Kaleci Hakan'a Yaşar Duran sahip çıktı

Beşiktaş'ın Liverpool'a karşı aldığı 8-0'lık yenilginin yankıları sürerken, kaleci Hakan Arıkan'a, 23 yıl önce Wembley Stadyumu'nda, milli takım forması altında kalesinde 8 gol gören Yaşar Duran sahip çıktı. Yaşar, yaptığı açıklamada, Hakan'ı en iyi anlayan kişilerin başında geldiğini vurguladı.

BURSA - Beşiktaş'ın Liverpool'a karşı aldığı 8-0'lık yenilginin yankıları sürerken, kaleci Hakan Arıkan'a, 23 yıl önce Wembley Stadyumu'nda, milli takım forması altında kalesinde 8 gol gören Yaşar Duran sahip çıktı. Yaşar, yaptığı açıklamada, Hakan'ı en iyi anlayan kişilerin başında geldiğini vurguladı. Bu tip farklı skorlarla sonuçlanan maçların ardından faturanın her zaman kalecilere kesildiğine işaret eden Duran, "Hakan, duygusallığını bir kenara bırakmalı. Kendisine verilecek destekle bir an önce toparlanmalı. Kaleciler biraz duygusuz olmalı" dedi.
Duran, Fenerbahçe'de forma giyerken, diğer kaleci Schumacher'in, 4-3 kazandıkları maçın ardından 3 gol yemesine rağmen, "Yendik kardeşim. Bana ne" diyerek işin içinden sıyrıldığını, o günü unuttuğunu, skoru evine ve özel hayatına taşımadığını söyledi. Duran, Liverpool-Beşiktaş maçının ardından kendisine çok sayıda telefon ve cep telefonu mesajı geldiğini, yakınlarının da geçmişi hatırlayarak çeşitli espriler yaptığını kaydetti. Beşiktaş maçının ardından bir an geçmişe gittiğini belirten Duran, şunları söyledi: "Ben, 4-0'dan sonra hocama değiştirilmek istediğimi söylemiştim. Hocamız, 'Ben hakkımı orta sahadan yana kullanacağım. Sen devam et Yaşar' dedi. Önceki gece de Ertuğrul Sağlam oyuncu değiştirme hakkını orta sahada kullandı. Ancak bu gibi durumlarda kalecinin gardı düşüyor. Eli kolu kalkmıyor. Kaleci 'Bir an önce maç bitse, evime kapansam, iki-üç gün sokağa çıkmasam' diye düşünüyor."
Duran, 23 yıl öncesiyle bugün arasında çok büyük farklılıklar bulunduğunu da ifade ederek, şöyle devam etti: "Gazetecilerin de mantalitesi değişti. O zaman yerden yere vurmalar vardı. Şimdi, sahip çıkılıyor. O zaman beni vatan haini gibi görüyorlardı. Sanki maçı sattım, 8 golü tek başıma yedim... Bütün fatura bana kesildi. Bir Allah'ın kulu da gerek federasyondan gerek hocalardan gerek takımdan 'ya bu bizim kalecimiz, milli takımın kalecisi, Fenerbahçe'nin kalecisi' demedi. Bana kimse sahip çıkmadı. Onun için Türk halkından, Beşiktaşlılar'dan, özellikle taraftarlarından rica ediyorum. Hakan kardeşimize sahip çıksınlar. Yoksa kaybederler."
'Artık üçümüzün de yediği içtiği bir'
Yaşar Duran, kendisi gibi Fatih Uraz'ın da İngiltere'den sekiz gol yediğini hatırlatarak, bir anısını da şöyle anlattı. "Fatih, aynı zamanda oda arkadaşımdı. Bu maçların ardından o da sekiz yiyince, 'Fatih ile yediğimiz-içtiğimiz ayrı gitmez' demiştim. Sakın Hakan alınmasın, yediğimiz-içtiğimiz ayrı gitmeyen üç kişi olduk."