Kartal kızgın: PAF takımıyla oynarız
Son dakikada buldukları gol iptal edilince Beşiktaşlılar hakeme isyan etti.

Fener: 2
Beşiktaş: 1


Fenerbahçe Kadıköy'de yedi maçtır yenemediği Beşiktaş'ı bu kez mağlup etti. Beşiktaş Menajeri Sinan Engin maç sonrası bir açıklama yaparak gollerinin sayılmadığını öne sürdü. Engin "Gerekirse takımı ligden çeker, PAF takımıyla çıkarız" dedi.
  • 'Yedi günah'ı işledikten sonra nihayet...
  • Beşiktaş Menajeri Sinan Engin, maçtan sonra Lig TV'ye verdiği demeçte hakem İsmet Arzuman'ın yanlı bir yönetim gösterdiğini iddia ederek "Ben bilirim hakem tekniklerini. İsmet Arzuman, bu akşam bizi ince ince doğradı. Fenerliler bile bize hak verdi. Yönetim kurulumuz gelecek haftaki Sivas maçına PAF takımıyla çıkmamıza karar verebilir" diye konuştu.
  • Beşiktaş, önceki gün sakatlığı nedeniyle maç kadrosundan çıkarılan Nobre'nin yanı sıra sakatlıkları süren Tello ve Serdar Kurtuluş'tan da mahrum kaldı. Durumları maçtan birkaç saat önce açıklığa kavuşan iki futbolcu Kadıköy'deki kapışmada görev alamazken Tello'nun yokluğunda solda Serdar Özkan oynadı, savunmanın sağında Serdar Kurtuluş'un boşluğunu Ali Tandoğan doldurdu. Sağ diz iç yan bağlarında ödem bulunan İbrahim Toraman ise Ertuğurul Sağlam'ın ilk 11'indeki yerini aldı. Beşiktaş savunmasında Gökhan Zan, 17. dakikada sakatlanarak yerini Diatta'ya bıraktı.
  • Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, son dönemde iyi bir performans gösteren ilk 11'in genel kurgusunu bozmazken geçen hafta Kasımpaşa karşısında sakatlıkları nedeniyle görev yapamayan Alex'le Deniz'i Appiah ve Tümer'in yerine kadroya aldı. Sarı-Lacivertlilerde Vederson ve Gökhan Gönül ilk derbilerine çıktılar.
  • Sezon başında Fenerbahçe'den ayrılarak Beşiktaş'ın yolunu tutan oyunculardan kaleci Rüştü yedek kulübesinde beklerken Mehmet Yozgatlı 18 kişilik maç kadrosunda yer almadı.
  • Bu sezon ilk kez bir derbiye sahne olan Kadıköy'de güvenliği sağlamak için 2 bin 500 polis görev yaptı. Kentin hem Anadolu hem de Avrupa yakasındaki iskelelerde geniş önlemler alınırken Şükrü Saracoğlu Stadı önünde birikmelerin engellenmesi için kapılar erkenden, saat 14.00'te açıldı. İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda alınan kararlarda stada karayoluyla gelmeleri istenen Beşiktaş taraftarlarının büyük bölümü Kadıköy'e taksilerle ulaştı. Polis, konuk takımın taraftarlarının stada geliş güzergâhlarında üst düzey güvenlik önlemleri uyguladı. 2 bin 525 Beşiktaşlı, Migros kale arkası tribünün solunda üzerine ağ gerilmiş bölümdeki yerlerini alırken iki takımın taraftarları arasında 500 kişilik bir boşluk bırakıldı ve buraya çevik kuvvet ekipleri konuşlandırıldı. Derbi, Beşiktaşlı taraftarların, kendilerine meşale fırlatan Fenerbahçelilere kırdıkları koltuklarla 'cevap vermesi' haricinde olaysız geçti.
  • Siyah-Beyazlı taraftarlar, 'Sana gelmediğim gün öldüğüm gündür benim' ve 'Not alone (Yalnız değilsin)' yazılı pankartlar açtı. Fenerbahçeli taraftarlar, terör saldırılarını 'Şehitler vurulunca değil unutulunca ölürler' pankartıyla protesto ederken yönetim tarafından stada girişte dağıtılan 'şakşak'ları kullanarak tezahüratlara ritim tuttu.
  • Beşiktaş kafilesi, stada maçın başlamasına 1 saat 45 dakika kala geldi. Siyah-beyazlılar, Fenerbahçeli taraftarların yoğun protestoları arasında kısa bir süre sahayı inceledikten sonra soyunma odalarına geri döndü.
  • Ezeli rekabetin PAF Ligi'ndeki kapışmasında Beşiktaş, dokuz kişi kalmasına rağmen Fenerbahçe'yi 3-1 mağlup etmeyi başardı. Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri'ndeki maçın 3. dakikasında Ethem'in golüyle öne geçen Siyah-Beyazlılar'a Fenerbahçe 14'te Uğur'la yanıt verdi. Konuk takım Beşiktaş, 24'te Abdullah ve 36'da Koray'ın kırmızı kart görmesiyle dokuz kişi kalırken Fenerbahçe de İbrahim'in 30'da oyundan atılmasıyla maçın geri kalan bölümünde 10 kişiyle mücadele etmek zorunda kaldı. 1-1 kapanan ilk yarının ardından Beşiktaş, 66'da Ali ve 89'da Aydın'ın kaydettiği gollerle 3-1'lik galibiyete ulaştı.
  • Derbiden önce her iki kulübün futbol altyapı teknik adamları, dostluk yemeğinde buluştu. Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri'ndeki yemekte Fenerbahçe Futbol Altyapı Koordinatörü Şenol Çorlu, Beşiktaşlı meslektaşı Mehmet Ekşi'ye çiçek verdi.