Kartal kupada uçamadı

Beşiktaş: 1 - Rize: 2

Türkiye Kupası'nda grubunun ilk maçında Rize'yi ağırlayan Beşiktaş, 2-1 mağlup oldu.
Fenerbahçe-Gaziantep: 0-0.
Haber: ASENA ÖZKAN / Arşivi

Üç gün beklemiş yağda kızarmış patates mideye inmeden, buz gibi fıçı birası yudumlamadan 'tribün korosu'nun ses çıkarması kolay mı? Şayet, Beşiktaş 'sıradan' ekipler gibi gündüz maçı oynamaya devam eder ise, 'Çarşı esnafı' kan ağlayacak, tribün fanatikleri de 'jet-lag'a maruz kalmaya devem edecek...
Rakip Çaykur Rizespor olunca, teknik direktör Ertuğrul Sağlam, nerede ise tüm yedekleri sürüverdi sahaya. Kalede Rüştü, dörtlü savunmanın sağında İbrahim Kaş sırası ile yanında Diatta, Baki Mercimek ve Mehmet Sedef. Onların önünde Mehmet Yozgatlı, Koray Avcı ve Aydın Karabulut. İlerideki Nobre ile Higuain'in aralarındaki eleman ise Ricardinho.
Beşiktaş yine 'dönerek' oynadı
Sağlam oyuncularını uyarmış belli, yine 'dönerek' oynuyorlar. Dakikalar 7'yi gösterdiğinde Higuain, Mert Nobre ile paslaşıyor, önüne gelen topa güzel vurup takımını öne geçiriyor. Kaleci Metin Aktaş gole engel olabilir miydi, yapacak bir şeyi yok muydu, tartışılır. Erken gelen gol, Beşiktaşlı futbolcuların üzerindeki baskının kalkmasını neden oldu elbette, ilk bölüm sona erene kadar. İlk yarıda kimler ne yaptı? Koray Avcı ayağına gelen topların birisini dahi doğru yönlendiremedi. Bunu yapması için kafasını kaldırıp takım arkadaşlarını araması gerekiyordu ki, sanırım zor geldi, ayrıca haklı; yeşil güzel renktir! Ricardinho da ondan aşağı kalacak performans sergilemedi. Golün sahibi Higuain, bir benzer pozisyonda genç Aydın'ın gol atması için ortamı hazırladı ama Aydın vuruşunda çerçeveyi tutturamadı.
Sağlam'ın yakınmaya hakkı yok
İkinci yarıda Beşiktaş'ta Aydın'ın yerini İbrahim Üzülmez aldı. Hemen ardından da 47'nci dakikada Diatta önünden geçen topu izlemekle yetinince Leandro, takımına eşitliği getiren golü hiç zorlanmadan Rüştü'nün koruduğu kaleye gönderdi. Rüştü'nün durumunu Atila Gökçe dün köşesinde 'net ve de açık' şekilde özetlemiş! Bakalım, Beşiktaş'ın halini kimler göz önüne serecek? Leandro'nun golü, Altan ve Emrah'ın sonuç getirmeyen çabalarını biraz daha hareketlendirdi. Yoksa Beşiktaş, Çaykur Rizespor ile oynadığı Fortis Türkiye Kupası maçını sahaya çıkmadan basite mi indirgemişti? Öyle olsa gerek ki, 60'ıncı dakikada Altan'ın kullandığı köşe atışında Kürşat, Rizespor'u öne geçiren golü Baki'nin hüzünlü bakışları altında kaydetti! Ertuğrul Sağlam, Ricardinho'yu alıp genç Batuhan'ı sürdü sahaya. Ancak Mert Nobre hâlâ sahada. Ne yazık ki, Fenerbahçe'de beceri dolu doksan dakikalar izlettiren Mert Nobre, Beşiktaş'a uyum sağlayamadı. Bu gerçeği kabullenmek istemeyenlerin işi zor! Mehmet Yozgatlı-Burak Yılmaz değişimini ise son şans olarak denedi Ertuğrul Sağlam.
Sonuç? Beşiktaş-Çaykur Rizespor: 1-2... Ertuğrul Sağlam bir kez Beşiktaş'ın başında sahaya çıkamadı, onda da Beşiktaş, Liverpool'u yendi! Rizespor, Beşiktaş'ı dün akşam tartışma gerektirmeyen şekilde yeniverdi. Beşiktaş, ne yanlı hakemden yakınabilir ne de sertlikten. Öyle değil mi Ertuğrul Hoca?

BEŞİKTAŞ: 1
Rüştü. 5
İ. Kaş. 4
Diatta. 5
Baki. 4
M. Sedef. 5
M. Yozgatlı. 4
(Burak 81). -
Koray. 6
Aydın. 4
(İ. Üzülmez 46). 5
Ricardinho. 4
(Batuhan 71). 5
Higuain. 6
Nobre. 5

ÇAYKUR RİZE: 2
Metin. 6
Suat. 6
Igor Gal. 6
Kürşat. 6
Victoria. 6
Gökhan. 5
Emrah. 6
Cumhur. 6
Leandro. 6
(Ergün 84). -
Altan. 7
(Ribeiro 90+4). -
Şadi. 5
(Zafer 90+2). -

GOLLER: Higuain (7) / Leandro (47), Kürşat (60)
SARI KART: Şadi

Stat: BJK İnönü Hakemler: M. Abitoğlu, A. Çelik, S. Gencerler