'Kara Panter' yaşamını yitirdi

'Kara Panter' yaşamını yitirdi
'Kara Panter' yaşamını yitirdi
Dünya futbolu yasta... Portekiz'in efsane futbolcusu Eusebio, 71 yaşında hayata veda etti.

Portekiz’in yetiştirdiği en büyük futbol değerlerinden olan 'Kara Panter' lakaplı Eusebio da Silva Ferreira, bu sabaha karşı yaşamını yitirdi. Kalbi duran efsane, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

1942 yılında Mozambik’te dünyaya gelen Eusebio, futbol kariyerine 1957 yılında Sporting de Lourenço Marques başlamıştı. Eusebio, 1960-1975 sezonları arasında formasını giydiği Benfica'da çıktığı 301 maçta 317 gol kaydederek, kırılması güç bir rekora imza atmıştı. 1966 Dünya Kupası'nın gol kralı olan Portekizli efsane, 1979 yılında New Jersey Americans’ta futbolu bırakmıştı.

'Kara Panter' lakaplı futbolcu, FIFA tarafından 'En iyi 100 oyuncu' arasında gösterilmişti.

'HİÇ KİMSE'DEN 'KARA PANTER'E

Mozambik'te doğan Eusebio'nun çocukluk yılları oldukça zor geçti. Ayakkabı boyacılığından yer fıstığı satıcılığına kadar çok sayıda yapan efsane oyuncunun ilk lakabı Ninquem, yani kendi dilindeki anlamıyla 'hiç kimse'ydi. Yeteneklarini yeşil sahada göstermeye başlayan Eusebio, 'Hiç Kimse'den sonra 'Kara Panter' lakabına aldı.

Uruguaylı gazeteci ve yazar Eduardo Galeano, Portekizli efsane için şu satırları yazdı:
"Yoksulluğun soluğunu her zaman ensesinde hisseden ve polis tarafından kovalanan biri gibi soluk soluğa çim sahalara kapağı attı. Ve zikzaklar çizerek yirmi yaşındayken takımına Avrupa şampiyonluğu kazandırınca 'Panter' lakabının sahibi oldu."