvelde oynadığı 29 maçta Kadıköy'de mağlup olmayan, 21. yüzyılda rakibine hiç yenilmeyen Fenerbahçe kazandı yine. Rakibine karşı üst üste altıncı, derbilerde Zico'yla beşinci kez...

FENERBAHÇE: 2
Volkan. . . . . 6
Gökhan. . . . . 6
Lugano. . . . . 6
Edu. . . . . 6
R. Carlos. . . . . 7
(Kazım 90+2). . . . . -
Deivid. . . . . 7
Aurelio. . . . . 7
Selçuk. . . . . 6
U. Boral. . . . . 5
(Vederson 46). . . . . 6
Alex. . . . . 7
Semih. . . . . 8
(Kezman 72). . . . . 6

GALATASARAY: 0
Orkun. . . . . 7
U. Uçar. . . . . 5
Song. . . . . 6
Servet. . . . . 5
Volkan. . . . . 4
(Ümit 63). . . . . 5
Sabri. . . . . 4
Barış. . . . . 4
(M. Topal 84). . . . . -
Arda. . . . . 4
(H. Şükür 74). . . . . 5
H. Balta. . . . . 6
Serkan. . . . . 6
Nonda. . . . . 6

GOLLER: Semih (5), Deivid (56)
SARI KARTLAR: Uğur Boral, Semih, Edu / Song, Volkan, Arda
KIRMIZI KART: Deivid (77)
Stat: Şükrü Saracoğlu - Hakemler: F. Aydınus, S. Ok, T. Ongun