Kanarya'da 'Türkleşme operasyonu' sürüyor

Fenerbahçe, transferin en hızlısı olmayı sürdürüyor. Sarı-Lacivertliler, dün de Mehmet Aurelio'nun ardından Türk Milli Takımı'nın ikinci siyahi oyuncusu Colin Kazım Richards'la dört yıllık sözleşme imzaladı.

İSTANBUL - Fenerbahçe, transferin en hızlısı olmayı sürdürüyor. Sarı-Lacivertliler, dün de Mehmet Aurelio'nun ardından Türk Milli Takımı'nın ikinci siyahi oyuncusu Colin Kazım Richards'la dört yıllık sözleşme imzaladı. Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki basın odasında düzenlenen ve asbaşkan Neşet Yalçın ile genel sekreter Vedat Olcay'ın hazır bulunduğu törende, Kazım, kendisini dört yıllığına Sarı-Lacivertli renklere bağlayan sözleşmeye imza attı.
Neşet Yalçın, burada yaptığı açıklamada, aylardır spor kamuoyunu meşgul eden bu transferi sonuçlandırdıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Antrenörümüz Önder Özen'in verdiği rapor doğrultusunda, kendisiyle aylar önce bir temasımız oldu. Sezon sonunda teknik direktörümüz Zico'dan olumlu rapor aldıktan sonra transferine karar verdik. Bu süre içinde Milli Takım'a da çağrıldı. Milli takım hocalarından da pozitif görüş aldık. Bu transfer Fenerbahçe camiasına hayırlı olsun."
Dünya kulübü olabilmenin, bu tür yıldız oyuncuları almaktan geçtiği düşüncesi taşıdıklarını kaydeden Yalçın, "Colin çok genç olmasına rağmen iki yıl İngiltere Premier Lig tecrübesi var. İngiltere ligi dünyanın en zor ligi olarak kabul ediliyor. Ayrıca bu genç yaşta Ümit Milli Takım ve (A) Milli Takım'a seçildi. Colin'in Fenerbahçe'ye, Fenerbahçe'nin de Colin'e vereceği çok şey olacak" diye konuştu.
Colin Kazım Richards ise Türkiye'nin en büyük kulübüne geldiğini ifade ederek, "Çok mutlu ve heyecanlıyım. Burada büyük işler yapacağım. Bir an önce bu sahada futbol oynamak için sabırsızlanıyorum. Bu kulübün daha büyük amaçları olduğunu biliyorum. Bu amaçları hep beraber gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
'Türkiye'nin en büyük külübü'
Kazım, "Seninle Beşiktaş da ilgileniyordu, neden Fenerbahçe'yi tercih ettin" şeklindeki soruya, "Fenerbahçe'yi neden seçtiğimin çok açık olması lazım. Benim için aslında kolay bir karardı. İlk girişimi Fenerbahçe yaptı ve menajerlerime daha iyi ifade etti. Fenerbahçe müzesini de gezdim. Türkiye'nin en büyük kulübüne geldiğimi düşünüyorum" yanıtını verdi.
Hücumda her yerde oynayabileceğini vurgulayan Kazım, "Hücumdaki her pozisyonu alırım. Takımda rekabet olması iyidir. Ben buraya futbol oynamaya geldim ve bunu göstereceğim" dedi. İsmiyle ilgili bir soru üzerine de Kazım, "Colin de diyebilirsiniz, Kazım da. Kötü isim takmadığınız sürece ne derseniz deyin" diye esprili bir yanıt verdi. Törenin ardından, arkasında 'c.kazım.r' yazılı 8 numaralı formayı giyen Kazım, gazetecilere fotoğraf için poz verdi.
Bu arada Eurosport'un internet sitesinde çıkan bir haberde Sheffield United'ın bu transferden kârlı çıktığı vurgulandı. Brighton'dan 150 bin sterline alınan genç oyuncunun 1.2 milyon sterline satılmasının kulüp için çok önemli bir gelir olduğu belirtildi. (Spor Servisi)