Karar açıklandı: Emre ırkçı değil

Milli futbolcu aklandı

İngiltere'de Newcastle forması giyen milli futbolcu Emre Belözoğlu'nun Everton'lı Yobo'ya ırkçı hakarette bulunduğu iddiası kanıtlanamadı. Disiplin Kurulu'nda aklanan Emre: Irkçılığı her zaman lanetlerim.

LONDRA - İngiltere Premier Ligi'nde Newcastle United forması giyen ve ırkçılık suçlamalarıyla karşı karşıya bulunan Emre Belözoğlu nihayet temize çıktı. İngiltere Futbol Federasyonu resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada Disiplin Kurulu'nun dün yaptığı oturumda milli futbolcu ile ilgili suçlamaların ele alındığını, ancak bu suçlamalara ilişkin yeterli kanıtın bulunmadığını duyurdu.
30 Aralık 2006 tarihinde oynanan Everton-Newcastle maçında Emre'nin rakip takımın siyahi oyuncusu Joseph Yobo'ya ırkçı hareketlerde ve söylemlerde bulunduğu iddia edilmiş, milli futbolcu 12 Ocak 2007 tarihinde federasyon tarafından disiplin kuruluna sevk edilmişti. 27 yaşındaki orta saha oyuncusu ise bu süre zarfında hakkındaki suçlamaları reddetmiş ve federasyon disiplin kurulunun bizzat kendisini dinlemesini talep etmişti. Dün kurul karşısında yapılan savunmanın ardından federasyon tarafından yapılan açıklamada "Alınan kararda, sunulan bütün delillerin dinlenmesinden sonra Futbol Federasyonu ve Newcastle United kulübü, kanıtların yeterli olmadığında uzlaştı. Bizce ortaya konulan suçlamalar kanıtlanamamıştır" denildi.
Emre Belözoğlu, İngiltere'de kendisine yöneltilen ırkçılık suçlamasında beraat etmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Milli futbolcu açıklamasında "Bu suçlamayla yargılanıp beraat ettim ve bundan dolayı çok mutluyum. Ben ırkçı bir insan değilim ve ırkçılığı her zaman lanetlerim" dedi.
'Adalet yerini buldu'
İngiltere Futbol Federasyonu'na, duruşmayı adil bir biçimde yürüttükleri için teşekkür eden Emre, "Son iki ay benim için çok zor geçti, ancak sonunda adalet yerini buldu. Artık tek düşüncem mesleğime devam etmek. Milli maçlar öncesinde bu haber benim için çok büyük bir moral oldu. Bu yaşananlar sırasında verdikleri destekten dolayı başta Şenes Erzik olmak üzere, Fatih Terim, menajerim Ahmet Bulut, antrenörüm Glenn Roeder ve tüm Türk milletine çok teşekkür ederim" diye konuştu. Newcastle United'lı oyuncu kendisine yapılan bu suçlamalar karşısında kayıtsız kalmayacağını belirterek mahkemeye gideceğini de söyledi. (Spor Servisi)