Kartal ne yenilmezler gördü

Beşiktaş, UEFA Kupası çeyrek finalinde bugün yapacağı Lazio maçıyla, tarihi sınavlarından birine çıkacak.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş, UEFA Kupası çeyrek finalinde bugün yapacağı Lazio maçıyla, tarihi sınavlarından birine çıkacak. Siyah-Beyazlılar, Lazio'yu elemeleri durumunda, hem tarihlerinde ilk kez Avrupa kupalarında yarı finale çıkmış olacak, hem de ilk kez bir İtalyan takımını saf dışı bırakacak. Roma'daki maçı 1-0 kaybeden Kartal'ın tur atlayabilmesi için, en az iki farkla kazanması gerekiyor.
İtalyan ekibi, bu sezon dış sahada başarılı bir grafik çizip, kendi liginde ve UEFA Kupası'nda yenilgi yüzü görmedi. Lazio, UEFA'da deplasmanlarda yaptığı dört maçın ikisinde sahadan galibiyetle ayrılırken, iki kez de berabere kaldı.
Siyah-Beyazlı takımda, cezalı olan Zago ve Ali Eren forma giyemeyecek. Sakatlığı geçen İbrahim'in ise, ilk 11'de oynaması bekleniyor. Lucescu, oyun planını Lazio'yu orta alanda durdurma üstüne kurdu. Rumen hoca, bu nedenle, orta sahayı kalabalık tutup, hızlı toplarla oyunu rakip alana yıkmak ve presle İtalyanlar'ın oyun kurmasını engellemeyi planlıyor.
Çizme'ye savaş garantisi
Öte yandan savaşı bahane ederek Türkiye'ye gelmek istemeyen İtalyan
kulübüne dün Futbol Federasyonu tarafından UEFA aracılığı ile garanti verildi.
Lazio'nun başvurusu üzerine federasyona bir yazı gönderen UEFA'nın,
"Türkiye savaş tehditi altında mı? Maçın oynanmasında sakınca var mı?
İtalyanlar gelebilir mi?" şeklindeki sorularını acil bir şekilde yanıtlayan Futbol Federasyonu, "Türkiye topraklarında herhangi bir savaş tehdidi ve tehlikesi yoktur" ifadelerini kullandı.
Lazio'da gribal enfeksiyona yakalanan Inzaghi kadroya alınmadı. Hava alanında bir grup taraftar ise Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Lazetiç aleyhinde tezahürat yaptı.