'Kalecilik akıllı insanın işi değil'

Fenerbahçeli Rüştü Reçber, Nakkaştepe'deki İSTEK Vakfı Okulu'nda, tedavi sürecinde birlikte çalıştığı fizyoterapist Murat Çağlar ile öğrencilerin sorularını yanıtladı. Söyleşide neden kaleci olduğunun sorulması üzerine Rüştü...

İSTANBUL - Fenerbahçeli Rüştü Reçber, Nakkaştepe'deki İSTEK Vakfı Okulu'nda, tedavi sürecinde birlikte çalıştığı fizyoterapist Murat Çağlar ile öğrencilerin sorularını yanıtladı. Söyleşide neden kaleci olduğunun sorulması üzerine Rüştü, "Önceden amatör takımda altyapılarda futbol oynuyordum. A takım kalecisi askere gitmişti. Benim de boyum uzundu. Hocamız 'A takımda kaleci olarak oynatalım' dedi, öyle başladım. Kalecilik akıllı insanın yapacağı iş değil, ama akıl işi. Böyle bir mesleğe sahibiz" şeklinde yanıt verdi.
Rüştü, bir açıklamasında veliahtı olarak, Fenerbahçeli Volkan'ı değil de, Trabzonsporlu kaleci Tolga'yı göstermesiyle ilgili soruya, şu yanıtı verdi: "Bana sorulan soruda, 'Gelecek vaat eden kaleciler var mı' denildi. Ben de Serkan ve Tolga'yı söyledim. Onların yaşı 19-20. Volkan'ı benim veliahtım ilan etmeme gerek yok. Volkan belli bir olgunluğa geldi, kendi stili ve yapısı olan bir kaleci. Yani bunu söylerken veliahtım olarak değil de geleceği olan yetenekli olan kaleciler bazında konuştum."
Formsuz olduğu dönemde bir kalecinin dinlendirilebileceğini söyleyen Rüştü, "Kaleci yalnız adamdır. Gol yediği zaman ilk etapta kaleci ön plana gelir, arkasından defans. Oysa biz bir ekip işi yapıyoruz. Gol yersek takım halinde suçluyuz, gol atarsak da takım halinde atmışızdır" diye konuştu. Türkiye'de kalelerin yabancı eldivenlere teslim edildiğini söyleyen Rüştü, "İtalya'da olduğu gibi bazı yaptırımlar koyabiliriz, bu da yetkililerin işi" dedi.
Tecrübeli eldiven son olarak, sakatlığı döneminde kulüpten alacaklarıyla ilgili Fenerbahçe'nin federasyona yaptığı başvuru konusundaki bir soruya, "Bu beni aşan bir konu. Kulüp yönetimiyle federasyon arasında bu konuyla ilgili diyaloglar sürüyor. Sonuçta gereken yapılır" biçiminde yanıt verdi. (Spor Servisi)