'Kadro dışı kararını yarım saatte aldım'

Galatasaray Teknik Direktörü Karl Heinz Feldkamp, dün düzenlediği basın toplantısında ilk maçta avantajlı bir skor elde ettiklerini, bugünkü rövanşta da ilk maçta 10 dakikada yapılan hataları yaşamamak için çalıştıklarını belirterek...

İSTANBUL - Galatasaray Teknik Direktörü Karl Heinz Feldkamp, dün düzenlediği basın toplantısında ilk maçta avantajlı bir skor elde ettiklerini, bugünkü rövanşta da ilk maçta 10 dakikada yapılan hataları yaşamamak için çalıştıklarını belirterek, "Burada atacağımız bir gol yeterli olacak" diye konuştu. Uzun süredir ilk kez seyircileriyle birlikte oynayacaklarını kaydeden Alman çalıştırıcı, "Seyircimizin önünde baskı ile oynayabilmeye alışmalıyız. Gerilmeden, elde edeceğimiz şansları değerlendirmeliyiz" dedi.
'İlk maç bize uyarı oldu'
Rakibi hafife almasının söz konusu olmadığını kaydeden 'Kalli' şöyle devam etti: "Biz ilk maça da çok ciddi şekilde hazırlanmıştık. Basın 'Rakip kolay' dese de futbolcuların bunu ciddiye almamaları ve işlerini ciddiye almaları gerekir. İlk maçta 10 dakikada ortaya koyduğumuz oyun bizim için çok ciddi bir uyarı oldu, aynı hataları tekrar yapmamalıyız."
Hakan Şükür ve Lincoln konusundaki soruları da yanıtlayan Feldkamp, bu konudaki kararı yarım saat içinde aldığını, ancak bunun medyada üç gündür tartışıldığını söyledi. Alman teknik adam, Lincoln'un oynayıp oynamayacağı yolundaki bir soruya şöyle yanıt verdi: "Basına hiçbir zaman sahaya çıkacak ilk 11'i açıklamadım. Açıklasaydım, belki de Hakan Şükür'ün sakatlığından sonra bugün kadroyu değiştirmek zorunda kalırdım. Maç saatine kadar neler olabileceğini bilemeyiz. Belki de yarın sabah, Beşiktaş maçı sabahı olduğum duruma düşebilirim. O zaman ne diyebileceğimi biliyorum. Ne yapmam gerektiğini üç gündür televizyonda tartışan insanlara soracağım. Onların hepsi benden daha iyi biliyor."
'Futbolcuyken ben de ceza aldım'
Lincoln'un aldığı bu cezanın, oyununa etki edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de Feldkamp şunları kaydetti: "Lincoln'un burada dört yıllık mukavelesi var. Genelde bu mukaveleler imzalanırken, menajerleri ve
avukatları kanalıyla herkes haklarını en iyi şekilde mukaveleye yazdırmaya çalışır. Burada kulübün hakları da var. Kulübün hakları söz konusu olduğu zaman, oyuncu için 'Böyle karar alınırsa oynamaz' denmemelidir. Kulüp, haklarını yerine getirmelidir. Bu benim verdiğim bir ceza değil, vermek zorunda kaldığım bir cezaydı. Bu tür cezaları Almanya'da defalarca vermek zorunda kalmıştım. Genç de olsa, as futbolcu da olsa bu kararları bir teknik adamın vermesi gerekir. Ben de takım kaptanıyken, şu hazırlıkları yapmadığım için hocam beni oynatmamıştı. Burada önemli olan iki futbolcu değil, takımın tamamı."
Antrenör Ahmet Akcan da, Hakan ve Lincoln'e verilen cezalar konusunda kendisinin suçlandığı hatırlatıldığında şunları söyledi: "Bu konulara girmek istemiyorum. İnsan Ahmet Akcan veya Galatasaray antrenörü Ahmet Akcan olarak, yaptığım hiçbir yanlış yok. Hakkımda konuşulanların neredeyse tamamı yanlış." (Spor Servisi)