Kamuoyu istedi: Güle güle

Milli futbolcu Alpay Özalan'ın, İngiltere'de top koşturduğu Aston Villa ile olan bağını kopardığına dair haberler, İngiliz basınında geniş biçimde yer aldı.
Haber: ZAFER ARAPKİRLİ / Arşivi

LONDRA - Milli futbolcu Alpay Özalan'ın, İngiltere'de top koşturduğu Aston Villa ile olan bağını kopardığına dair haberler, İngiliz basınında geniş biçimde yer aldı. Ada medyası konuyu Alpay'ın, Aston Villa kariyeri boyunca attığı tek golün ardından Villa seyircilerine 'sus' işareti yapan fotoğrafının yanı sıra Türkiye-İngiltere maçında Beckham'la olan didişmesinin görüntüleri eşliğinde verdi.
Ülkenin saygın gazetelerinden The Times, Aston Villa Kulübü yönetiminin kamuoyundan gelen baskı ve taleplere daha fazla direnemeyip, bu talepler önünde eğildiğini ve Alpay'ın serbest bırakıldığını duyurdu. Bu kararla Alpay'ın, David Beckham'a yönelik davranışının bedelinin ne olduğunu öğrenme fırsatı bulduğunu savunan gazete, Aston Villa Kulübü yöneticilerinin de böyle bir davranışa karşın kamuoyunun görüşünün önünde durmayı göze alamadığını savundu. Gazete, Alpay'ın da alınan karardan mutsuz görünmediğini belirtirken, milli futbolcunun Beckham'ı ve ona fazla yüz veren İngiliz basınını suçladığına işaret etti. Gazete, Alpay'ın Galatasaray'a gidebileceğini de savundu.
The Independent Gazetesi de konuyla ilgili haberine, 'Villa, popülaritesini
yitiren Alpay'ın sözleşmesini yırttı' başlığını koydu. Sözleşmenin karşılıklı olarak iptaline yol açan gelişmeleri geniş biçimde özetleyen gazete, Almanya'nın Hertha Berlin takımıyla Galatasaray'ın, Alpay'ı renklerine bağlamak için bir yarış içine girebileceklerini duyurdu.
The Daily Telegraph Gazetesi de gelişmeleri duyurduğu haberinin başlığında Alpay'ın olup bitenlerle ilgili olarak David Beckham'ı suçladığını kaydetti. Gazete, spor sayfasının manşetinde yer verdiği haberinde tüm gelişmeleri tarih sırasıyla aktarırken, Alpay'ın David Beckham'a İngiliz basını tarafından haksız bir destek verildiğine dair yorumlarına da işaret etti. Telegraph, Alpay'ın bu desteği 'fazla' bulduğunu duyurdu.
The Guardian Gazetesi ise Alpay ile kulübü arasında yaşanan sonu 'acı' olarak niteledi. Gazete Alpay'ın Beckham ile ilgili yorumlarını 'İngiliz futboluyla ilgili ters yorumlar' olarak nitelerken, kopuşa yol açan olayları hatırlattı. The Guardian da Alpay'ın Galatasaray'a gidebileceğine dikkati çekti.