Kadıköy'ün sönük yıldızı

Yirmisine yeni ulaşmış bir yıldızın üzerinde mercek... Sakaryaspor'da sergilediği futbolla, 21 yaşaltı ulusal takıma seçilen, sezon başında Fenerbahçe'ye geçince, daha önceki kötü örnekler uyarınca...
Haber: Mercek BARIŞ TUT / Arşivi

Yirmisine yeni ulaşmış bir yıldızın üzerinde mercek... Sakaryaspor'da sergilediği futbolla, 21 yaşaltı ulusal takıma seçilen, sezon başında Fenerbahçe'ye geçince, daha önceki kötü örnekler uyarınca, parlamadan sönme endişesi yaratan Tuncay Şanlı, Sarı-Lacivertli formayla ilk yarı boyunca gösterişli bir performans koydu ortaya. Ezeli rakip Galatasaray'a gol atarak, camiadaki sempatisini artırdığı gibi, Trabzonspor karşısında yaptığı üçlemeyle takımın kurtarıcısı olabileceğini de göstedi. İkinci yarı öncesinde Fenerbahçe'nin belki de en zor sınavında, Beşiktaş'la ertelenmiş bir buluşmada Tuncay Şanlı, büyüklere karşı gösterdiği iştahı yineleyebilecek miydi?
Lucescu tarafından özenle daratılmış sahada, genç golcünün neler yapabileceğini dikkatle izleyecektik. Yağan yağmur ve şiddettli rüzgar altında iyice ağırlaşan sahada Tuncay, canını dişine katarak mücadele etmesine karşın tesirli bir oyun sergileyemedi.
Maçın hemen başında, ceza alanı girişinde Cordoba'yla arasına düşen topa, kaleceye faul yapınca, gollük bir pozisyonu başlarken bitirmiş oldu. İleride tek forvet olarak, Serhat'ı bırakan Sarı-Lacivertliler'de, Tuncay orta alanın solunda görev yaptı. Abdullah ile uyumlu görünmekle birlikte, takımının organize olamaması, onu durgunluğa itti; oyunun savunma yönünde, Abdullaha sağ koridoru kapatmada yardımcı olma gayretini gösterdi. Ancak bunda da tam anlamıyla başarılı olduğu söylenemezdi. Zira, ilk yarının sonlarına doğru, Kaan Dobra üst üste iki pozisyonda sağdan son derece tehlikeli biçimde Fenerbahçe kalesine sokulurken, Tuncay kademeyi oluşturamıyordu. İlk yarı sonucunda genç oyuncunun, 22 kez topla buluştuğunu, çoğu dar alanda olmak üzere 12 olumlu pas yaptığını, buna karşılık 6 kez top kaptırdığını ve kendisine hiç faul yapılmadığını saptadık.
İkinci yarı için futbolcuları beklerken, Fenerbahçe'nin Mustafa Doğan'ı hazırladığını farkettik. Takımlar sahaya geldiğinde, kahramanımız soyunma odasında kalmıştı. Genç oyuncu, her yönden zor koşullar altında oynanan maçta varlık gösteremeyerek beklentilere yanıt verememişti.