Kapı alan kazansın

Kapı alan kazansın
Kapı alan kazansın

Fenerbahçe-Galatasaray derbisini Saracoğlu nun çimlerinden önce tavla zemininde oynattım. Ara sıra sertleşen mücadeleyi Dostluk kazansın diyerek berabere bitirmeye karar verdim.

Bu hafta 'Gölgede futbol'a sığınanların sayısı ikiye çıktı. Derbi haftasında, cephenin iki yanına da mikrofon tuttuk. Ev sahibi sıfatıyla sahaya çıkan Emre Karayel'e, konuk takım Bedük'le cevap verdi. Peki, görüşleri mi? Hepsi aşağıda...
Haber: BURCU ESMERSOY / Arşivi

Konu başlığı ‘Dostluk kazansın’ olarak düşünülmüş, fotoğraflarda sadece melek kanatları kullanılması fikriyle yola çıkılmış bir söyleşiydi bu. Ama melek kanatlarını almaya gittiğimde şeytan kostümünün aksesuarlarını bana aldıran, fotoğraflar için poz verirken ara ara yüzümüze yansıyan, tavlayı bile kimin kolunun altına koyacağımızı bilememize yol açan bir ruh hali yaratan bir derbi bu. Ebedi dostluk diyebiliriz evet ama ezeli rekabet sanki daha mı fazla baskın? Fenerbahçe taraftarı Emre Karayel ile Galatasaray taraftarı müzisyen Bedük’le yaptığım söyleşide ilk söz ev sahibi olması Emre Karayel’in olsun... 

Aykut Kocaman’ın şu ana kadarki performansını nasıl değerlendiriyorsun?
Aykut Kocaman futbolculuğu ve futbolu bıraktıktan sonraki teknik direktörlük döneminde Fenerbahçe taraftarından hep saygı, sevgi görmüştür. İstanbulspor’un başındayken ligin ilk maçında Fenerbahçe’yi 3-0 yenince birçok taraftar gibi ben de bu yenilgiye üzülmüştüm ancak galibiyetin mimarı Kocaman olduğu için ve bir gün Fenerbahçe’nin başına geçecek adam olması ihtimali yüzünden de sevinmiştim. Şimdi o beklediğimiz günlerdeyiz. Her ne kadar bu takımın başına gelme süreci tam içimize sinecek şekilde gelişmese de ben sevinmiştim sezon basında. Bazı durumlarda canım çok sıkıldı (taraftar baskısıyla oyuncu değiştirmesi) ama ben Aykut hocanın zor bir süreçten geçtiğini düşünüyorum. Dolayısıyla sorun onu başarılı bulup bulmamak değil ona sonuna kadar sabredebilecek inanca sahip olup olmamakla alakalı. Ben de bu sabrı gösterebileceğimi düşünüyorum... 

‘Hepsi Luciano gibi olmalı’ 
Aziz Yıldırım’ın tek adam yönetimini nasıl değerlendirirsin? Veya yönetim hakkındaki görüşlerin neler ?
Ben başkanlık seçiminde oy kullanamıyorum (çok iyi bir Fenerbahçeli olmama rağmen). Bunun sebeplerine herzaman kızmışımdır. Her taraftarın kulüp yönetiminde söz sahibi olması gerektiğine inanıyorum. O yüzden şu an sade bir taraftarım ve benim taraftarlık anlayışım başkan kim olursa ve nasıl olursa olsun dışarıya karşı başkana ve yönetime biat etmektir. Aramızda kendi içimizde eleştirebiliriz o ayrı.
Basketbol, voleybol gibi sporlarda pek çok başarı gösterildi, bu durum seni ve taraftarı tatmin ediyor mu?
İnanın ben bir futbolsever değil sporseverim. O yüzden bu durum beni çok mutlu ve tatmin ediyor. Tabii tam tersi de geçerli.
Özlediğin bir kadro özlediğin bir teknik adam özlediğin bir başkan özlediğin bir futbolcu var mı?
Fabio Luciano var. Onun hırsı ve Fenerbahçe sevgisini her yabancı futbolcumuzda görmek isterim.
En sevdiğin tezahürat?
Bir şarkısın sen. (Samanyolu)
Fenerbahçe’nin Galatasaray’a karşı psikolojik üstünlüğünün bulunduğuna katılıyor musun? İnanıyorsan nedenlerini sıralar mısın?
Ben sahada oynanan futbola inanırım. Tarihte öyle örnekler vardır ki (Johnson’un frikikten attığı golle yendiğimiz maç). Maça bakalım skor ortaya çıksın sonra konuşalım bence gerisi boş. Ama Galatasaraylı eski futbolcuların Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’yla ilgili bir uğursuzluk inançları olduğu kesin.

