'Kahraman' da bu dünyaya veda etti

'Kahraman' da bu dünyaya veda etti
'Kahraman' da bu dünyaya veda etti

İngiliz futbolunun efsane isimlerinden Alman kaleci Bert Trautmann, 89 yaşında hayatını kaybetti. Bu haber İngiliz futbolunu yasa boğdu... Trautmann’ı ‘efsane’ haline getiren unsurlar ise sahalarda bu sıralar göremeyeceğimiz türden...
1941’de 17 yaşında Nazi Ordusu’na katılan Bremen, Almanya doğumlu Trautmann, 1944’te Müttefikler’in eline düştü. Kamptan iki kez kaçsa da tekrar yakalandı ve İngiltere ’ye sevk edildi. 1948’de serbest bırakıldığında ise hayatını Ada’da sürdürmeye karar verdi.
Trautmann, çiftçilikle uğraştığı günlerde amatör kümede
St. Helens Town forması giymekteydi. Bir hazırlık maçında Manchester City yöneticilerini etkilemesi ise onun için en büyük dönüm noktası oldu. Alman kaleci 1949-1964 arası 545 maçta Maviler’in direklerinin arasında cesaretle bekledi. FA Cup Finali’nde forma giyen ilk Alman olan ve savaş sonrası Alman-İngiliz ilişikilerine katkısı nedeniyle Britanya Kraliyet Nişanı’na layık görülen Trautmann’ın forma giydiği 1956 FA Cup Finali ise kendisiyle özdeşleşmişti. Manchester City’nin Birmingham’ı 3-1’le geçtiği maçın son 17 dakikasını kırık boyunla oynayan Trautmann, bu olayla efsaneleşti. ‘Esir’den ‘kahraman’a dönüşen kaleci, Futbol Yazarları Birliği tarafından o yıl ‘yılın futbolcusu’ şeçildi. Dönemin en iyi kalecilerinden biri olmasına rağmen Almanya milli formasını hiç giyemeyen, 1972-1983 arası sırasıyla Burma, Tanzanya, Liberya ve Pakistan’ı çalıştıran ve 2010’da verdiği bir röportajda, “Ani hareketlerde hala boynum ağrıyor” diyen Trautmann, 1990’dan bu yana Valencia’da ailesiyle yaşamını sürdürmekteydi.