'Kadrodaki herkes kahraman olacak'

Euro 2008 yolunda cumartesi günü Norveç'le oynayacak olan Milli Takım'da ekibin 'yeni yüzleri' dün bir basın toplantısı düzenledi. Estonya'nın başkenti Tallinn'de hazırlıklarını sürdüren millilerin kaldığı Radisson SAS Otel'deki toplantıya Yusuf Şimşek, Semih Şentürk ve Gökhan Gönül katıldı.

TALLINN - Euro 2008 yolunda cumartesi günü Norveç'le oynayacak olan Milli Takım'da ekibin 'yeni yüzleri' dün bir basın toplantısı düzenledi. Estonya'nın başkenti Tallinn'de hazırlıklarını sürdüren millilerin kaldığı Radisson SAS Otel'deki toplantıya Yusuf Şimşek, Semih Şentürk ve Gökhan Gönül katıldı. Denizlispor'da son iki sezondur iyi maçlar çıkarttığını ifade eden Yusuf, Milli Takım'a geç çağrıldığı şeklinde bir düşüncesi bulunmadığını ifade ederek, "Bugüne kısmetmiş. Artık ne yapacağımıza bakmamız gerekiyor. Beni buraya layık gören hocama ve teknik heyetine teşekkür ediyorum. İnşallah başarılı grafiğimi Milli Takım'da da devam ettirmek istiyorum" dedi.
'Onlar da insan, biz de insanız'
Teknik Direktör Fatih Terim'in önceki günkü basın toplantısında söylediği, "Yusuf davet geldiğinde A2 Milli Takımı zannetmiş" sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Tabii ki espri yapmıştım. A2 Milli Takımı olmadığını biliyordum" diyen Yusuf, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kadroya çağrıldığım için çok sevindim ve mutlu oldum. Geçmişte hatalarımız oldu, ama şimdi performansımı inanılmaz şekilde artırdım. Bunu da evliliğime borçluyum. Burada farklı bir atmosfer var. Bu baskının altından kalkabilecek güçteyiz."
Fenerbahçeli Semih Şentürk de, kendisini kadroya çağıran Fatih Terim'e teşekkür ederken, bütün gücüyle hazır durumda olduğunu söyledi. Avrupa'da kulüp seviyesinde oynadığı maçların kendisi için bir tecrübe olduğunu ifade eden Semih, "Sonuçta Norveç maçı, 'Ölüm kalım maçı' diye nitelendirilebilir. Hocam şans verirse hazır durumdayım. Bu konuda hiçbir stresim olmadı" derken, Norveç'in maç kasetlerini izlediklerini vurgulayarak, "Defansları uzun ve fizikli ancak nihayetinde onlar da biz de insanız. Elimizden gelen mücadeleyi göstermek istiyoruz. Ben Norveç'ten daha kaliteli olduğumuzu düşünüyorum. Fizik olarak daha iyi durumdalar, ama biz tekniğimizle ön plana çıkarsak, ara pas yapıp, yerden oynarsak, kazanacağımızı düşünüyorum" ifadesini kullandı.
'Hakan abinin yeri zor dolar'
Hakan Şükür'ün kadroya dahil edilmemesinin ardından gözlerin forvette kendisine çevrildiği şeklinde yöneltilen bir soruya Semih, "Hakan abi çok yönlü, kendini ispatlamış, Türkiye'nin en iyi golcülerinden biri ve benim de örnek aldığım bir oyuncu. Ama şu anda biz buradayız; yani ben, Nihat ve Mehmet Yıldız. Hakan abiden sonra bu formayı taşımak zor. İlk maçımda golle de tanışırsam benim açımdan moral olur" cevabını verdi. Norveç maçında Milli Takım'ın kahramanlarının kimler olacağı şeklindeki soruyu, "Buraya gelen 23 futbolcu da kahraman olacak cumartesi günü. Sahaya inanarak çıkacağız ve inanıyorum ki büyük bir destanla döneceğiz" diye cevaplayan Semih, sözlerini şöyle tamamladı: "Takımda çok güzel bir hava var. Herkes iç içe. Kendi aramızda da toplantılar yapıyor ve maçın önemini her fırsatta konuşuyoruz. Çünkü artık işin sonuna geldik. Buradan alacağımız bir galibiyet bizi Avrupa Şampiyonası'na götürecek. Hava çok güzel. Herkes yıldız, ama kimse yıldız gibi davranmıyor."
Genç defans oyuncusu Gökhan Gönül ise Norveç'i incelediklerini söyleyerek, "Zaman iyimser ya da kötümser olma zamanı değil, gerçekçi olma zamanı. Gerçek olan da Norveç maçını kazanma zorunluluğumuz. Türk milleti için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Norveç'i orada yenmek istiyoruz biz" diye konuştu.
Bu arada, sakatlığı süren Yıldıray'ın Norveç maçında forma giyemeyeceği kesinleşirken Bosna maçına da yetişmeyebileceği açıklandı.
Malta'dan özür geldi
Bu arada, Yunanistan ve Norveç maçları için Antalya'da kamp yapan Malta Milli Takımı'nın teknik direktörü Dusan Fitzel, "Norveç maçında gönlüm Türkiye'den yana. Fatih Terim arkadaşım. Onun puanlarını çaldığım için üzgünüm" dedi. (Spor Servisi)