'Kanki'm olur musun?

'Kanki'm olur musun?
'Kanki'm olur musun?
Gelecek yaz Türkiye'de yapılacak olan U20 Dünya Şampiyonası'nın maskotu 'Kanki' huzurlara çıktı. 1 yaşında bir kangal yavrusu olan Kanki'nin marifetleri saymakla bitmiyor.

Türkiye ’nin ev sahipliği yapacağı FIFA U20 Dünya Kupası’nın resmi maskotu köpek yavrusu ‘Kanki’ dün İstanbul ’da kamuoyuna tanıtıldı.
Tanıtıma FIFA Yönetim Kurulu Üyesi ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Tolunay Kafkas, U20 Milli Takım Teknik Direktörü Feyyaz Uçar, milli futbolcular ve TFF yöneticileri katıldı.
FIFA U20 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Servet Yardımcı, 24 ülkenin katılacağı ve Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Rize ve Trabzon şehirlerinde 21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında düzenlenecek turnuva için 1.5 milyon futbolseverin gelmesini, televizyon ve diğer mecralar aracılığıyla 500 milyon izleyiciye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

‘Sevdiğimiz için oynardık’
Yardımcı, “U20 Dünya Şampiyonası Türkiye için tek hedef değil. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için bir ısınma turu olacak. Bu şampiyona ‘Bugüne Kadar Yapılanın En İyisi’ unvanını Türkiye’ye kazandıracak” şeklinde konuştu.
Eski milli futbolcu Emre Aşık, Burak Yılmaz ve Salih Uçan ise üç ayrı kuşağın temsilcisi olarak tanıtımda birer konuşma yapıp soruları yanıtladı. 1993’teki U20 ile 2002 dünya kupalarına katılan tek futbolcu olan Emre Aşık, 93 için şunları söyledi: “O havayı teneffüs etmek kariyer anlamında önemliydi. Bu turnuvadan sonra birçok arkadaşımıza büyük takımlardan transfer teklifi geldi.”
Burak Yılmaz ise “U20’den A Milli Takım’a gelen futbolcu sayısının arttırılması gerektiğini belirtirken, 2005’te 2. olan U20’nin kadrosunda olduğunu söyledi. Yılmaz, “O zamanlar futbolu sevdiğimiz için oynuyorduk. Şimdi sevginin yanında başka amaç ve hedeflerimiz de var. Futbol gelişimimde de büyük rol oynadı. O takımdan ben ve Selçuk İnan, şu an A Milli Takım’dayız. Bu sayıyı arttırmamız gerekiyor” diye konuştu.

‘Fırsat ayağımıza geldi’
U20 Dünya Kupası Şampiyonası’nda forma giymesi beklenen Salih Uçan ise, “Yetenekli bir grubumuz var. U17 Şampiyonası için Meksika’ya gidememiştik, fırsat şimdi ayağımıza geldi” dedi.
Bu arada şampiyonanın biletleri 30 Kasım’da satışa çıkacak, kuralar ise 25 Mart 2013’te Aya İrini’de çekilecek.


Erzik: Euro 2020, 13’e bölünebilir

Euro 2020 ile 2020 Olimpiyatları’na talip olan Türkiye’nin ikisini aynı anda yapmasının zor olduğunu belirten UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, “İdeali birinden birini tercih etmek. UEFA Başkanı Platini’nin düşüncesi, Euro 2020’yi 13 ülkeye yaymak. Grup maçlarını, çeyrek finali, yarı finali ve finali farklı ülkelere dağıtmak istiyor. Aralıkta belli olacak” dedi.

Lig, hakemde ‘6’lıyı bulacak
MHK Başkanı Zekeriya Alp, önümüzdeki sezon 6 hakem uygulamasına geçilebileceğini söyledi. Alp, Avrupa kupalarında ve İtalya’da 6 hakemin görev yaptığını hatırlatarak, “UEFA, bizim de olmamızı talep ediyor. Federasyon başkanımız önümüzdeki yıl 6 hakem uygulamasının bizde de olmasını istiyor. Böyle bir çalışma içerisindeyiz” dedi.