Söz şimdi de Bedük’te... 
Galatasaray’ın başarısızlığının suçlusu kim? Rijkaard mıydı? Cevabın ‘Evet’ ise gönderilmesine sevindin mi? Doğru buluyor musun?
Ben böyle işlerde genelde istikrar taraftarıyımdır. Futbol oynadığı günlerden beridir de Rijkaard’ı severim ama burada sanırım futbolcularla bir iletişim problemi veya içeriden başka kişisel problemleri vardı. Çünkü özellikle son haftalarda takım sanki isyan ediyormuş gibi koşmuyorlardı. Sonuçta bir futbolcunun da sadece hocayla olan iletişimi yüzünden isteksiz oynaması kabul edilemez. Demek istediğim hem futbolcularda hem de hocada sorun beraberdi bence. Eğer Rijkaard’ın gitmesi oyuncuların koşmalarını sağlayacaksa doğru bir karar diyebilirim. Ya da bütün takımı değiştirmen gerekir... Ki diğeri daha mantıklı olmuş.
Çiçeği burnunda Hagi-Tugay ikilisi sence başarılı olur mu?
Galatasaray’ın benim tanık olduğum dönemde gelmiş en büyük oyuncusu olarak Hagi’ye büyük bir sempatim ve hayranlığım vardır. Tugay da oynadığı dönemdeki akıllı ve sakin oyun anlayışının yanısıra çok düzgün iletişim kurabilen biri gibi görünüyor. Hagi ile daha önce kısa bir süre denemiştik ama bu sefer yanında Tugay’ın da olması büyük fark yaratacaktır eminim.
Yeni statla neler değişecek? ‘Sami Yen ruhu’ TTNET Arena’da olur mu?
Bence Ali Sami Yen’in ruhu büyüyerek geliyor oraya. Umarım futbolcuların da son birkaç haftadır unuttukları ruh geri gelir Arena’da.

‘Neuchatel’ maçı başkaydı’ 

Galatasaray’ın 10 yıldır Kadıköy’de süren galibiyet hasretinin temeli ne olabilir sana göre?
Kaza diyelim. Zincirleme kaza.
Eski futbolcu/gazeteci/yorumcuların Galatasaray hakkındaki yorumlarını, yazılarını nasıl buluyorsun? Kimleri okuyor, izliyorsun?
Çok fazla kulüple ilgili, kimsenin aslında ilgilendiğini düşünmediğim detaylara girdiklerinde hoşuma gitmiyor. Bir anda magazin/dedikodu programlarına, yazılarına döndürebiliyorlar. Oyun hakkında, o andaki durumu değerlendiren yorumlar bence daha keyifli oluyor. Sonuçta hepimiz ‘oyun’ için buradayız. Özellikle takip ettiğim birileri yok, televizyonda tık tık yaparken neyi mantıklı görürsem dururum. Gazetede de aynı şekilde.
Özlediğin bir kadro, teknik adam, başkan, futbolcu var mı?
Kadro direkt ‘Simoviç, Prekazi, Tanju’ dönemidir. Yurtdışında bir kupa kaldırmamıştık Hagi dönemindeki gibi ama bir Neuchatel Xamax maçı vardır ki... 2-3 kupaya bedel günler yaşatmışlardı.
En sevdiğin tezahürat?
Cimbom gool gool gool.

O mu bu mu?

Bedük
Rober Hatemo mu? Tarkan mı?
Net. Rober
Hagi mi? Alex mi?
Alex
Hagi mi? Fatih Terim mi?
Hagi
Pes mi? Fifa mı?
(Bilgisayar oyunu olarak)
Kesinlikle Fifa
Kings of convenience mı?
Franz Ferdinand mı?
Duruma göre değişir. Cumartesi gecesi Franz, ertesi sabah pazar pazar Kings.

Emre Karayel
Alex mi? Hagi mi?
Alex. İsterseniz tartışırız.
Scarlett Johansson mu? Burcu Esmersoy mu?
Scarlett Johansson mu o kim?
Men e men mi? Mel e men mi?
MENEMEN (programının adı)
Yavuz Bingöl mü? Mavi göl mü? Bingöl’ü de müziğini de severim.
1 erkek 1 kadın mı? Bekarlık sultanlık mı?
1 kadın 1 erkek. Bekarlık da sultanlıktır. İkisinin olduğu formülü bulalım.