Kartal, Doğan'ı yine geçemedi

Trabzon: 3- Beşiktaş: 2

Beşiktaş, Ziya Doğan'lı Trabzonspor yenilgilerine bir yenisini daha ekledi. Kartal ilk devresini 2-0 önde geçtikleri maçın ikinci yarısında Ersen Martin ve Umut'un (2) gollerine engel olamayarak mağlup oldu.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Trabzon'dayız... Kent sakinlerinin Ogün Samast'la değil Kazım Koyuncu'yla anılmak istediklerini düşünüyoruz. Ama 'Beyaz Bereliler' tribünlerdeki yerini almış yine. Az buz da değiller hani. Siyaset simgelerle yapılır denir. Ama bu siyaset değil ki? Cürümün, cinayetin siyaseti, safı olur mu hiç? Biz maça dönelim yine de. Hepimizi teselli edebilecek tek şey orada sonuçta. Olduk da nitekim. Enfes bir futbol gösterisi vardı dün. Tempo, varyasyon, matemak, dramaturji, yani her şey ortalamanın üzerindeydi Avni Aker'de.
Erken bir golün çilingir işlevini bilen taraf olarak Trabzon, rakip hatlara aşırı yüklenişinin ilk sonucunu 8'de Ceyhun'la aldı. Evsahibi hevesleniyordu yavaştan. İlk 15 boyunca terazideki ağırlıkları çok netti. 20'de Delgado'nun araya sızışı bir Beşiktaşlının Trabzon mevzilerinde görüldüğü ilk andı. Tolga son anda golü önledi. Maçın ritmine uygun bir şekilde bu atağın dönüşünde Mustafa ve Musa'nın taşıdığı 'fast break'i son anda durdurdu Beşiktaş defansı. Zorlanıyorlardı ve ofsayt taktikleri başlarını her an belaya sokacak kadar kırılgandı. Hele de Trabzon kimi bir rakiple oynarken. Meğer, Tigana'nın ekibi bu sırada pusuya yatmış ve zaaf anını kolluyormuş. Ricardinho'nun Bobo'yu kaçırdığı zaman anladık bunu. Genç Brezilyalı tek başına sürükledi atağı ve düzgün vurdu: 0-1.
Gol, hem Trabzonlu taraftarın hem de takımın asabını bozdu. 33'te Mustafa'nın araya sızışını gol yerine penaltı itirazına tahvil etmesi gerilimi iyice artırdı. Zaten bu denge kaybı yarattı ikinci golü. Herkes Koray'ın kalçasına kızarken Ricardinho golü atmıştı bile: 0-2. Artık rakip Beşiktaş'tan ziyade Selçuk Dereli'ydi. Yine de hamle yapmadılar değil. 38'de Mustafa'nın vuruşu Toraman son nefes müdahalesine takılmayıp ağları bulsa biraz olsun toparlardı Bordo Mavililer. Olmadı. Çok gergin gittiler soyunma odasına.
Filmin devamı çok heyecanlıydı
Devre arasında tribünlerdeki müteyakkız ve zıvanadan çıkmış manzarayı izlerken bir yandan da filmin devamını düşünüyorduk. İkinci yarıda Beşiktaş çizgi defansının kırılganlığı dışında Trabzon'a bir çıkış yolu bulmak zordu. Ziya Doğan bu patikayı iyi analiz etmiş olmalı ki, Mustafa ve Musa yerine Ersen ve Ferhat tedavisiyle başladı. Artık 'çizgi ötesi' çok şey vaat ediyordu evsahibine. Birden serpildi Bordo Mavililer. 53'te Hüseyin pasıyla hareketlenen Ersen ceza sahası yayından düzgün bir vuruşla yaptı aşıyı: 1-2.
Nabzı Umut yükseltti
Maçın nabzını yükselten ise 55'te Umut oldu. Bu sefer 'asist'anı Ceyhun'du: 2-2. Karşılaşmanın seyir defteri değişmiş, ritmsazlar, ama en çok da kemençe devreye girmişti. 61'de Ayman'ın ortasına Umut dokununca skordaki denge kısa süren hükümranlığı kaybetmişti bile: 3-2. Lakin asıl kaybeden, beş değil sekiz dakikada alabora olan Beşiktaş'tı. 66'da Gökdeniz, Umut ve Ceyhun üçlüsü gemiyi tamamen batıracak fırsatları yakaladı, olmadı. Can havliyle Mustafa Doğan'ı aldı Tigana. Fakat hâlâ açık veriyorlardı. 73'te Ersen vuramadı, 83'te Gökdeniz çıkaramadı. Olsundu, skorbord'da ve sahada işler tıkırındaydı. Maçın sonunu da bu moralle getirdiler zaten. İlk yarı düş gibi görünen üç puan artık döşlerini ısıtıyordu.

TRABZONSPOR: 3
Tolga 6
Musa 5
(Ferhat 46) 6
Risp 5
Erdinç 5
Celaleddin 5
Gökdeniz 7
Hüseyin 7
Ayman 7
Mustafa 5
(Ersen 46) 7
Ceyhun 6
(Çağdaş 90+1) -
Umut 8

BEŞİKTAŞ: 2
Runje 5
A. Tandoğan 4
(Mustafa 66) 5
İ. Toraman 4
Baki 4
(A. Güneş 87) -
İ. Üzülmez 4
Koray 6
Serdar 5
Delgado 4
(Burak 83) -
Ricardinho 5
Nobre 5
Bobo 6
GOLLER: Ersen (53), Umut (55 ve 60) / Bobo (24), Ricardinho (36)
SARI KARTLAR: Hüseyin, Ceyhun, Umut, Risp, Tolga / Baki, İ. Toraman
Stat: Avni Aker - Hakemler: S. Dereli, B. T. Akkın, M. Sönmez
A.GÜCÜ- G.ANTEP: 2-1
STAT: 19 Mayıs
HAKEMLER: Çetin Sarıgül, Volkan Narinç, Arkın Akgöl
ANKARAGÜCÜ: Serkan *, Abdurrahman **, Emre **, S. Bayrak **, Petkov **, Yordanov ** (Da Silva 89), S. Yeşilkaya **, Aytekin **, Murat * (Mustafa 38 ***), Bebbe ***, Tita *** (Devran 75)
GAZİANTEP: Hasagiç *, Kirita **, Bekir *, M. Çoğum *, Afanou *, Zurita ** (Mehmet 83), Metin *, Ekrem **, Engin **, De Nigris ** (Erdal 68 *), Metin *, Diawara ** (Veysel 21 *),
GOLLER: Mustafa (45), Bebbe (61) / Kirita (14)
SARI KARTLAR: S. Bayrak / Diawara, Zurita