Kartal yalnız ve mağlup

Beşiktaş: 1-Sivas: 2

8-0'lık bozgunun ardından ilk sınavında Sivasspor'u ağırlayan Beşiktaş yenildi. İnönü'de sadece 10 bin kişi vardı.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Beşiktaş kapalısı atkıları takıma destek için yukarıya kaldırıp, 'Başın öne eğilmesin, aldırma Kartal aldırma'yı haykırarak başladı geceye. 'Yağmurlu bir günde görmüştüm seni..' dizeleriyle sadakatlerini ispatlıyor, 'O forma kutsaldır nasip olmaz herkese'yle ikaz, Pascal Nouma ve İlhan Mansız'ın kulaklarını çınlatarak isyan ediyorlardı. Esas bay Demirören'le partneri Sinan Engin'e de hadlerini bildirmek lazımdı. Onlar kim oluyordu ki koca bir kulübü hiçe sayarak ileri geri laflar ediyor, daha da fenası tribünlere artık maçlara gelmesinler diye talimatlar veriyorlardı. Belli ki akılları tutulmuş, bu tribün sıralarının reaksiyon göstermekteki yaratıcılığını unutmuşlardı. Golden sonra kapalıdan Pınarbaşı bekliyorlarsa fena halde yanılıyorlardı. Duydukları şey 'Sinan'ı da al git Sinan'ı da Sinan'ı da' oldu. Maç bittiğinde protestonun desibeli tavan yapıyordu.
Sağlam'dan üç müdahale
Bu isyankâr tonda Anfield'de bin parçaya bölünen atomlarını tekrar nasıl birleştirecekti Beşiktaş? Şef Ertuğrul Sağlam, hezimetin ayaklardaki ağırlığını hafifletmek için üç cerrahi hamle yapmıştı. Üç direğin arasına Hakan'ın yerine Rüştü geçmiş, savunmanın ortası bir kez daha bomboş bir kulvara, hatta bulvara dönmesin diye Diatta'nın pozisyonuna yeni A Milli İbrahim Kaş yerleşmişti. Ricardinho, Şampiyonlar Ligi'ndeki Marsilya maçından beri ilk kez yeşil dikdörtgendeydi.
Ertuğrul Sağlam ne yaparsa yapsın meslektaşı Bülent Uygun, galibiyet için ellerini oğuşturuyordu. Haklıydı da. Kasım gelmişti ve hâlâ 'uygun adım' yürüyebiliyorlardı. Tavşan atlet değillerdi belki de. İki sezondur üç puan çıkardıkları İnönü'de tekrar kazanabilir, lig podyumundaki iddialarını daha gerçekçi hale getirebilirlerdi. Kazandılar da ve tekrar ligin en tepesine çıktılar.
Beşiktaş itiraz ederken...
Yüksek tempolu fakat bereketsizdi ilk 45 dakika. Beşiktaş, aramasına bile gerek kalmadan kolayca golü buldu. Higuain'in 22'de çaprazdan denemesi zayıftı ama bundan altı dakika sonra iyi asistledi Bobo'ya, o da uçan kafayla sarstı ağları. Soyunma odalarından dönüşte renk gelecekti oyunun yüzüne. 51'de Balili, İbrahim Toraman'ın baldırına tekmeyi yapıştırınca atıldı oyundan. 54'te ilk kez ciddi ciddi hamle etti Sivas. Muhammed Ali Kurtuluş kaleye doğru bomboş alanda depara kalkmıştı ki Rüştü kesti yolunu. Yenik ve eksikti Sivas ama yeterince diriydi. 57'de eşitlendi tüm eşitsizlikler. İbrahim Toraman, gole giden Mehmet Yıldız'ı düşürdü. Kırmızı kart ve gollük bir serbest vuruştu karar. Ligin gol kralı Muhammed Ali Kurtuluş da yayın üzerinden köşeye bıraktı ve bu sezon sekizinci kez filelere erdi.
Artık her sekansta Sivas parlıyor, Beşiktaş giderek köşeye sıkışıyordu. 83'te Gurbanov geceyi zehir edecekti İnönü tayfasına. Beşiktaşlılar, Bobo'nun ceza sahasındaki düşüşü için olmayan bir penaltı istiyorlardı hakemden. Bu esnada kontra topta Mehmet Yıldız, sağdan hızla kat etti. Hem iyi atar hem de iyi asist yapardı ve yerden sert ortaladı Gurbanov'a. O da plaseyle içeri bıraktı ve 'Yiğidolar'ı liderliğe taşıdı.

BEŞİKTAŞ: 1
Rüştü. 6
Ali. 5
(M Yozgatlı 75). 5
İ. Kaş. 5
İ. Toraman. 5
İ. Üzülmez. 5
S. Özkan. 6
(Nobre 80). 5
Cisse. 4
Ricardinho. 5
Delgado. 6
(Diatta 60). 5
Higuain. 6
Bobo. 6

SİVASSPOR: 2
Akın. 6
Abdurrahman. 6
Sedat. 6
Murat. 6
Hayrettin. 6
İlhan. 5
(Sezer 46). 6
Musa. 6
Devran. 6
(Gurbanov 80). 7
M. Ali. 7
(Aytaç 85). -
M. Yıldız. 7
Balili. 4

GOLLER: Bobo (28) / M. Ali (58), Gurbanov (83)
SARI KARTLAR: Cisse, Higuain / İlhan, Hayrettin, Mehmet, Gurbanov
KIRMIZI KARTLAR: İ. Toraman (57) / Balili (51)
Stat: İnönü Hakemler: B. Gezer, Ö. Çetiner, M. Sönmez