Kartal da modaya uydu

Kartal da modaya uydu
Kartal da modaya uydu
Galatasaray ve Fenerbahçe'nin 3, Trabzonspor ve Bursaspor'un da 2'şer puan kaybettiği haftada Beşiktaş büyük fırsat tepti. Kartal da İnönü'de Sivas'a 1-0'la boyun eğdi
Haber: ONUR SALMAN - onur.salman@radikal.com.tr / Arşivi

Sezonun hemen başındayız aslında. Henüz altı haftayı dün geride bıraktık. Filmi geri sarıp baktığımızda yeni sezona en büyük kâbusla başlayan takımdı Beşiktaş . Mali sıkıntı, ‘Feda’ demeyen Quaresma, devamlı takımdan ayrılmak istediğini yetkililere ileten Fernandes ve Almedia...

Anlayacağınız sorunlar yumağıydı Kartal. Lakin geride kalan altı haftalık lig periyodu ve Beşiktaş’ın rakiplerinin mevcut konumları futbolu kuşkusuz ki gerçek hayata daha da yaklaştırıyor. Fenerbahçe , hiç hesaplamadığı puan kayıpları ve Alex sorunuyla boğuşuyor, Galatasaray Şampiyonlar Ligi sonrası kırılganlığına çözüm arıyor. Belki bunu bitmek bilmeyen ‘çilek’ söylemine yüklüyor. Siyah-Beyazlılarada ise geçici ateşkes ilan edilmiş gibi. Tribün ne olumlu ne olumsuz, yönetim hep bir çizginin üstünde yürüyor ama onlar için şimdilik eleştiri baltaları kumda, Q7 dahil tüm Portekizliler ise dertlerini halı altına ittirmiş durumda. Geçen hafta gelen son dakika mağlubiyetine rağmen rakiplerinin durumları da gözönüne alınınca hava olumluya çalıyor anlayacağınız. Bu yüzden normalden daha büyük bir önem kazanıyordu dünkü maç.
Erken gol gelemeyince...

Eski dost Rıza Çalımbay’ın üç maçtır devrilmeyen Yiğido’su karşısında bunun bilincinde başladı Samet Aybaba’nın öğrencileri. Henüz 5. dakika dolmadan karşılaşmanın yıldızı Necip’in başlattığı attakta Olcay’ın kaçırdığı Holosko daha iyi vursaydı Aybaba’nın planları rayına oturacaktı. Zira Kartal mücadelenin anahtarını erken golde görüyordu. Bundandı Almeida’sı, Fernandes’i ve Olcay’ı ile saldırması. Ama 15 dakika sonra rolantiye aldı Kartal.

Konuk ekip ise ligimizin ‘Shaiquille O’Neal’ı Eneramo’ya güvenmişti belli ki. Lakin güvendikleri dağlara kar yağdı. Çünkü ilk 45’te İbrahim-Escude ikilisi güreşte üstün gelen taraftı. Bu yüzden Sivasspor ‘B Planı’na geçti: ‘Ver Erman’a şut çeksin.’ Erman da önce 14’te üzerine düşeni yaptı ama McGregor iki hamlede çıkardı. Sonra da az farkla auta giden frikiki ile devreyi sonlandırdı.

Üstüste ikinci yenilgi

Gerçeği söylemek gerekirse ikinci perde pek de iyi açılmadı. Hani ne kadar oynarsa oynasın iki takım da gol atabilecek gibi değildi. Ama sahneye Uğur Boral çıktı. 59’da serbest vuruş kullanmak için bütün yarı sahasını boşaltan Kartal’da seken topu orta sahada Uğur ve Fernandes karşılamıştı ama Uğur meşin yuvarlağı Portekizlinin suratına çarptırıp Aatıf’a asist yapınca Sivas 1-0 öne geçti. Eğer 66’daki Olcay’ın vuruşu gol çizgisinde Almeida’ya takılmasaydı mücadele belki bambaşka bir hal alabilirdi ama olmadı. Ev sahibi ritmi arttırmak için Veli-Hasan ve Holosko-Batuhan takaslarına girse de tek ihtimal yüksek toplardı. 73’te Batuhan’ın 77 ve son dakikada da Almeida’nın kafaları bu önermeyi pekiştirse de tabela değişmedi. Böylece Beşiktaş, hem üst üste ikinci yenilgisini aldı hem de krizi fırsata çevirememiş oldu.